Relacje

DODANO: Piątek, 12 stycznia 2018 | WYDANIE: XI/2017

Test okazał się udany, w przyszłym roku większa powierzchnia

 • Nowe wersje mebli z litego drewna dębowego i jesionowego pokazała firma Handicraft.  Fot. Irena Muszałowska

  Nowe wersje mebli z litego drewna dębowego i jesionowego pokazała firma Handicraft. Fot. Irena Muszałowska

 • Wyposażenie łazienki wykonane z materiału kerrock to przejaw nowoczesności w aranżacji wnętrz. Fot. Irena Muszałowska

  Wyposażenie łazienki wykonane z materiału kerrock to przejaw nowoczesności w aranżacji wnętrz. Fot. Irena Muszałowska

 • Producent stołów i krzeseł – firma Badi pokazała, jakie formy mogą przybierać drewniane meble. Fot. Irena Muszałowska

  Producent stołów i krzeseł – firma Badi pokazała, jakie formy mogą przybierać drewniane meble. Fot. Irena Muszałowska

 • Kolekcja luksusowych mebli wypoczynkowych marki „SOFA4YOU” promowana podczas targów przez firmę Chairconcept zachwycała elegancją i praktycznymi rozwiązaniami.  Fot. Irena Muszałowska

  Kolekcja luksusowych mebli wypoczynkowych marki „SOFA4YOU” promowana podczas targów przez firmę Chairconcept zachwycała elegancją i praktycznymi rozwiązaniami. Fot. Irena Muszałowska

Pierwsza edycja Targów Mebli i Wyposażenia Wnętrz FURNISHOW potwierdziła, że w kalendarzu targów jest miejsce na organizację w Warszawie wydarzenia skierowanego zarówno do profesjonalnej publiczności, jak i klientów końcowych.

Targi FURNISHOW 2017 odbywały się w warszawskim Centrum EXPO XXI od 26 do 28 października. Dwa pierwsze dni skierowane były do profesjonalistów z branży meblarskiej i dekoracyjnej, a także architektów i projektantów wnętrz i form użytkowych, ostatni – do klientów detalicznych zainteresowanych kupnem mebli i wnętrzarskich dodatków. Tegoroczną imprezę odwiedziło łącznie około 2000 osób.

 

Wystaw niewiele, ale ze smakiem  

Organizatorzy mieli w tym roku do dyspozycji jeden pawilon. Jednak choć ekspozycja była kameralna, to udało się zgromadzić na niej sporo ciekawych przykładów dobrego wzornictwa. Na targach swoje kolekcje zaprezentowało blisko 70 firm i marek. Wśród wystawców byli zarówno producenci, jak i dystrybutorzy mebli do mieszkań i biur. Sporym zainteresowaniem cieszyły się stylowe meble znanych na całym świecie producentów z USA, prezentowane przez firmę Urban. Dużą ekspozycję przygotowały Fabryki Mebli Forte. Na stoisku Ekomeble można było zapoznać się m.in. z ofertą znanej meblowej marki Klose, której firma jest oficjalnym dystrybutorem w stolicy. Swoim designem uwagę zwiedzających zwracały meble firmy Iker, która produkuje wysokiej klasy meble tapicerowane, przeznaczone do wnętrz mieszkalnych i publicznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także produkowane ręcznie, unikatowe i niepowtarzalne meble firmy Handicraft. Ofertę mebli pokojowych, kuchennych i systemowych uzupełniły kolekcje firmy Layman, a stylowe meble do rezydencji prezentowała firma Badi. Poszukujący mebli dziecięcych mogli obejrzeć kolekcję polskiego producenta ekskluzywnych łóżek tapicerowanych dla dzieci i młodzieży, skrzyń na zabawki oraz pufów firmy LIL’ KID. W kategorii mebli biurowych swoją najnowszą kolekcję przedstawił Nowy Styl – jedna z marek Grupy Nowy Styl. Zwiedzający mogli zobaczyć także ofertę firmy Kerrock, w tym najnowsze propozycje do łazienek, wykonane z materiału mineralno-akrylowego, oraz firmy Matdesign, dystrybutora włoskich płyt Cleaf oraz producenta płyt akrylowych i frontów meblowych. Ekspozycję mebli uzupełniała bogata oferta dekoracji, firan, zasłon, narzut i galanterii stołowej prezentowana przez firmę Eurofirany.

