Relacje

DODANO: Czwartek, 14 grudnia 2017 | WYDANIE: XII/2017

Krojownia z rozwiązaniami przyszłości podążającymi za Industry 4.0

 • Obecnie na całym świecie pracuje blisko 3 tysięcy maszyn Lectra, które pozwalają na skanowanie skóry i nesting elementów na błamie w oddzielnych etapach.

  Obecnie na całym świecie pracuje blisko 3 tysięcy maszyn Lectra, które pozwalają na skanowanie skóry i nesting elementów na błamie w oddzielnych etapach.

 • – O potrzebach pokolenia milenialsów powinni pamiętać również producenci mebli, gdyż to ci młodzi ludzie teraz kupują swoje pierwsze mieszkania, które wyposażają w pierwsze meble – mówił Olivier Sold.

  – O potrzebach pokolenia milenialsów powinni pamiętać również producenci mebli, gdyż to ci młodzi ludzie teraz kupują swoje pierwsze mieszkania, które wyposażają w pierwsze meble – mówił Olivier Sold.

 • – Odpowiadając na potrzebę maksymalnej automatyzacji procesów rozkroju, redukcji kosztów, możliwości produkcji krótkich serii i zwiększenie efektywności produkcji stworzyliśmy nowy cutter Virga – poinformował Daniel Harari.

  – Odpowiadając na potrzebę maksymalnej automatyzacji procesów rozkroju, redukcji kosztów, możliwości produkcji krótkich serii i zwiększenie efektywności produkcji stworzyliśmy nowy cutter Virga – poinformował Daniel Harari.

 • Zużycie materiału jest analizowane i aktualizowane przez Versalis w czasie rzeczywistym.

  Zużycie materiału jest analizowane i aktualizowane przez Versalis w czasie rzeczywistym.

 • Cutter rozpoznaje błam skóry i skanuje go w trybie ciągłym (z dokładnością +/- 0,5 mm) dla późniejszych analiz.

  Cutter rozpoznaje błam skóry i skanuje go w trybie ciągłym (z dokładnością +/- 0,5 mm) dla późniejszych analiz.

W trakcie międzynarodowej konferencji meblarskiej zorganizowanej przez Lectrę, premierę miał najnowszy cutter tej firmy do rozkroju tkanin, który został opracowany zgodnie z koncepcją Industry 4.0.

Przeszło 100 przedstawicieli producentów mebli tapicerowanych z całego świata wzięło udział w 4. międzynarodowej konferencji meblarskiej, którą firma Lectra – jeden z wiodących producentów maszyn do cięcia tkanin i skór na światowym rynku - zorganizowała w dniach 14 - 15 listopada w swojej siedzibie w Bordeaux (południowo-zachodnia Francja). Nie zabrakło na tym wydarzeniu również przedstawicieli firm z Polski jak Euroline z Leszna, Trio Line z Plewisk, DFM z Dobrego Miasta oraz MTI Furninova Polska z Kętrzyna.

Pomimo, że kulminacyjnym punktem spotkania była premiera nowego cuttera Virga do cięcia tkanin jednobarwnych i wzorzystych to jednak nie możemy opublikować jeszcze pierwszych zdjęć tej maszyny, która do sprzedaży na rynek europejski trafi w kwietniu 2018 roku.

– Cutter Virga to przede wszystkim usprawnienie procesu produkcji w zakresie automatyzacji procesów, zarządzania i kontroli – wyjaśnia Irena Dwornicka z polskiego oddziału firmy Lectra. – Skraca czas produkcji, zwiększa zaangażowanie operatora w zadania wnoszące wartość dodaną oraz przejrzystość całego procesu cięcia tkanin. Nowy system rozkroju zapewnia większą elastyczność produkcji nawet przy bardzo złożonych zamówieniach. Daje możliwość wprowadzania modyfikacji cięcia, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, na przykład nieprzewidziane odchylenia lub wady materiału można wprowadzać do systemu już po wysłaniu zlecenia na cutter. Nowa krojownia ogranicza znacznie wykorzystanie zasobów i zmniejsza całkowite koszty produkcji.  

4 trendy zmieniające branżę

W trakcie wydarzenia znakomite grono prelegentów, nie tylko z firmy Lectra, omówiło różne aspekty związane z zagadnieniami Przemysłu 4.0 w kontekście pracy nowoczesnych krojowni. Olivier Sold, vice-president sales furniture w firmie Lectra przedstawił na wstępie cztery główne trendy i obszary, które mają wpływ na świat i w tym także nie omijają tego, co dzieje się na rynku mebli tapicerowanych. Są to: pokolenie Millennialsów, chiński rynek, digitalizacja i Industry 4.0.

