Relacje

DODANO: Piątek, 23 czerwca 2017 | WYDANIE: IV/2017

Rozmach, jakiego jeszcze nie było

 • W tym roku zaprezentowała się rekordowa liczba wystawców, którzy zajęli rekordową powierzchnię wystawienniczą.

  W tym roku zaprezentowała się rekordowa liczba wystawców, którzy zajęli rekordową powierzchnię wystawienniczą.

 • Do łask wracają nóżki drewniane i drewniane stelaże.

  Do łask wracają nóżki drewniane i drewniane stelaże.

 • Klienci coraz częściej oczekują od producentów mechanizmów funkcyjnych w meblach tapicerowanych.

  Klienci coraz częściej oczekują od producentów mechanizmów funkcyjnych w meblach tapicerowanych.

 • Producenci materaców przywieźli do Poznania nowe, ciekawe propozycje.

  Producenci materaców przywieźli do Poznania nowe, ciekawe propozycje.

 • Wielu producentów zajmuje się kompleksowym wyposażeniem mieszkań.

  Wielu producentów zajmuje się kompleksowym wyposażeniem mieszkań.

 • Za ciekawe rozwiązania mebli kuchennych firma KAM została uhonorowana Złotym Medalem MTP.

  Za ciekawe rozwiązania mebli kuchennych firma KAM została uhonorowana Złotym Medalem MTP.

 • Kierując się nadchodzącymi trendami w świecie kolorów, firmy pokazały w Poznaniu meble w różnych tkaninach i barwach.

  Kierując się nadchodzącymi trendami w świecie kolorów, firmy pokazały w Poznaniu meble w różnych tkaninach i barwach.

Mimo że targi Meble Polska powoli odchodzą w cień historii, to wrażenia, jakie zostawiły po sobie, wciąż budzą wiele emocji. Były to największe targi od wielu lat, a zainteresowanie nimi przerosło chyba oczekiwania nawet samych organizatorów. Wielu wystawców, wspaniała oprawa i profesjonalizm na każdym poziomie – tak można je podsumować.

Na tegorocznej edycji targów Meble Polska, które trwały 14-17 marca, wystawiła się rekordowa liczba firm, które zajęły równie rekordową powierzchnię wystawienniczą 45 000 mkw. Swoje meble pokazało trzysta firm, które poza Polską reprezentowały Białoruś, Bułgarię, Chiny, Estonię, Irlandię, Litwę, Rosję, Słowację, Turcję, Ukrainę, Wielką Brytanię i Włochy. Tegoroczna edycja okazała się również rekordowa pod względem liczby zwiedzających. Targi odwiedziło ponad 20 000 osób. Co ważne, jedną trzecią z tej grupy stanowili przedstawiciele hurtowni oraz sieci salonów meblowych z całego świata. Podczas czterech targowych dni z ofertą produkcyjną polskiej branży meblarskiej zapoznali się kupcy z blisko 60 krajów. 

– Cieszymy się, że dzięki szeroko zakrojonej akcji marketingowej, prowadzonej od kilku lat na kluczowych rynkach zagranicznych, zbudowaliśmy pozytywny wizerunek targów Meble Polska jako globalnego centrum kontraktowania produkcji polskiej branży meblarskiej – mówią organizatorzy. – To właśnie dzięki wyjątkowo licznej obecności zagranicznych kupców, dla których te targi stanowią stały punkt w dorocznym kalendarzu spotkań, wydarzenie to jest obecnie jednym z najskuteczniejszych narzędzi promocji eksportu polskich mebli.

 

Klienci chcą mebli coraz bardziej komfortowych 

Hale 3, 3A i 4 stały się w tym roku królestwem mebli tapicerowanych. To tam skupili się najwięksi gracze tej branży. Warto wspomnieć chociażby takich przedstawicieli jak Wer-Sal Fabryka Mebli, Wajnert, Grupę Poldem, Tombeę, Vinotti czy Galę Collezione, by zobrazować o jakim ciężarze gatunkowym mówimy. Na obszernych, odpowiednio oświetlonych stoiskach, co podkreślało dobór tkanin czy ekspozycję zawartych rozwiązań technicznych, zaprezentowano wachlarz ciekawych form i systemów.  Na przykładzie tych prezentacji można było zauważyć, że preferencje klientów ulegają zmianie i to, co kiedyś było podstawą prawie każdej decyzji zakupowej, dziś zeszło na plan drugi.

