Technologie

DODANO: Środa, 17 stycznia 2018 | WYDANIE: XI/2017

Mobilny namiot, czyli szybki sposób na zwiększenie powierzchni firmy

 • Przestronne hale magazynowe są dobrym rozwiązaniem nie tylko na czas rozbudowy zakładu, ale mogą też stanowić jego nieodłączną część. Fot. Protan Elmark

  Przestronne hale magazynowe są dobrym rozwiązaniem nie tylko na czas rozbudowy zakładu, ale mogą też stanowić jego nieodłączną część. Fot. Protan Elmark

 • Całościowe postawienie obiektu odbywa się w zaledwie kilka dni. Fot. Protan Elmark

  Całościowe postawienie obiektu odbywa się w zaledwie kilka dni. Fot. Protan Elmark

 • Protan Elmark stosuje w produkcji materiały wysokiej jakości, które gwarantują długą i bezproblemową eksploatację magazynów. Fot. Protan Elmark

  Protan Elmark stosuje w produkcji materiały wysokiej jakości, które gwarantują długą i bezproblemową eksploatację magazynów. Fot. Protan Elmark

Rosnące zamówienia, a tym samym konieczność rozwoju firmy nie zawsze idą w parze z możliwością szybkiej rozbudowy infrastruktury. Doświadczają tego firmy także z branży meblarskiej. Sposobem na zaradzenie sytuacji jest postawienie profesjonalnych namiotów, które funkcjonalnością nie ustępują obiektom murowanym.

Trudno wyobrazić sobie firmę meblarską, której rozwój produkcji i poszerzanie asortymentu nie wymagałyby rozbudowy przestrzeni w celu realizacji planów biznesowych. Taki rodzaj działalności wymaga przestronnych magazynów, które będą w stanie pomieścić wielkogabarytowe zamówienia oczekujące na wysyłkę. Ponadto bardzo ważną gałęzią polskiej branży meblarskiej jest eksport, który dla sprawnego funkcjonowania wymaga wyjątkowo dużej przestrzeni. Kwestią problematyczną jest także sama specyfika gamy produktowej. Jak więc zaradzić sytuacji, gdy istnieje potrzeba szybkiego powiększenia przestrzeni w krótkim czasie?

 

Nowy obiekt w zaledwie pięć dni

Odpowiedzią mogą być profesjonalne namioty magazynowe, produkowane między innymi przez polską firmę Protan Elmark. Ma ona 80-letnie doświadczenie na rynku hal namiotowych i jest liderem tej branży. Produkty wykonywane są z trwałych materiałów: aluminium, stali, PVC, blachy trapezowej oraz płyty warstwowej.

– Wykonywane z surowców naturalnych meble są wrażliwe na szereg czynników zewnętrznych, przez co nie mogą być przechowywane w dowolnych warunkach – mówi Łukasz Krzymieniecki, specjalista ds. sprzedaży w firmie Protan Elmark, będącej czołowym dostawcą hal namiotowych. – Producenci mebli często zgłaszają potrzebę budowy szybkich magazynów przemysłowych, stanowiących zabezpieczenie ich produktów przed warunkami atmosferycznymi. Obiekty handlowe dla przedsiębiorców z branży meblarskiej muszą jednak spełniać szereg wymogów technicznych. Wyposażając je w odpowiedni system ogrzewania, możemy zapewnić w okresie zimowym temperaturę dodatnią względem tej panującej na zewnątrz. Z kolei latem temperaturę obniżyć mogą urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne, których montaż czyni z hal magazynowych obiekty zbliżone charakterem do tych typu stałego.

Inwestor chcący zainwestować w takie rozwiązanie może liczyć w firmie Protan Elmark na profesjonalną i szybką obsługę. Jej specjaliści opracują projekt według potrzeb klienta, wyprodukują wszystkie niezbędne elementy konstrukcji, przygotują podłoże i postawią halę. A to wszystko w zaledwie pięć dni. Dzięki temu już po kilku dniach budowy klient może w pełni czerpać korzyści z nowej inwestycji. W tak krótkim czasie przedsiębiorca zyskuje nawet 1000 m2 nowej przestrzeni, którą na dodatek może w przyszłości przenieść w dowolne miejsce, jeśli firma zmieni swoją lokalizację, lub swobodnie rozbudować. Dodatkowym atutem jest możliwość sfinansowania całej inwestycji z wykorzystaniem leasingu. Takie rozwiązanie powoduje, że firma może rozwijać się przy niższym udziale środków własnych. Trzeba pamiętać, że i tak koszt całej inwestycji będzie wyraźnie niższy niż w przypadku murowanego budynku.

 

Bufor na czas rozbudowy

Przykładem firm z branży meblarskiej, które skorzystały z takich możliwości jest między innymi Grupa Meblowa Szynaka oraz Zakład Drzewny Izotonia, chociaż w skali kraju takich firm jest bardzo dużo. Grupa Meblowa Szynaka to obecnie sześć nowoczesnych zakładów produkcyjnych, w których powstają meble do kompletnego wyposażenia mieszkań. Jest to jednocześnie firma o dużej skali produkcyjnej.    

– Dynamiczny rozwój Grupy Meblowej Szynaka spowodował konieczność znalezienia dodatkowej powierzchni magazynowej – mówi Stanisław Rogaczewski, dyrektor ds. produkcji w Fabryce Mebli Szynaka. – Poszukując dostępnych na rynku rozwiązań, swoją uwagę zwróciliśmy ku halom magazynowym, które stanowią bardziej ekonomiczną, a jednocześnie wysoce funkcjonalną alternatywę dla tradycyjnych budynków. Skorzystaliśmy z oferty firmy Protan Elmark, z której jesteśmy w pełni zadowoleni. Nowe hale magazynowe wpłynęły na wzrost produkcji oraz otworzyły przed nami nowe perspektywy rozwoju.

Hala magazynowa, choć innego producenta, stoi także na terenie Zakładu Drzewnego Izotonia w Lipowcu koło Tereszpola. Firma produkuje drewniane stelaże do łóżek, listwy boczne i środkowe do łóżek oraz różne inne elementy do mebli tapicerowanych. Jej klientami są okoliczni producenci mebli, między innymi firmy Prosbud z Księżpola, Jobon ze Zwierzyńca czy Dip-Mar z Mikulic k. Kańczugi. Dziennie przecieranych jest około 100 m3 drewna, więc jest to produkcja intensywna. Firma cały czas dynamicznie się rozwija, czego następstwem jest konieczność rozbudowy. Jednak zanim powstaną nowe hale, producent ma do dyspozycji namiot magazynowy.

– Taki namiot jest bardzo praktyczny, bo można postawić go z dnia na dzień, a poza tym nie wymaga urzędowego pozwolenia – mówi Mateusz Psiuk, przedstawiciel firmy. – Jest też tani w zakupie i wygodny, bo w każdej chwili można go przenieść w inne miejsce. My wykorzystujemy go do magazynowania już gotowych elementów, które czekają na transport. Jest też inna możliwość jego wykorzystania. Jeśli zaistnieje potrzeba szybkiego zwiększenia produkcji, można w takim magazynie posadowić maszyny i wytwarzać komponenty, dopóki nie zostanie wybudowana stała hala.

Autor: Irena Muszałowska