– Milenialsi czyli pokolenie urodzone mniej więcej w dekadzie 1985 – 1995, to obecnie ludzie wkraczający na rynek pracy, którzy aktywnie korzystają z mediów i technologii cyfrowych i co najważniejsze otwarci są na nowe wyzwania oczekując od produktów, z których korzystają na co dzień, zindywidualizowania – mówił Olivier Sold. – O potrzebach tego pokolenia powinni pamiętać również producenci mebli, gdyż to ci młodzi ludzie teraz kupują swoje pierwsze mieszkania, które wyposażają w pierwsze meble. Mebli nie wybierają poprzez chodzenie do stacjonarnych sklepów, ale przez Internet wymagając przy tym od dostawcy natychmiastowości oraz otrzymania produktu zindywidualizowanego.

Drugi z omawianych trendów to Industry 4.0 zwany czwartą rewolucją przemysłową, która wydaje się nieodzowna w aspekcie stosowanych w fabrykach technologii. Przemysł 4.0. oznacza przejście od produkcji masowej do zindywidualizowanej. Koncepcja ta opiera się na połączonych w sieć procesach, które za pomocą jednego kliknięcia myszką generują dane potrzebne do wysoko elastycznej, zindywidualizowanej i przyjaznej środowisku produkcji.

W inteligentnych fabrykach, gdzie wszystko podłączone jest do sieci, nie tylko skomunikowane są ze sobą procesy, ale także maszyny i produkty, które same optymalizują produkcję dzięki bezprzewodowemu przesyłaniu danych z sensorów do Internetu. Dla użytkowników oznacza to tańsze produkty a dla fabryk krótsze terminy realizacji zamówień. Podstawowym celem tego standardu jest zbudowanie sieci składającej się z maszyn, systemów sterujących oraz baz danych. Firmy, niezależnie od ich wielkości, mają więc już dziś możliwość przygotowania się na przyszłość. Bo bez sieci, odpowiedniego oprogramowania, przepływu danych i dostosowanych do nowych wymogów technologii będzie coraz trudniej produkować w sposób szybki i efektywny.

Wystąpieniem, które w świetny sposób przedstawiło kolejny z trendów czyli wszechobecną digitalizację, była prezentacja Vaniny Delobelle z amerykańskiej firmy Augmynt, oferującej rozwiązania VR (Virtual Reality – rzeczywistość wirtualna) oraz AG (Augmentem Reality – rzeczywistość rozszerzona), które niedawno wdrożyła do jednego z większych sklepów meblowych w Bostonie. Prezentacja tych rozwiązań i efektów, które dają zrobiła na uczestnikach konferencji ogromne wrażenie bo siedząc na sali konferencyjnej w Bordeaux mogliśmy „chodzić” po sklepie w Bostonie, „siadać” na sprzedawanych w nim meblach, „przyglądać” się im z bliska, „dotykać”, aż w końcu dokonać zakupu za pomocą tzw. digital wallet.

Maksymalna automatyzacja i efektywność produkcji

W nawiązaniu do tych trendów, które zmieniają fabryki i technologie produkcji, firma Lectra nieustannie rozwija swoje rozwiązania. Aby sprostać wyzwaniom przedsiębiorstw producent mocno inwestujemy w R&D (research and development), czyli dział rozwoju produktów, gdzie opracowywane są nowe rozwiązania.

– W naszym dziale R&D pracuje 300 osób, a przy tym trzykrotnie więcej niż konkurencja inwestujemy w badania nad rozwojem produktów bo bez tego nie ma mowy o tworzeniu technologii, które sprostają wyzwaniom jakie niesie Industry 4.0 – mówił Daniel Harari, prezes Lectra. – Dzięki temu, że tyle czasu i pieniędzy przeznaczamy na R&D, dostarczamy rozwiązania pozwalające produkować wydajnie i optymalnie. Przeszło 7 lat temu wprowadziliśmy na rynek nasz innowacyjny cutter do cięcia skóry Versalis, który zrewolucjonizował rynek. Dziś na całym świecie pracuje blisko 3 tysięcy tych maszyn, które pozwalają na skanowanie skóry i nesting elementów na błamie w oddzielnych etapach, co umożliwia nesting na wielu skórach jednocześnie, zwiększając oszczędność materiału nawet o 4 proc. Versalis umożliwia także rozkrój kilku połówek skór naraz, co podnosi wydajność i pozwala oszacować koszty przed fazą cięcia. W rezultacie system Versalis oferuje najwyższą w historii wydajność cięcia skóry, zmniejszając zużycie materiału nawet o 15 proc., co pozwala osiągnąć oszczędności w fabrykach rzędu kilku milionów dolarów na przestrzeni 5 lat. Idąc o kolejny krok dalej i odpowiadając na potrzebę maksymalnej automatyzacji procesów rozkroju, redukcji kosztów, możliwości produkcji krótkich serii i zwiększenia efektywności produkcji stworzyliśmy nowy cutter Virga.

Jak podkreślali przedstawiciele firmy Lectra, to nie jest jedynie nowa maszyna do cięcia tkanin, ale bardzo zaawansowany system w pełni dedykowany do rozwiązań Industry 4.0. Za kilka miesięcy wejdzie on na rynek i będzie dostępny również dla klientów w Polsce.

Autor: Tekst i fot.: Katarzyna Orlikowska