Technologie

DODANO: Środa, 27 grudnia 2017 | WYDANIE: VII/2017

Zoptymalizowane parametry okleinowania

  • Standardowe wyposażenie okleiniarki 60.06 L pozwala na profesjonalne oklejanie i kompleksową obróbkę obrzeży.  Fot. Felder

    Standardowe wyposażenie okleiniarki 60.06 L pozwala na profesjonalne oklejanie i kompleksową obróbkę obrzeży. Fot. Felder

Firma Felder podczas tegorocznych targów Ligna w Hanowerze pokazała dwie nowe okleiniarki z serii tempora marki Format-4 – model 60.06 oraz 60.06 L. Austriaccy konstruktorzy przy opracowywaniu maszyn postawili na ekonomiczność pracy, tak w sferze szybkości, jak i obsługi.

Okleinowanie powinno odbywać się prosto, szybko i wydajnie, dlatego nowe modele okleiniarek tempora pod zwartą, kompaktową obudową zawierają niezbędne agregaty pozwalające te cele osiągnąć. Zwłaszcza model 60.06 L z szeroką ofertą agregatów obróbczych, dostępnych już w standardzie, jest w stanie spełnić nawet wygórowane wymagania względem kompleksowej obróbki obrzeży. Przyjazne dla użytkownika sterowania „m-motion plus” i opcjonalnie „x-motion plus” gwarantują powtarzalność dokładności i pozwalają wraz z indywidualnie tworzonymi programami roboczymi błyskawicznie zmieniać materiał i przezbrajać maszynę, zarówno przy regulacji ręcznej, jak i za pomocą nowego panelu smartouch.

 

Ręczne ustawianie zostało maksymalnie zminimalizowane

W wersji sterowania „x-motion plus” jednostka sterująca smartouch i podłączenie do sieci zmniejszają do minimum potrzebę ręcznego przeprowadzania ustawień i umożliwiają szybki, prosty i intuicyjny wybór oraz sterowanie agregatami, a także kompletny nadzór nad wszystkimi funkcjami maszyny z poziomu monitora. Charakteryzuje się on przekątną wielkości 16 cali oraz prostymi i przejrzystymi symbolami agregatów i funkcji. Do najważniejszych z nich należy: nieograniczona pamięć dla zdefiniowanych przez operatora programów roboczych, plan konserwacji, licznik metrów bieżących, wybór i precyzyjna regulacja sterowanych pozycyjnie i ustawianych motorycznie agregatów (dokładność regulacji 1/100 mm) z panelu obsługi, regulacja temperatury kleju z jej automatyczną redukcją w trybie spoczynku. W zależności od produkcji można oklejać na niej płyty o grubości do 60 mm obrzeżami z rolki lub doklejkami drewnianymi o grubości od 0,4 do 6 mm. Czujnik na podczerwień rozpoznaje dostępne obrzeże, a magazynek (dostępny w opcji) do automatycznego doprowadzania doklejek drewnianych za pomocą rolki igłowej zapewnia miejsce o łącznej szerokości do 120 mm. Formatki transportowane są z prędkością 10 m/min za pomocą gąsienicy łańcuchowej z nakładkami gumowymi, które są delikatne dla materiału, a jednocześnie pewnie go trzymają. Z kolei od góry stabilność prowadzenia zapewnia belka dociskowa z dwoma przesuniętymi względem siebie rzędami rolek.

 

Niewidoczna fuga

Standardowym wyposażeniem maszyny, i bardzo cennym, jest agregat wstępnego frezowania, który pozwala osiągnąć idealnie czyste krawędzie przy oklejaniu płyt laminowanych. Frezowanie nadmiaru materiału dodanego przy cięciu wstępnym zostaje przejęte przez agregat frezujący, precyzyjnie formatujący do wymiaru końcowego. Wyposażone w noże diamentowe dwie przeciwbieżnie obracające się głowice frezarskie, ze sterowanym rozruchem i osobno ustawiane, zapewniają prawidłową obróbkę krawędzi płyty przed przyklejeniem obrzeża. Krótki czas rozgrzewania kleju, wynoszący 10 min, zapewnia szybką gotowość do pracy. Teflonowy zbiornik na kleje typu PUR lub EVA ma pojemność 1,5 kg, co pozwala na przyklejenie około 375 m.b. obrzeża do płyty o grubości 19 mm. Dysponuje on również funkcją szybkiej zamiany zbiornika kleju. Na zamówienie okleiniarka może być doposażona w zespół odprowadzania kleju, co przyspiesza i ułatwia proces czyszczenia zbiornika. Do wyróżników tempory 60.06 L należy też opatentowany agregat zero-line marki Format-4. Umożliwia on osiągnięcie zerowej fugi sklejenia przy obrzeżach z topliwą, polimerową warstwą funkcyjną oraz obrzeżach laserowych. Agregat pracuje w oparciu o parametry elementu oklejanego i może być aktywowany, względnie dezaktywowany, bezpośrednio z panelu obsługi. Zero-line oferuje jednolity efekt optyczny na styku płyty z obrzeżem, zwłaszcza pożądany przy materiałach z wysokim połyskiem. Obrzeża dopasowane kolorystycznie do płyty zapewniają zerową fugę sklejenia, która optycznie jest jednolita i bez uciążliwej zamiany kleju przy różnorodnych kolorystycznie obrzeżach zyskuje się oszczędność na czasie przezbrajania. O prawie niewidoczne fugi sklejenia dba również zespół dociskowy, składający się z masywnie wykonanej, napędzanej rolki ze sterowanym rozruchem, która dociska obrzeże do płyty. Sterowanie rozruchem nie dopuszcza do powstawania zabrudzeń klejem i „spiętrzenia” obrzeża. Dwie następujące po niej rolki stożkowe zamykają fugę sklejenia z góry i z dołu.

