Temat z bliska

DODANO: Wtorek, 23 stycznia 2018 | WYDANIE: XI/2017

Kompletna linia do mebli kuchennych od jednego dostawcy

 • Pilarka panelowa kappa automatic 80 zapewni wysoką produktywność, a dzięki prostej obsłudze może pracować także w zakładach jednoosobowych.  Fot. Felder

  Pilarka panelowa kappa automatic 80 zapewni wysoką produktywność, a dzięki prostej obsłudze może pracować także w zakładach jednoosobowych. Fot. Felder

 • Agregat piły głównej i podcinacza oparty jest na liniowym systemie prowadzenia. Fot. Felder

  Agregat piły głównej i podcinacza oparty jest na liniowym systemie prowadzenia. Fot. Felder

 • Wyposażenie okleiniarki gwarantuje idealne wykończenie bocznych powierzchni formatek.  Fot. Felder

  Wyposażenie okleiniarki gwarantuje idealne wykończenie bocznych powierzchni formatek. Fot. Felder

 • Sterowanie okleiniarką tempora 60.06L „x-motion plus” odbywa się za pomocą jednostki smartouch.  Fot. Felder

  Sterowanie okleiniarką tempora 60.06L „x-motion plus” odbywa się za pomocą jednostki smartouch. Fot. Felder

 • Centrum wiertarsko-frezarskie c-express 920 classic ma zwartą, kompaktową budowę, więc sprawdzi się także w mniejszych zakładach produkcyjnych.  Fot. Felder

  Centrum wiertarsko-frezarskie c-express 920 classic ma zwartą, kompaktową budowę, więc sprawdzi się także w mniejszych zakładach produkcyjnych. Fot. Felder

 • W nowym centrum można obrabiać elementy o szerokości od 70 do 920 mm i grubości od 6 do 50 mm. Fot. Felder

  W nowym centrum można obrabiać elementy o szerokości od 70 do 920 mm i grubości od 6 do 50 mm. Fot. Felder

Przykładowym zestawem do produkcji mebli kuchennych jest linia złożona z pilarki panelowej, okleiniarki i centrum wiertarsko-frezarskiego. Taką linię złożoną z maszyn sygnowanych marką Format-4 proponuje firma Felder.

Wystarczą trzy profesjonalne maszyny, aby zakład stolarski mógł produkować różne, w pełni obrobione komponenty do mebli kuchennych. Firma Felder, która zaopatruje zakłady we wszystkie podstawowe urządzenia produkcyjne, proponuje do tego celu zestaw składający się ze swoich najnowszych modeli maszyn – pilarki panelowej kappa automatic 80, okleiniarki tempora 60.06L oraz centrum wiertarsko-frezarskiego c-express 920 classic.      

 

Cięcia bardzo dokładne i bez wyrwań

Pierwszą maszyną w linii produkcyjnej jest pilarka do rozkroju płyt. Felder proponuje tu pilarkę panelową kappa automatic 80, która precyzyjnie przytnie surowiec i umożliwi najkrótsze cykle cięć. Konstrukcja maszyny oparta jest na bardzo masywnym korpusie, ze stalową belką dociskową oraz stalową belką przesuwu materiału, co zapewnia jej wysoką stabilność. Obsługiwana jest za pośrednictwem 24-calowego monitora usytuowanego na pulpicie sterowniczym, gdzie za sprawą modułowo zbudowanego oprogramowania do optymalizacji rozkroju gwarantuje najwyższą wydajność oraz precyzję przy ekonomicznym rozkroju. Model ten przeznaczony jest do cięcia płyt o długości 3200 lub 4300 mm i wysokości 80 mm. Prosta obsługa umożliwia stosowanie jej nawet w zakładach jednoosobowych. 

Masywna, stalowa konstrukcja stołów z poduszkami powietrznymi odznacza się odpornością na obciążenia, wygięcia i skręcenia. Materiał podawany jest od strony operatora za pomocą rolek, które znajdują się na końcu stołów i zapewniają łatwy załadunek. Proste w zakładaniu dodatkowe płyty służące do podłożenia materiału pomiędzy stołami z poduszkami powietrznymi gwarantują z kolei maksymalną powierzchnię do położenia. Sterowane pneumatycznie, potężne, stalowe chwytaki pewnie i dokładnie blokują nie tylko pakiety płyt (wysokość rozwarcia 75 mm), ale także pojedyncze, małe elementy. Szyny rolkowe wspomagają belkę przesuwu przy transporcie płyt i doprowadzają je precyzyjnie do linii cięcia. Dla pełnej produktywności czujnik zespołu obrzynającego ustala koniec płyty, a belka przesuwu materiału automatycznie ją ustawia w pozycji do obrzynania. Na uwagę zasługuje poza tym zoptymalizowany wózek agregatu pilarki z bardzo spokojnym przesuwem w zakresie od 5 do 100 m/min. Prowadzenie wózka i podcinacza odbywa się za sprawą systemu opartego na zahartowanej i oszlifowanej prowadnicy wałkowej. Za ten spokojny przesuw odpowiada precyzyjny napęd oparty na kole zębatym i listwie zębatej.