– Robiliśmy badanie na podstawie naszych mebli modułowych, jak wygląda kwestia wyboru funkcji, których Polacy oczekują – mówi Izabela Stępień, przedstawicielka firmy Gala Collezione. – Jeśli kupują sofę czy narożnik w gotowej konfiguracji, to kupują meble w pewien sposób zdefiniowane i nie mają wpływu na to, co znajduje się w ich wnętrzu. Natomiast jeśli będą to meble modułowe, to sami mogą określić, co się w nim znajdzie. Interesowało nas czy funkcja spania jest tym, czego najczęściej oczekują klienci, jak wygląda kwestia zagłówków, pojemnika na pościel, barku czy wysuwanego siedziska. Wybraliśmy do diagnozy próbkę ośmiu tysięcy decyzji i preferencji zakupowych z poprzedniego roku. Okazało się, że funkcją spania zainteresowanych było 70 procent respondentów, reszta była zainteresowana meblami bez tej funkcji. Z Zachodu płyną do nas trendy preferujące meble tapicerowane bez funkcji spania. Sofy mają być wygodne i zawierać różne mechanizmy funkcyjne.

Firma prowadziła też badania pod kątem formy mebli wypoczynkowych i okazało się, że zdecydowana większość, bo aż 90 procent, preferuje narożniki w kształcie litery L (tak jest już od długiego czasu). Tylko 10 procent wybrałoby modele w kształcie litery U. Jednak pod wpływem trendów zachodnich zmienia się to na korzyść modeli w kształcie litery U. Przebadano też preferencje klientów pod kątem zawartych systemów funkcyjnych. I tu okazuje się, że coraz więcej klientów chce, aby meble wypoczynkowe były coraz bardziej komfortowe. 30 procent chciałoby funkcji relaksu, w tym zagłówków.

Podobne preferencje nabywców widzi też firma Tombea. Jej najnowszy produkt, czyli system modułowy Plain, który swoją premierę miał w ubiegłym roku, a w tym został zgłoszony do Złotych Medali MTP, zawiera funkcje relaksu, czego najbardziej oczekują klienci. 

– System Plain możemy dowolnie konfigurować, tworząc kilka osobnych siedzisk lub jedno wspólne – tłumaczy Michalina Mendelewska, autorka projektu. – Jest to mebel, który może wyglądać różnie. Jeżeli zdejmiemy poduszki, to otrzymamy nowoczesny, bardzo niski mebel, a jeżeli je dołożymy, to mamy bardzo komfortowe oparcie pod głowę i kark, co docenią zwłaszcza osoby starsze. Inspiracją do powstania tego mebla była idea lekkości. Widać to chociażby w smukłych, delikatnych nogach, które jakby unosiły cały mebel, a nawet w poduszkach, które wyglądają jak chmurki. Siedzisko w tym modelu jest lekko wysuwane, co pozwala uzyskać zwiększoną płaszczyznę, na przykład do położenia nóg. Można też wysunąć dwa siedziska. Ten mebel bardzo ciekawie wygląda w zestawieniu tkanin w dwóch kolorach.

 

Meble kuchenne pod szczególną obserwacją  

Nie mniej interesująco było w pozostałych halach, gdzie swoją ofertę prezentowali producenci mebli skrzyniowych. Byli to zarówno producenci mebli pokojowych, sypialnianych, salonowych, jak i kuchennych. Te ostatnie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Meble kuchenne to zresztą segment, który obok mebli tapicerowanych ewoluuje najszybciej. Pojawiające się coraz to nowsze rozwiązania dotyczące wyposażenia mebli kuchennych skłaniają producentów do tworzenia coraz bardziej funkcjonalnych, ergonomicznych i komfortowych modeli. Ciekawe rozwiązania, zarówno w segmencie mebli kuchennych, jak i pokojowych można było zobaczyć na stoisku firmy Exwood. Jest to firma, która produkuje meble każdego rodzaju wyłącznie pod zamówienia, ale jej możliwości i pomysły na wzornictwo jest niezwykle interesujące. W Poznaniu pokazała między innymi wyposażenie pokoju studenckiego oraz kuchni.     

– W aranżacji pokoju studenckiego zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązanie w postaci systemu deseczek montowanych na ścianie, na których montowane są półki – mówi Małgorzta Krzemińska, przedstawicielka firmy. – Półki możemy montować na różnych wysokościach w zależności od potrzeb. System jest bardzo praktyczny, funkcjonalny i estetycznie wykonany. Nad biurkiem znajduje się płyta ferromagnetyczna, suchościeralna, na której można przyklejać różne rzeczy czy też malować. Całości dopełniają szafki, bardzo szerokie biurko i łóżko, pod spodem którego znajduje się miejsce do przechowywanie podręcznych rzeczy.