– Targi designu już istnieją i odbywają się w Poznaniu razem z targami Meble Polska i Home Decor, ale przez wiele lat zarząd MTP rozważał zorganizowanie takiego wydarzenia poza Poznaniem, i to teraz się udało – mówił podczas FURNISHOW Robert Mieldziuk, dyrektor targów. – To środowisko ma duży potencjał, a wiele biur projektowych zlokalizowanych jest w Warszawie. Można wręcz określić to mianem kumulacji środowiskowej, stąd decyzja, że będą się one odbywały właśnie w Warszawie. Wydarzenie to chcemy kierować do projektantów, architektów oraz biur projektowych, które pracują z producentami. Mamy tutaj też Strefę #dekorada, która umożliwia szczególnie młodym projektantom pokazanie swojego potencjału, swoich projektów oraz produktów. W tym roku mamy ograniczone miejsce wystawowe, ale podpisaliśmy już dłuższą umowę i w przyszłym roku oraz w latach następnych będziemy mieli już dwa pawilony. Będzie to impreza cykliczna, odbywająca się raz w roku – jesienią.

Pierwszą edycję FURNISHOW rozświetliła Strefa Światła by Viva Light, w której zaprezentowane zostały innowacyjne lampy i instalacje świetlne światowych marek – Vibia, Secto Design, Quasar, Pablo Design, Next, Lithoss, Lumini, Fontini, Emandes i Chors. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem architektów, projektantów wnętrz i inwestorów, a także szerokiej publiczności. Duży ruch, zwłaszcza podczas dnia otwartego, panował w Strefie #dekorada, w której architekci wnętrz oraz projektanci mebli i form użytkowych prezentowali swoją ofertę.

 

Prelekcje i wystawy po sąsiedzku 

FURNISHOW to nie tylko okazja do szukania inspiracji w aranżacji wnętrz, ale także możliwość uczestnictwa w ciekawych prelekcjach. Pierwszy dzień targów to „Office day”, podczas którego głównym tematem było nowoczesne projektowanie przestrzeni biurowych. Odpowiedzi na pytanie, jak powinno wyglądać miejsce pracy pozytywnie oddziałujące na komfort i wydajność pracownika, udzielili eksperci Nowego Stylu podczas prelekcji „Ergonomia krzesła to za mało. Jak od ergonomii krzeseł przechodzimy do wellbeingu w biurze i wellness w życiu”. Z kolei uczestnicy wykładu „Luksus w przestrzeni biurowej – czyli by Versace nie sprawił, że nie wiem, na co patrzę” dowiedzieli się, jak projektować luksusową przestrzeń biznesową, by nie przekroczyć cienkiej granicy dobrego smaku. Wioletta Kulińska z kancelarii Magnusson swoje wystąpienie poświęciła prawnym aspektom ochrony marki. Gwiazdą tego dnia był gość specjalny Alexandre Caldas z portugalskiego studia Around the Tree, który wciągnął widzów w swoją opowieść o odwadze w projektowaniu.

Drugiego dnia targów gościem specjalnym był Michał Mazur, autor strony TrendNomad.com, dziennikarz, trendwatcher, nomada, który wygłosił wykład „Od Tokio po San Francisco. Trendy z targów dizajnu z całego świata”. Tego samego dnia odbyła się także prelekcja Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli „Mobilność jako szansa podjęcia nowej ścieżki kariery”. W programie targów znalazły się też dwa warsztaty design thinking: „Workspace for tomorrow, czyli powierzchnie biurowe i komercyjne, które zachęcają do pracy” oraz „Home & life balance, czyli czego rzeczywiście chce klient, a nie chce nam o tym powiedzieć”. Nie zabrakło też prelekcji prezentujących główne zasady aranżacji wnętrz mieszkalnych.

Autor: ir