Relacje

DODANO: Poniedziałek, 24 lipca 2017 | WYDANIE: VI/2017

W komponentach i akcesoriach widać było industrialne akcenty

 • Schattdecor pokazał w rzeczywistym zastosowaniu powierzchnie wykonane w technologii druku cyfrowego.

  Schattdecor pokazał w rzeczywistym zastosowaniu powierzchnie wykonane w technologii druku cyfrowego.

 • Znaczną część wystawy zajęły cuttery do rozkroju materiałów i tkanin tapicerskich.

  Znaczną część wystawy zajęły cuttery do rozkroju materiałów i tkanin tapicerskich.

 • Maszyny do pikowania pokrowców materacy zawierały najnowsze rozwiązania techniczne.

  Maszyny do pikowania pokrowców materacy zawierały najnowsze rozwiązania techniczne.

 • Ciekawe wzornictwo w równie ciekawych powierzchniach pokazała firma Nomet.

  Ciekawe wzornictwo w równie ciekawych powierzchniach pokazała firma Nomet.

Nowoczesność przeplatana tradycją, wyszukany design prostotą, elegancja praktyką, a całość otoczona dobrym smakiem i wyszukanym wystrojem stoisk. Mimo że targi interzum się zakończyły, jeszcze długo pozostaną w pamięci uczestników.

Dwuletni cykl to wystarczający czas na opracowanie i przygotowanie nowych rozwiązań, bo trzeba pamiętać, że to właśnie w Kolonii rodzą się nadchodzące trendy i to właśnie na targach interzum prezentowane są po raz pierwszy najnowsze technologie. O wysokim znaczeniu rangi imprezy może świadczyć fakt, że z każdą kolejną edycją jej rozmach jest coraz większy.

 

Nowe wymiary dekoracyjnych płaszczyzn

Godnymi uwagi były prezentacje na stoiskach największych graczy w dziedzinie wykańczania powierzchni. Na przykład firma Schattdecor pokazała między innymi nowy produkt – Decolay Real. Proponuje go w postaci gotowego filmu melaminowego, który po procesie laminacji u odbiorcy odznacza się porami zsynchronizowanymi z rysunkiem struktury drewna. Główną zaletą produktu jest to, iż do laminowania użytkownik nie musi inwestować w park maszynowy. Żądany efekt na powierzchni płyty uzyskuje się przy zastosowaniu standardowych blach prasujących. Decolay Real dostępny jest w kolekcji składającej się z różnych typów drewna, w tym dębu, jesionu i wiązu. Ciekawą prezentację miała też firma Pfleiderer, która przywiozła do Kolonii nowe kolekcje płyt w nowoczesnych wykończeniach. Promowana pod hasłem „Inspirations close to you” pokazała różne struktury i powierzchnie, a także szereg innowacyjnych pomysłów na to, jak można interpretować i wdrażać konkretne „looki”. Kolekcja Design 2017-2020 to dekory i struktury inspirowane najmodniejszymi obecnie materiałami. Wśród nich znaleźć można rysunki odwzorowujące m.in.: beton, metal, mozaikę, tekstylia, marmur i filigranowe drewniane elementy. By w obliczu tak dużego wyboru klient miał wgląd do całego wachlarza produktów, eksperci od produktów drewnopochodnych podzielili je na trzy grupy: surowe materiały drewnopochodne, materiały dekoracyjne oraz laminaty HPL.

 

Akcesoria w dobrym guście

Jednym z kluczowych obszarów, wokół których corocznie koncentrują się targi są nowoczesne materiały uzyskiwane dzięki najnowocześniejszym technologiom. Wśród akcesoriów jak zwykle prym wiodły propozycje włoskich designerów, w tym niezwykle dekoracyjne kolekcje uchwytów Roberto Marella, ale także polskich przedstawicieli, do których należy zaliczyć między innymi firmy Nomet, Gamet, GTV czy Stalmot. Firma GTV jest stałym uczestnikiem targów interzum i jak co roku największym zainteresowaniem na jej stoisku cieszyły się nowoczesne i ultracienkie szuflady Modern Box i AXIS wyposażone w prowadnice z mechanizmem cichego domyku i pełnym wysuwem. Uwagę gości zwracały również systemy przesuwne, zwłaszcza Flat Line, w którym dominującym elementem jest front, a nie okucie, nowe akcesoria wyposażenia garderoby i oferta aluminiowych profili GLAX do taśm LED stosowanych w szafach.