Firma zaprezentował też meble kuchenne o wyjątkowym wzornictwie przeznaczone do niewielkich wnętrz, gdzie stół wysuwa się spod blatu, a na półkach stoją krzesła. Poza tymi nietypowymi rozwiązaniami meble zawierają wszystkie elementy, które standardowa kuchnia mieć powinna, a wszystko oparte na nowoczesnych okuciach.

Złote Medale MTP

 

Meble tapicerowane – kategoria „Premiery”

 

Barcelona, Wajnert Meble, zespół projektowy Wajnert Meble

Kolekcja Barcelona to rozbudowany system modułowy składający się z kilkunastu elementów o wysokim komforcie użytkowania i wyjątkowej estetyce wizualnej. Klient sam może zaprojektować sofę czy narożnik, wybierając siedzisko, rodzaj nóg czy boków. Atutem systemu są przesuwane oparcia, co pozwala zwiększyć głębokość siedziska. Barcelona zawiera też funkcję spania i praktyczny pojemnik na pościel. Do narożnika czy sofy Barcelona można dobrać jedną z trzech puf, w tym pufę na kółkach.

 

Meble tapicerowane – kategoria „Potwierdzona jakość”

 

Plain, Fabryka Mebli Tapicerowanych Tombea, projektant Michalina Mendelewska

Plan to elegancka kolekcja modułowa. Różnorodność elementów umożliwia tworzenie zestawień o dowolnych kształtach i wielkościach – narożników oraz sof. Głębokość siedzisk elementów 1-osobowych można regulować elektrycznym mechanizmem, naciskając minimalistyczne guziki. Wypełnione silikonowymi kulkami zagłówki są regulowane, co zwiększa komfort odpoczynku. W meblu zastosowano oryginalne nóżki nadające bryle miękkości.

 

Pulse Supreme, Fabryka Materacy Janpol, projektant Tomasz Goc

Materac wyjątkowo dopasowuje się do kształtów ciała dzięki sprężynie typu Zigarre (1000 spr./m2) oraz zastosowaniu lateksu Pulse wykonanego w innowacyjnej technologii Sonocore. Siedem ergonomicznych stref reaguje na każdy ruch, zapewniając punktowe podparcie i optymalne rozłożenie ciężaru ciała. W materacu zastosowano najwyższej jakości pokrowiec biaxial, który  zasuwany z czterech stron zasuwany jest na zamek. Jego wyjątkowo struktura 3D daje efekt delikatnego masażu.

 

Wielomodułowy program mebli tapicerowanych Modena na przykładzie narożnika Stella, Grupa Poldem

W przeciwieństwie do konwencjonalnych programów projekt Modena obejmuje szereg elementów przeznaczonych do zabudowy narożnej w różnorakich konfiguracjach przestrzennych lub też wykorzystywanych jako moduły wolno stojące. Moduły wyposażone są w specjalne zaczepy, które użytkownik może swobodnie ukryć, demontując układ narożny i wykorzystując bryły jako elementy niezależne. Wzornictwo atrakcyjnie prezentuje się przy zastosowaniu zróżnicowanej, wzajemnie kontrastującej kolorystyki tkanin obiciowych poszczególnych części mebla. Nogi wykonane zostały z drewna krytego bejcą i lakierem. Meble dostępne są w szerokiej gamie tkanin i ekoskór.

 

Wielomodułowy program mebli tapicerowanych Riley na przykładzie narożnika Stella, Grupa Poldem

Kolekcja obejmuje sofy konwencjonalne i narożniki, zarówno bezfunkcyjne jak i wyposażone w reclinery (opcjonalnie). Zastosowany w sofach recliner to zaawansowany konstrukcyjnie mechanizm, który zapewnia szersze niż uprzednio spektrum swobody profilowania siedzisk, oparć, wyznaczania różnej wysokości nóg, długości podnóżka itp. Panel sterowania reclinerem dostępny jest w postaci eleganckiej metalowej płytki z przyciskami lub alternatywnie jako układ sensorów. Sofy wyposażone są w ruchome zagłówki z płynną regulacją kąta podparcia. Dodatkowym elementem wzorniczym są wysokie metalowe nogi. Meble dostępne są w szerokiej gamie tkanin i ekoskór.

 

Meble skrzyniowe – kategoria „Premiery”

 

Bianko, Fabryka Mebli FORTE, projektant Piotr Śmietanka

Kolekcja Bianko to idealna propozycja dla osób ceniących kontrastowe zestawienia. Niepowtarzalny charakter zestawu tworzy połysk białych frontów złagodzony naturalnym rysunkiem grubych listew w dekorze Dąb Naturalny. Dzięki lekkiej wizualnie formie, przeszklonym frontom i bokom Bianko sprawdzi się nie tylko na dużych przestrzeniach, ale też w niewielkich pokojach.

