Relacje

DODANO: Piątek, 12 stycznia 2018 | WYDANIE: XI/2017

Warsaw Home rosną w siłę

 • Efektowne połączenia dębowego drewna ze szkłem fusingowym można było podziwiać na stoisku firmy Lisowski Glass Studio.

  Efektowne połączenia dębowego drewna ze szkłem fusingowym można było podziwiać na stoisku firmy Lisowski Glass Studio.

 • Stoliki z czarnego dębu były w centrum uwagi wielu uczestników wystawy.

  Stoliki z czarnego dębu były w centrum uwagi wielu uczestników wystawy.

 • Meble na stoisku Swallow’s Tail Furniture to projekty na najwyższym poziomie. Niektóre z nich uzyskały prestiżowe tytuły konkursów designerskich.

  Meble na stoisku Swallow’s Tail Furniture to projekty na najwyższym poziomie. Niektóre z nich uzyskały prestiżowe tytuły konkursów designerskich.

 • Warsaw Home to miejsce, gdzie prezentowane są przedmioty o wyszukanym designie.

  Warsaw Home to miejsce, gdzie prezentowane są przedmioty o wyszukanym designie.

 • Firma Peka pokazała nowe produkty w modnych wykończeniach.

  Firma Peka pokazała nowe produkty w modnych wykończeniach.

Druga edycja Międzynarodowych Targów Wyposażenia Wnętrz Warsaw Home pokazała, jakie jest zapotrzebowanie na wysokiej jakości artykuły wyposażeniowe, bo zarówno ilość tegorocznych wystawców, jak i odwiedzających była prawie dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym.

Na terenie Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą od 6 do 8 października odbywała się druga edycja targów Warsaw Home. Ta nowa na polskim rynku impreza została stworzona z myślą o producentach i importerach z branży meblowo-dekoracyjnej. Jej celem jest stworzenie platformy biznesowej dla międzynarodowych kontraktacji oraz pokazywanie najnowszych trendów. To miejsce spotkań architektów, projektantów wnętrz, właścicieli sklepów oraz klientów indywidualnych. W tym roku targi odbywały się w trzech halach o łącznej powierzchni wystawienniczej około 70 tys. m2, w których  wyznaczono cztery strefy tematyczne: Furniture, Furniture & Deco, Kitchen & Dining oraz Interior Finish. Swoją ofertę zaprezentowało ponad 400 producentów i importerów z branży meblowo-dekoracyjnej.

Podczas trzydniowej imprezy zwiedzający mieli okazję wziąć udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez znanych projektantów i architektów, m.in. Karima Rashida, jednego z najlepszych designerów na świecie, czy Roberta Majkuta, polskiego czołowego projektanta wnętrz. Na targach byli obecni także: Oskar Zięta, Tomek Rygalik, Robert Majkut, Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski, Piotr Kuchciński i Robert Konieczny. Wydarzeniami towarzyszącymi były Archi Day – przedsięwzięcia dla architektów, projektantów i dekoratorów wnętrz, a także Poland Design Festival, na którym polscy designerzy, projektanci wnętrz i biura projektowe przedstawili swoje usługi oraz produkty.

 

Designerskie stoły i stoliki

Warto bliżej przyjrzeć się poszczególnym ofertom firm, bo to, co pokazały na swoich stoiskach, było wyjątkowo interesujące. W przestrzeni wystawowej firmy Swallow’s Tail Furniture prezentowane były stoły, stoliki, krzesła oraz komody w bardzo lekkiej, nowoczesnej formie. Producent wykonuje je w większości z litego drewna dębowego, a część z nich ze sklejki brzozowej laminowanej laminatami HPL lub oklejanej dębowym obłogiem. Część mebli sklejkowych pokrytych jest też kolorowym filmem.

– Są to meble kierowane do ludzi świadomych, doceniających projekt, materiał i wykonanie, ludzi, którzy nie szukają produktów jedynie najtańszych, ale takich, które mogą służyć im wiele lat i cieszyć swoim wyglądem – mówił podczas imprezy Piotr Grzybowski, właściciel firmy. – Tutaj wystawiamy się po to, aby zaprezentować swoje możliwości polskiemu klientowi i zdobywać polski rynek.

Firma sprzedaje swoje wyroby do wielu krajów europejskich, między innymi Francji, Anglii, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemiec oraz do Stanów Zjednoczonych poprzez międzynarodowych partnerów, sklepy, hurtownie oraz sklep internetowy. Obecnie prowadzi rozmowy handlowe z włoskimi firmami.

Jednym z interesujących mebli firmy Swallow’s Tail Furniture jest stół ST Calipers, zaprojektowany przez Piotra Grzybowskiego i Magdalenę Hubkę, który w ubiegłym roku dostał nagrodę iF Design Award. Stół wykonany jest ze sklejki laserowej pokrytej laminatem HPL z krawędziami w naturalnym przekroju.

– Ten model otrzymał w tym roku także nagrodę Must Have na Łódź Design Festival – mówił właściciel. – Jest to wersja Custom, gdzie klient może sobie dowolnie ustalić kolor blatu czy konstrukcji dolnej, jesteśmy pod tym względem bardzo elastyczni. Oferujemy go w kilku długościach i szerokościach. Obecnie w oparciu o tę konstrukcję wprowadziliśmy też biurka.