 

Frezowanie obrzeża i zaokrąglanie naroży na najwyższym poziomie

Do obcinania końcowego naddatku obrzeża z obu stron przeznaczony jest piłkowy agregat obcinający, który zbudowany jest z dwóch niezależnych zespołów tnących wyposażonych w silniki z przetwornicami częstotliwości (12 000 obr./min). Prowadnice liniowe zapewniają najwyższą precyzję. Pneumatycznie regulowany przechył pod kątem 0°-10° odbywa się wygodnie z panelu smartouch. Z panelu pozycyjnie steruje się również, ale ustawia motorycznie, wielofunkcyjnym agregatem frezującym, który odpowiada za zbiór nadmiaru obrzeża z góry i z dołu. Pozwala on na frezowanie obrzeża na równo z płaszczyzną formatek lub frezowanie profilowe, a także fazowanie. Zbudowany jest z dwóch niezależnych zespołów frezujących z silnikami z przetwornicami częstotliwości (12 000 obr./min). Prowadnice liniowe agregatu zapewniają najwyższą precyzję przy jednoczesnych małych nakładach w konserwację. Kolejnym wartościowym agregatem jest ustawiany motorycznie agregat zaokrąglania naroży, który pozwala na wyeliminowanie pracochłonnych poprawek przy oklejonych formatkach. Agregat przejmuje „finisz” przy narożach formatek (również przy płytach soft- i postformingu) oklejonych obrzeżami o grubości 0,4-3,0 mm i szerokości 60 mm. Masywna konstrukcja z żeliwa szarego, prowadnice liniowe i frezy diamentowe ze sprzęgłem rozruchowym gwarantują długotrwałą precyzję. Sterowanie agregatem odbywa się z panelu obsługi. Agregat wyposażony jest standardowo w jeden silnik, ale firma Felder oferuje dla tego modelu również dwusilnikowy agregat zaokrąglania naroży. Z jego pomocą elementy o różnych profilach mogą zostać obrobione tylko w jednym toku obróbczym, zapewniając tym samym jeszcze większą oszczędność czasu i wszechstronność. Wszelkie ślady wgłębień powstałe w trakcie frezowania usunięte zostają dzięki wchodzącym pod lekkim kątem nożom cykliny, pozwalając osiągnąć perfekcyjne wykończenie, a łatwość i szybkość regulacji tego agregatu w dwóch osiach możliwe są za sprawą sterowanego pozycyjnie, motorycznego ustawiania.

 

Polerowanie wpisane w standardowe wykończenie

W nowej temporze agregatem dbającym o ostateczne oczyszczenie i wypolerowanie górnej i dolnej krawędzi przyklejonego obrzeża jest standardowa polerka. Zespół składa się z dwóch niezależnych silników elektrycznych wyposażonych w bawełniane tarcze. W opcji jest także agregat cykliny płaskiej, likwidujący pozostałości po kleju na fudze sklejenia, który może być kolejnym krokiem do uzyskania idealnego produktu końcowego. Poza tym nową okleiniarkę można na życzenie wyposażyć w liczne dysze spryskujące do środka czyszczącego, antyadhezyjnego czy poślizgowego. Dodatkowo lampa na podczerwień może pomóc rozwiązać problem z zimnymi płytami, które często nie są przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Dzięki niej krawędź formatek przed agregatem nanoszącym klej zostaje ogrzana i zapewnia pewne zespolenie obrzeża z płytą.

Autor: artykuł promocyjny