 

Canne, Fabryka Mebli FORTE, projektanci Dolf Langemann, Piotr Szyszka

Canne to nutka nowoczesności w klasycznym wydaniu. Uwagę zwracają subtelny, dębowy dekor korpusu, białe połyskujące fronty, a przede wszystkim duże, metaliczne uchwyty. Modernistyczny styl podkreśla efektowne oświetlenie, którego włącznik ukryty jest na obudowie mebli.

 

Farra, Fabryka Mebli FORTE, projektant Aneta Pawłowska

Farra to kwintesencja nowoczesnej sypialni – nie tylko ze względu na designerskie zestawienie kolorystyczne ciemnego betonu z białymi połyskliwymi powierzchniami, ale również z powodu dostępnych funkcji. Pojemna szafa, komoda o oryginalnej formie, komfortowe łóżko i szafki nocne tworzą nieszablonowy zestaw, będący odpowiedzią na potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. O klasie zestawu świadczą również dodatkowe punkty świetlne oraz wysokiej jakości użyte materiały.

 

Kitchen Space Saver, EXWOOD Polska, projektant Krzysztof Alfut

 

Zestaw Kitchen Space Saver to praktyczne rozwiązanie przeznaczone dla małych kuchni. Zastosowano tutaj niespotykane dotąd wzornictwo, które w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i funkcjonalnymi mechanizmami pozwalają na tworzenie na małej przestrzeni standardowej kuchni. 

 

Kolekcja ław salonowych, MB SPECIAL, projektant Marcin Borowiec

Zaproponowana przez firmę kolekcja to zbiór ław o niepowtarzalnym, oryginalnym wzornictwie dla osób poszukujących ponadprzeciętnych i wyjątkowych elementów wystroju wnętrz. Meble cechuje wysoka jakość wykonania.

 

Lyon, Wójcik Fabryka Mebli, projektant Andrzej Lęckoś

Kolekcja Lyon to nowoczesna elegancja w dwóch odsłonach – jasnej i ciemnej. Jasna to doskonałe rozwiązanie dla miłośników naturalnych, błyszczących akcentów inspirowanych naturą, ciemna zaś dla wielbicieli bardziej odważnego designu. Podświetlane boki oraz wieńce górne mebli w obu wersjach kolekcji pozwolą stworzyć ciekawą konstrukcję pokojową.

 

Meble skrzyniowe – kategoria „Potwierdzona jakość”

 

Komoda PERLITTA KAS 011, Grupa Produkcyjna: Perlista, projektant Cezary Latecki

Komoda wykonana z bukowego drewna masywnego i płyty meblowej, wylakierowana lakierami o najwyższej twardości i głębokości połysku w połączeniu ze zdobieniem kryształami Swarovskiego jest meblem, który przez swoją niepowtarzalność i indywidualność pozwala na wyjątkowe kreowanie wnętrz.

 

Meble kuchenne ELEGANZA, Stolarstwo Usługi Meblowo-Budowlane Adrian Halupczok,  projektanci Anna Dzierżanowska, Adrian Halupczok, Tomasz Przybyła

Eleganza Prestige Line to komfort i piękno zamknięte w bryle mebli kuchennych. Unikalne fronty kuchni wykonane są z eleganckiego spieku kwarcowego, a wygodny system otwierania szafek podnosi jej funkcjonalność. Szyku całości dodaje monolityczna wyspa wyprodukowana z nowoczesnego laminatu, postarzana powierzchnia dębowego panelu i przejrzyste witryny.

 

Possi Light, Black Red White

Kolekcja Possi Light pozwala na jeszcze więcej – więcej swobody, możliwości i sposobów na wyrażenie siebie. Dzięki Possi Light można dowolnie projektować meble oraz zmieniać i personalizować przestrzeń domu lub mieszkania, co zapewniają dziesiątki funkcjonalnych modułów, 40 kolorów frontów, 3 kolory korpusów, elementy dodatkowe i nieskończona ilość kombinacji.

 

System mebli kuchennych Kammoduł Premium, Spółka Meblowa KAM, projektanci Andrzej Wołosz, Sylwia Kowalska-Mikutel

Meble Premium to obietnica czegoś więcej niż przyjęte standardy, to nowoczesne i innowacyjne rozwiązania bazujące na zasadach ergonomii. Premium to zwiększona powierzchnia użytkowa szafek dolnych, funkcjonalny podział wysokości szuflad, ponad 700 szafek w bogatej ofercie kolorystycznej.

 

Autor: Tekst i Fot.: Irena Muszałowska