Technologie

DODANO: Poniedziałek, 05 czerwca 2017 | WYDANIE: III/2017

Lepsza i bogatsza niż jej poprzedniczka

 • Wiertarka FD 21 professional zawiera dwadzieścia jeden wrzecion wyposażonych w szybkozłącza z zamkiem bagnetowym, które umożliwiają wymianę wierteł bez dodatkowych narzędzi. Fot. Felder

  Wiertarka FD 21 professional zawiera dwadzieścia jeden wrzecion wyposażonych w szybkozłącza z zamkiem bagnetowym, które umożliwiają wymianę wierteł bez dodatkowych narzędzi. Fot. Felder

 • Opcjonalnie dostępne są przystawki do wiercenia otworów pod kątem prostym i 45°.  Fot. Felder

  Opcjonalnie dostępne są przystawki do wiercenia otworów pod kątem prostym i 45°. Fot. Felder

 • Za sprawą uchwytów na korpusie wiertarki narzędzia zawsze znajdują się w zasięgu ręki. Fot. Felder

  Za sprawą uchwytów na korpusie wiertarki narzędzia zawsze znajdują się w zasięgu ręki. Fot. Felder

Mija rok, odkąd firma Felder zaprezentowała w Norymberdze na targach Holz-Handwerk wiertarkę wielowrzecionową FD 21 professional. Nowy model ma szerokie możliwości obróbcze, które docenią zwłaszcza zakłady stolarskie produkujące meble.

Wiertarka FD 21 professional przeznaczona jest do wiercenia różnych otworów konstrukcyjnych, w tym pod kołki, otwory rzędowe lub pod zawiasy. Konstruktorzy wykorzystali w niej nie tylko sprawdzone przez lata rozwiązania z wcześniejszego modelu FD 921, ale także dołożyli kilka nowych. Maszyna ma spawany korpus, co zapewnia jej dużą stabilność, a masywny stół z żeliwa szarego, który można powiększyć z trzech stron za pomocą stolików przedłużających, pozwala osiągnąć powierzchnię roboczą do rozmiarów 2900 x 1380 mm. Tak duża powierzchnia zapewnia bezpieczną i komfortową obróbkę różnych elementów, także tych bardzo dużych. Głęboko wysunięta do tyłu rama umożliwia wykonywanie otworów rzędowych w bardzo szerokich elementach (do 600 mm) i ustawienie przykładnicy do głębokości 300 mm. Przykładnica ma formę liniału i jest praktycznym rozwiązaniem do wykonywania otworów rzędowych lub pod okucia. Zawiera ograniczniki ustalające do wiercenia otworów w odstępie 37 mm od krawędzi elementu.

 

Profesjonalne nawierty pod okucia wiodących producentów

FD 21 professional wyposażona jest w silnik o mocy 1,5 kW, który zapewnia prędkość obrotową wynoszącą 2800 obr./min. Można na niej obrabiać elementy o maksymalnej grubości 65 mm i wiercić otwory o maksymalnej głębokości do 70 mm i wysokości do 55 mm. Posiada dwadzieścia jeden wrzecion wiertarskich, ułożonych w odstępach co 32 mm, które wyposażone są w szybkozłącza z zamkiem bagnetowym do beznarzędziowej wymiany wierteł. Wrzeciona obracają się naprzemiennie – w lewo i w prawo. W celu wykonania otworów pod okucia wiodących producentów, takich jak Blum, Hettich czy Grass, w jednym cyklu pracy użytkownik może założyć segmenty wiertarskie kombi z wiertłami o średnicy 35 mm.

Przechylany pneumatycznie agregat wiertarski, który znajduje się z tyłu maszyny, daje się ustawić i unieruchomić w dowolnej pozycji za pomocą skali od 0º do 90º, a dla kąta 45º obrabiarka posiada dodatkowo ogranicznik krańcowy. Ustawiony w pozycji poziomej agregat wykonuje nawierty w płaszczyźnie czołowej elementu, natomiast ustawiony w pozycji pionowej otwory w płaszczyźnie powierzchni. Agregat wiertarski ustawiany jest na wysokość za pomocą pokrętła, a wartości odczytuje się na liczniku analogowym. Z kolei głębokość wiercenia ustawiana jest z wykorzystaniem skali, na której naniesione są cztery najczęściej stosowane długości wierteł, a punktem odniesienia jest krawędź stołu roboczego.

 

Pneumatyczne blokowanie obrabianych elementów

Wiertarka wyposażona jest w kompensację głębokości wiercenia wynosząca 8 mm, która jest bardzo przydatna podczas wykonywania otworów pod połączenia narożne – zabezpiecza przed przewierceniem materiału i eliminuje dodatkowe ustawienia. W nowej wiertarce wielowrzecionowej na uwagę zasługuje pneumatyczny system mocowania elementu, wyróżniający się sprawną obsługą. Maszyna wyposażona jest w standardzie w dwa pneumatyczne cylindry dociskowe, a w razie potrzeby można doposażyć ją również w dodatkowe cylindry. Ustawianie cylindrów na boki oraz góra-dół odbywa się niezależnie. Pociągnięcie gałki umieszczonej na każdym cylindrze powoduje jego automatyczne przesunięcie do elementu obrabianego i zablokowanie. Po pierwszym włączeniu obrabiarki dociski wskakują na wybraną wysokość i pozostają w optymalnej pozycji podczas wszystkich wierceń w elementach o tej samej grubości.

Masywne, wykonane z żeliwa przykładnice boczne zaopatrzone w aluminiowe liniały można przesuwać i ustalać w wybranej pozycji za pomocą rączek dociskowych. Odczyt wartości ustawienia odbywa się za pomocą lup wtopionych w przykładnice. Na życzenie użytkownik może otrzymać przykładnice z licznikiem analogowym, który pozwala osiągnąć dokładność ustawienia do jednej dziesiątej milimetra. Obrabiarka w standardzie wyposażona jest w dwa liniały o długości 1500 mm, każdy z dwoma ogranicznikami, które można montować zarówno przy przykładnicach bocznych, jak i przy przykładnicy głębokości.

 

Bogate doposażenie gwarantujące lepszą pracę

Do wiertarki FD 21 professional producent proponuje bogatą paletę przystawek uzupełniających, w wśród nich system rastrowy do zastosowania z przykładnicami bocznymi i przykładnicą głębokości. Opiera się on na precyzyjnie osadzonych w szynie, od frontu maszyny, bloczkach z otworami oraz bolcu ustalającym i pozwala na błyskawiczne pozycjonowanie przykładnic. Przekłada się to na oszczędność czasu pracy i powtarzalność dokładności podczas wykonywania powtarzających się wierceń. Kolejnym udogodnieniem w trakcie ustawiania obrabiarki jest dostępny w opcji wzorzec do przenoszenia odległości przykładnic bocznych. Opcjonalnie dostępne są także przystawki do wiercenia otworów w ramiakach do połączeń pod kątem prostym i 45°, które można bezproblemowo osadzić na stole maszyny, gwarantując najwyższą precyzję połączeń kątowych. Pomyślano także o ergonomii w postaci uchwytów na korpusie obrabiarki do przechowywania przykładnic bocznych, przedłużeń przykładnic, dwudziestu jeden szybkozłączy z wiertłami oraz segmentów wiertarskich do okuć, które zawsze będą znajdowały się w zasięgu ręki.

Autor: ir