Komponenty

DODANO: Środa, 08 czerwca 2016 | WYDANIE: V/2016

Szkło zawsze mile widziane

  • Superbezbarwne szkło pozwala wyeksponować znajdujące się w meblu przedmioty.   Fot. NSG Group

    Superbezbarwne szkło pozwala wyeksponować znajdujące się w meblu przedmioty. Fot. NSG Group

  • Mleczne szkło pasuje do każdej aranżacji. Na zdjęciu – widoczne w stoliku oraz skrzydłach drzwi.  Fot. NSG Group

    Mleczne szkło pasuje do każdej aranżacji. Na zdjęciu – widoczne w stoliku oraz skrzydłach drzwi. Fot. NSG Group

Funkcjonalność szkła, bogata oferta kolorystyczna, a także możliwość technicznej obróbki w celu nadania indywidualnych znamion wpłynęła na jego duży udział w aranżacji wnętrz i projektowaniu mebli. Znaczącą rolę na tym rynku odgrywa firma Pilkington.

Szklane elementy aranżacyjne widoczne są niemal w każdej przestrzeni publicznej, a także we wnętrzach domów mieszkalnych. Różnorodność wzorów i kolorów, możliwość łączenia szkła ze wszystkimi niemal materiałami, a przy tym bezpieczeństwo jego użytkowania umożliwiają projektantom realizację nawet najbardziej awangardowych pomysłów. Nic więc dziwnego, że uniwersalne i niezwykle plastyczne szkło stało się chętnie używanym materiałem wykończeniowym zarówno przez architektów wnętrz, jak i projektantów mebli.

W meblarstwie szkło wykorzystywane jest coraz częściej jako element frontów szafek. Na przykład matowe szkło Pilkington Optiwhite™ Opal, którego mleczna powierzchnia jest efektem trawienia kwasem, doskonale sprawdzi się w projektach nowoczesnych kuchni utrzymanych w modnych odcieniach szarości i bieli, ale również w kontrastowych aranżacjach.

Sporym zainteresowaniem projektantów mebli i artykułów wykończeniowych cieszy się szkło Pilkington Optiwhite™, które dzięki obniżonej zawartości żelaza zostało całkowicie pozbawione zielonkawego odcienia. Uzyskana w ten sposób wysoka transparentność szklanej tafli znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie o ostatecznym wyglądzie mebla czy elementu wystroju decyduje jego przezroczystość. Neutralna barwa szkła idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie wyeksponowane są brzegi szkła, na przykład w półkach szklanych czy elementach kabin prysznicowych. Ponadto w takich meblach jak gabloty bezbarwne szkło pozwoli na wierne odwzorowanie barw przedmiotów eksponowanych wewnątrz.

Oprócz walorów estetycznych szkło cechują także walory użytkowe, takie jak bezpieczeństwo i łatwość utrzymania w czystości. Szklaną taflą można pokryć ścianę nad kuchennym blatem czy strefę kąpielową w łazience. W przeciwieństwie do glazury czy naturalnego kamienia, szkło pozostaje również neutralne wobec stylu wnętrza. W zależności od potrzeb przeszklenia można wykonać ze szkła hartowanego, które po rozbiciu rozpada się na drobne, nieostre kawałki lub laminowanego, które w przypadku rozbicia utrzymuje szklane odpryski, ograniczając ryzyko zranienia.

Autor: ir