Ciekawą ofertę stołów można było zobaczyć także na stoisku firmy Evorio, która specjalizuje się w obróbce czarnego dębu. Wykonuje spersonalizowane projekty, stawiając na jakość i niepowtarzalność. Wykonuje stoły ręcznie z użyciem tradycyjnych technik stolarskich. Jej rozpoznawalnym dziełem są unikatowe stoły z linii Levitable, które cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających.      

Będąc w strefie stołów i stolików, nie sposób nie wspomnieć również oferty zaprezentowanej na stoisku firmy Lisowski Glass Studio. Jest to firma jednoosobowa, w której właściciel Piotr Lisowski jest także projektantem i wykonawcą. Uwagę przyciągały zwłaszcza dwa drewniane stoły, jeden okrągły, drugi prostokątny, których blaty w wyjątkowo designerski sposób połączone były ze szkłem fusingowym.

– Mamy tutaj dwa nowe stoły z orzecha włoskiego ze szkłem fusingowym pośrodku, które tworzy swoistą niebieską lagunę, takie morskie oko – mówił Piotr Lisowski. – W najcieńszym miejscu szkło ma grubość 6 mm, w najgłębszym 3 cm, co skutkuje efektem wody, gdzie widać coraz większą głębię dna. Są to meble unikatowe, jednorazowe i oba cieszą się dużym zainteresowaniem. Jestem rzemieślnikiem z 30-letnim doświadczeniem i pracuję tylko dla klientów indywidualnych, którzy przede wszystkim lubią rzeczy nietuzinkowe. Przychodzą do mnie z określonym pomysłem i ja go dla nich realizuję. Na targach jestem pierwszy raz i po prezentowanych tu wyrobach muszę przyznać, że mamy świetnych projektantów. Pokazywane są tutaj naprawdę bardzo eleganckie, wysmakowane formy, czego nie dostrzegam na wielu zagranicznych imprezach.

 

Nowe wersje znanych mebli

Na targach prezentowały się także znane z największych branżowych imprez takie firmy, jak Stolzen czy Meble Wójcik. Marka Stolzen – europejski lider w produkcji frontów kuchennych pokazał na stoisku nowy rodzaj konstrukcji frontu meblowego w stylu angielskim. Standardowe, jednoczęściowe fronty zastąpione zostały frontami z ramką poprowadzoną po całym obwodzie. Firma pokazała również znane już na rynku fronty oraz meble kuchenne, projektowane i wykonane według najnowszych, światowych trendów.

– Zwiedzający mogli zobaczyć u nas bardzo popularne style, które obowiązują obecnie w meblarstwie, ale też kuchnię angielską oraz nowoczesne, minimalistyczne meble kuchenne cechujące się prostymi frontami lakierowanymi

– mówi Agnieszka Adamek, manager firmy Stolzen.

Z kolei firma Meble Wójcik przywiozła na targi swoje trzy najbardziej popularne kolekcje: Angel, Linate oraz Lyon Jasny. W proponowanych systemach dominowały modne odcienie bieli. Również cała aranżacja stoiska została utrzymana w jasnej, pastelowej tonacji. Jej uzupełnieniem były akcenty inspirowane naturą oraz oświetlenie nadające stylowy i przytulny klimat prawdziwego domu.

– Targi Warsaw Home to jedno z ciekawszych wydarzeń branżowych organizowanych w Polsce – mówi Ewelina Wójcik, dyrektor marketingu. – Dzięki obecności na targach udało nam się nawiązać wiele nowych kontaktów, nie tylko biznesowych, ale również z projektantami, architektami, mediami i klientami. Targi umożliwiły nam także poznanie oferty innych europejskich wystawców.

 

Nowoczesne wyposażenie mebli kuchennych 

Nie tylko gotowe meble, ale także akcesoria niezbędne do ich produkcji pokazano podczas trzydniowej prezentacji targowej. Przedstawicielami tego segmentu meblarstwa były między innymi firmy Peka oraz Manufaktura Łomża. Obie są dystrybutorami nowoczesnych rozwiązań do mebli kuchennych, choć Manufaktura Łomża ma też wiele innych komponentów i akcesoriów do mebli.

Peka poza popularnymi na rynku rozwiązaniami przywiozła na targi również nowe produkty, takie jak kosze Fioro w modnej stylistyce. Wykonane w kombinacji metalu z dębowym drewnem, świetnie harmonizowały z kolorem antracytowym, który uwypukla ich szlachetny urok i ciepły kolor. Z kultowych produktów firmy należy wymienić systemy Convoy i Tandem, narożnik Le Mans, windę do szafek górnych iMove oraz system relingowy Linero MosaiQ. Systemy wysokie Pleno i Dyspensa, narożnik Magic-Corner Comfort, systemy podblatowe Snello oraz półki Extendo wyjątkowo atrakcyjnie prezentowały się w zabudowie w różnych odcieniach szarości połączonej z naturalnym drewnem.

– Nowością są także drewniane wkłady do szuflad niskich, ekskluzywnie wykończone, przeznaczone na sztućce i do wielu innych rzeczy – mówiła Anita Łopatka, przedstawicielka firmy. – Jest też ciekawy uchwyt na talerze z regulowaną średnicą, za pomocą którego możemy gromadzić i przenosić je w dowolne miejsce. Mamy też ofertę naszego nowego partnera, firmy Schico, którą jest system regałów do ekspozycji na wyspie lub na ścianie. Składa się z dwóch typów profili – bocznych i dolnych – oraz łączników, które umożliwiają stworzenie dowolnego modułu.

Autor: Tekst i Fot.: Irena Muszałowska