Kalejdoskop

DODANO: Piątek, 14 listopada 2014 | WYDANIE: X/2014

Monumentalna armata zasłużyła na wygraną

  • Trąbka

    Trąbka

  • Działo przeciwlotnicze

    Działo przeciwlotnicze

Laureaci konkursu „Wyczarowane z drewna” pokonali ograniczenia materiału i własnej wyobraźni prezentując prace będące swoistymi dziełami sztuki.

Tegoroczny finał konkursu „Wyczarowane z drewna” który miał miejsce w ostatnim dniu targów Drema, po raz kolejny udowodnił, iż dla młodych adeptów sztuki stolarskiej udział w tym wydarzeniu to prawdziwy sprawdzian umiejętności ale też charakteru.

- Udział w konkursie „Wyczarowane z drewna” to dla młodych ludzi prawdziwa szkoła życia - podkreślał Mirosław Dziedzicki, dyrektor zespołu szkół w Garbatce-Letnisku, z której wywodzi się wielu laureatów konkursu. - Przy okazji powstawania tych wyrobów uczniowie kształtują swój charakter, muszą się zmierzyć z wieloma trudnościami wynikającymi z ograniczeń jakie stawia przed nimi materiał z jakim pracują, uczą się cierpliwości, ale także pokory, szacunku do pracy i wreszcie konsekwencji w dochodzeniu do zamierzonego celu. Ci którzy poradzą sobie z ograniczeniami będą w przyszłości nie tylko dobrymi rzemieślnikami, ale przede wszystkim twórcami niekonwencjonalnych projektów stolarskich - podsumowuje Dziedzicki.  

Zwycięzcą tegorocznej - XI już edycji został Adam Słowik z III klasy Technikum Drzewnego w Garbatce-Letnisku (woj. mazowieckie) za „Działo przeciwlotnicze” - monumentalną bryłę przestrzenną o ogromnych walorach estetycznych, jak i głębokim pacyfistycznym przesłaniu. Zwycięstwo w konkursie to zwieńczenie całorocznej pracy i wielu wyrzeczeń

- Pracę nad projektem zacząłem we wrześniu ubiegłego roku poczynając od skonstruowania ramy, zawieszenia i kół - mówi Adam Słowik. - Cieszę się, że udało mi się ukończyć działo w terminowym czasie, co wymagało nie lada wyrzeczeń. Z uwagi na wielkość pracy najwięcej trudności przysporzyło mi dopracowanie i dopasowanie wszystkich elementów. Ale im bliżej końca tym miałem coraz więcej obaw nie o efekt końcowy, ale o bezpieczne dowiezienie działa w całości na konkurs.

Oprócz „Działa przeciwlotniczego” Adama Słowika, jury doceniło również dwie inne prace konkursowe  - przyznając ich twórcom równorzędne wyróżnienie.

Jednym z nich był czwartoklasista Patryk Czyszkowski - również wywodzący się z Technikum Drzewnego w Garbatce-Letnisku, który zaprezentował „Drewnianą trąbkę”. Obie prace uczniów ze szkoły w Garbatce-Letnisku powstałe pod kierunkiem opiekuna Marcina Tomaszewskiego.

Kolejne wyróżnienie trafiło do Wojciecha Pietrzaka z IV klasy Technikum Drzewnego przy Zespole Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie za drewniany karabin maszynowy „Gewehr 98”.

Podczas uroczystości finałowych nie brakowało podziękowań składanym organizatorom konkursu - Wydawnictwu Inwestor i Międzynarodowym Targom Poznańskim, fundatorom nagród, ale przede wszystkim nauczycielom wspierającym młodych stolarzy. Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz wartościowe nagrody - profesjonalne elektronarzędzia firmy Festool, które otrzymali z rąk Jacka Rybki, prezesa Festool Polska. Dyrektorowi Technikum Drzewnego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku Damian Bizoń, prezes firmy Felder Polska przekazał nagrodę dla szkoły ucznia, zwycięzcy konkursu w postaci pilarki formatowej Felder  K700.

Autor: Małgorzata Gackowska