– Nasze stoisko odwiedzili przedstawiciele 56 państw, zwłaszcza z Europy, ale także z Ameryki Południowej: Brazylii, Chile, Meksyku czy Kolumbii – podsumowuje targi Dariusz Rudziewicz, eksport manager GTV. – Są to dla nas szczególnie istotne rynki, dlatego cieszy nas rosnąca świadomość marki GTV wśród potencjalnych kontrahentów. 

Firma Nomet pokazała nowe uchwyty meblowe, wśród których szczególne miejsce zajmują modele kształtem przypominające kawałek drewna ze strukturyzowaną powierzchnią, łudząco imitującą usłojenie. Z kolei Stalmot pochwalił się wprowadzonymi ostatnio mechanizmami do komfortowego użytkowania sof oraz mechanizmami przekształcającymi niewielkie stoliki w pełnowymiarowe stoły. Ciekawymi rozwiązaniami może pochwalić się firma Melaco, która jest producentem frontów meblowych, a na targi przywiozła nietypowy sposób montażu mebli, który wzbudził niemałe zainteresowanie zwiedzających.

– Staraliśmy się pokazać tutaj najnowsze trendy na przyszły sezon, zarówno jeżeli chodzi o kolorystykę, jak i struktury płyt, ale absolutnym novum jest technologia, którą zaczniemy wdrażać od lipca tego roku – mówi Beata Piotrowska, zastępca dyrektora ds. produkcji i rozwoju. – Jest to sposób montażu mebli metodą na klik; podobną stosuje się w przypadku łączenia paneli podłogowych czy ściennych. W konstruowanych w ten sposób meblach nie używamy żadnych wkrętów ani śrub. Mamy nadzieję, że zostanie on pozytywnie przyjęty przez rynek. 

   

Tapicerstwo to ważny dział meblarstwa

Technologie związane z tapicerstwem, a dokładniej z przygotowywaniem i szyciem komponentów do produkcji mebli tapicerowanych zajmowały na powierzchni wystawienniczej znaczną część. Można było zobaczyć maszyny do cięcia pianek i włóknin tapicerskich, cuttery do rozkroju tkanin, pikowarki do przeszywania pokrowców materacy oraz wiele innych urządzeń usprawniających i optymalizujących procesy produkcyjne. Wśród wystawców były też firmy polskie, w tym znany na rynku producent cutterów i lagowarek Allcomp Polska. Pokazał on swoje najnowsze osiągnięcia, czyli cutter model One.5 do cięcia warstwowego tkanin i materiałów tekstylnych, z możliwością cięcia nakładu o wysokości 5 cm po kompensacji, oraz lagowarkę Unicum Aero. Swoje modele stołów nożycowych demonstrowała z kolei firma Rexel. Obie prezentacje cieszyły się zainteresowaniem, zwłaszcza technologie automatyzacji rozkroju. Nie zabrakło również producentów, którzy przywieźli do Kolonii gotowe materace. Ich jakość i estetyka wykonania przyciągały dużą uwagę właściwej grupy branżowców.    

 

Targowe statystyki

Tegoroczna edycja targów interzum udowodniła, jak znaczącą na rynku europejskim branżą jest meblarstwo. Świadczą o tym sporządzone statystyki. Liczba wystawiających się firm wzrosła o 13 proc., o 19 proc. wzrosła liczba osób odwiedzających targi i o 15 proc. w stosunku do ubiegłego roku wzrosła wielkość wykorzystanej powierzchni wystawienniczej.       

– W tym roku w największych światowych targach branży meblarskiej i aranżacji wnętrz uczestniczyło około 69 000 osób ze 152 krajów  – mówiła po zakończeniu Katharina C. Hamma, dyrektor ds. operacyjnych firmy Koelnmesse GmbH. – To było najlepsze interzum ostatnich lat. Wystawiło się około 1 732 wystawców z 60 krajów, z czego wystawcy zagraniczni stanowili 79 procent. Targi odwiedziła również większa liczba międzynarodowych gości, która wynosiła 74 procent wszystkich zwiedzających. Ogólnie ponad 51 000 osób pochodziło spoza Niemiec.

Następna edycja targów interzum zapowiedziana jest na 21-24 maja 2019 r.

Autor: Tekst i Fot.: Irena Muszałowska