Temat z bliska

DODANO: Piątek, 19 stycznia 2018 | WYDANIE: I/2018

Unikatowe fronty kompatybilne z systemami meblowymi IKEA

 • Założycielki marki - Magda Milejska (z prawej) i Kasia Kurowska-Loedl. Fot. FRØPT

  Założycielki marki - Magda Milejska (z prawej) i Kasia Kurowska-Loedl. Fot. FRØPT

 • Model BRUSH w kolorze Sand. Fot. FRØPT

  Model BRUSH w kolorze Sand. Fot. FRØPT

 • Model CLASSIC w kolorze Khaki. Fot. FRØPT

  Model CLASSIC w kolorze Khaki. Fot. FRØPT

 • Model PURE w kolorze Greige. Fot. FRØPT

  Model PURE w kolorze Greige. Fot. FRØPT

 • Model MODERN w kolorze Terracotta. Fot. FRØPT

  Model MODERN w kolorze Terracotta. Fot. FRØPT

 • Uzupełnienie kolekcji stanowi front surowy MDF. Fot. FRØPT

  Uzupełnienie kolekcji stanowi front surowy MDF. Fot. FRØPT

Koncept stworzony przez dwie Polki jest połączeniem korpusów mebli IKEA ze starannie zaprojektowanymi frontami FRØPT - marki umożliwiającej posiadanie ładnych i niepowtarzalnych mebli w rozsądnej cenie. Pierwsza kolekcja składa się z 5 wyselekcjonowanych przez projektantkę kolorów, każdy dostępny w 4 uniwersalnych modelach frontów.

FRØPT to unikatowe fronty kompatybilne z systemami meblowymi IKEA: METOD, BESTÅ i PAX. Marka bazuje na globalnym koncepcie pozwalającym każdemu samodzielnie uzupełnić bazę szafek IKEA o bardziej zróżnicowane fronty spoza jej oferty.

Założycielki marki - Magda Milejska i Kasia Kurowska-Loedl - we FRØPT łącza swoje kompetencje z pasją do wyjątkowego wzornictwa oraz prostych rozwiązań. Obie pracowały wcześniej w agencjach reklamowych. Obecnie Magda - projektantka i twórczyni studia projektowego Odwzorowanie - we FRØPT odpowiada za koncepcję kreatywną, zajmuje się również badaniem trendów oraz jest autorką pierwszej kolekcji marki. Kasia wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie we współpracy z mediami i odpowiada za komunikację w firmie. Prywatnie przyjaciółki, często bywały w Sztokholmie, gdzie dobrze poznały szwedzką sztukę umiaru - „lagom”. Idea ta widoczna jest również w rozsądnym podejściu Szwedów do kreowania przestrzeni i zgodnie z nią wyjątkowe wzornictwo nie musi iść w parze z wysoką ceną. Magda bazując na obserwacji i potrzebach swoich klientów dostrzegła, że skandynawskie spojrzenie na design idealnie sprawdzi się również na polskim rynku. W konsekwencji duet postanowił przenieść i proponować mądre oraz ekonomiczne podejście do modyfikowania mebli nie tylko klientom Odwzorowania.

– Pomysł zrodził się z mojej własnej potrzeby jako założycielki studia projektowego Odwzorowanie - wyjaśnia Magda Milejska. – Zauważyłam, że klienci, nawet korzystając z usług architekta, w pierwszym odruchu zwracają się ku pewnym rozwiązaniom, jakie daje IKEA. Intuicyjnie obawiają się oni niewiadomej, skomplikowanej organizacji czy wysokich kosztów innych opcji. W pełni rozumiem to podejście, jednak często okazywało się, że dostępna oferta nie odpowiadała wizualnym założeniom projektu. Skłoniło mnie to do poszukiwań systemowego rozwiązania tego problemu. Odwzorowanie zrodziło się z przekonania, że dobre wzornictwo nie musi być luksusem, a powinno stać się częścią codzienności. Uważam, że każdy ma prawo poruszać się w intuicyjnej, ładnej (nie bójmy się tego słowa!) rzeczywistości. Nie każdemu mogę jednak zaoferować swoje usługi, stąd pomysł na rozwiązanie, które pozwoli nawet bez konieczności angażowania projektanta stworzyć dobrze zaaranżowaną domową przestrzeń.

– Obie uwielbiamy IKEA za jej sprawdzone rozwiązania oraz jakość w rozsądnej cenie i wiemy, że można tam znaleźć wszystko co potrzebne, żeby skompletować doskonałą bazę pod kuchnię lub inne pomieszczenie - dodaje Kasia Kurowska-Loedl. – Wierzymy, że nasze unikalne fronty w połączeniu z szafkami METOD, BESTÅ i PAX pozwolą każdemu otaczać się wyjątkowymi meblami.

Fronty FRØPT wykonane są z płyty MDF. Ich powierzchnia pokryta jest kilkoma warstwami lakieru w wykończeniu matowym, a zaletą tego zastosowania jest przyjemna w dotyku faktura - łatwa w pielęgnacji. Dodatkowo stosowane przez firmę w produkcji frontów urządzenie obróbki stolarskiej zapewnia precyzyjne dopasowanie do zawiasów IKEA. W skład oferty wchodzą cztery lakierowane w wykończeniu matowym modele: gładki front PURE, MODERN z dodatkowo wyfrezowanym uchwytem. BRUSH - front z frezowanymi pasami przypominającymi pociągnięcie pędzla oraz CLASSIC - autorska wariacja na temat klasycznych frontów wpisanych w żłobioną ramę.

Magda do pierwszej kolekcji marki, „Terra”, wyselekcjonowała cztery nasycone i głębokie kolory: Terracotta - barwa wypalonej ziemi, Khaki - ziemista zieleń, Sand - piaskowy beż oraz Greige - kamienna szarość. Uzupełnienie propozycji stanowi front surowy MDF.

– Kolekcja opiera się na głębokich barwach ziemi, mających swoje źródła wśród surowców mineralnych – wyjaśnia Magda Milejska. – Inspiracją dla kolorystyki był obserwowany obecnie w różnych aspektach życia, w tym w architekturze wnętrz, zwrot ku naturze. Natłok bodźców, informacji, niepewności widocznych w dzisiejszym świecie zaczyna budzić tęsknotę za pierwotnymi instynktami. Odpowiedzią na te potrzeby są nasycone, zaczerpnięte z natury barwy, które otulają wnętrze i jego mieszkańców swoim ciepłem.

Modele można dowolnie konfigurować z rekomendowanymi kolorami, a dodatkowo istnieje opcja zamówienia frontu w wybranym kolorze ze wzornika RAL i NCS. Do modeli FRØPT polecane są uchwyty Plankton, zaprojektowane przez Olę Munzar.

Autor: kor