Belka docisku materiału przed rozpoczęciem cyklu cięcia opuszcza się, dociskając materiał do stołu pilarki, co gwarantuje stabilność podczas cięcia, a odciąg przy belce dociskowej dba o odsysanie wiórów. W przypadku cięcia pakietów płyt siła docisku belki może zostać podwojona, aby uniknąć wyrywania materiału na dolnej stronie płyty górnej. Czujniki przy belce dociskowej składają się na opcję z elektromotoryczną regulacją wysokości cięcia, która automatycznie ustawia tarczę piły. Dodatkowo oferuje funkcję do wycinania rowków z manualną regulacją ich głębokości, co poszerza spektrum stosowania pilarki. Kappa automatic 80 gwarantuje powtarzalność dokładności do jednej dziesiątej milimetra, dzięki podwójnemu systemowi pomiarowemu.

 

Wygodne, intuicyjne sterowanie okleiniarką

Mając przycięte na wymiar formatki, należy je następnie okleić obrzeżami. Felder proponuje do tego celu okleiniarkę prostoliniową tempora 60.06L w wersji „x-motion plus”. Sterowanie wszystkimi funkcjami maszyny za pomocą jednostki smartouch z poziomu monitora zmniejsza do minimum potrzebę ręcznego przeprowadzania ustawień i umożliwia szybki i intuicyjny wybór agregatów, a także nadzór nad wszystkimi funkcjami maszyny. Na ekranie o przekątnej 16 cali widnieją przejrzyste symbole agregatów i funkcji. Do najważniejszych z nich należą: nieograniczona pamięć dla zdefiniowanych przez operatora programów roboczych, plan konserwacji, licznik metrów bieżących, wybór i precyzyjna regulacja sterowanych pozycyjnie i ustawianych motorycznie agregatów (dokładność regulacji 1/100 mm) z panelu obsługi, regulacja temperatury kleju z jej automatyczną redukcją w trybie spoczynku.

W maszynie można oklejać płyty o grubości do 60 mm obrzeżami z rolki lub doklejkami drewnianymi o grubości od 0,4 do 6 mm. Czujnik na podczerwień rozpoznaje dostępne obrzeże, a magazynek (dostępny w opcji) do automatycznego doprowadzania doklejek drewnianych za pomocą rolki igłowej zapewnia miejsce o łącznej szerokości do 120 mm. Formatki transportowane są z prędkością 10 m/min za pomocą gąsienicy łańcuchowej z nakładkami gumowymi, które są delikatne dla materiału, a jednocześnie pewnie go trzymają. Z kolei od góry stabilność prowadzenia zapewnia belka dociskowa z dwoma przesuniętymi względem siebie rzędami rolek.

 

Niewidoczna fuga

Standardowym wyposażeniem maszyny jest agregat wstępnego frezowania, który pozwala osiągnąć idealnie czyste krawędzie przy oklejaniu płyt laminowanych. Frezowanie nadmiaru materiału dodanego przy cięciu wstępnym prowadzone jest przez agregat frezujący, precyzyjnie formatujący do wymiaru końcowego. Wyposażone w noże diamentowe dwie przeciwbieżnie obracające się głowice frezarskie, ze sterowanym rozruchem i osobno ustawiane, zapewniają prawidłową obróbkę krawędzi płyty przed przyklejeniem obrzeża. Krótki czas rozgrzewania kleju, wynoszący 10 min, zapewnia szybką gotowość do pracy. Teflonowy zbiornik na kleje typu PUR lub EVA ma pojemność 1,5 kg, co pozwala na przyklejenie około 375 m.b. obrzeża do płyty o grubości 19 mm. Dysponuje on również funkcją szybkiej zamiany zbiornika kleju. Na zamówienie okleiniarka może być doposażona w zespół odprowadzania kleju, co przyspieszy i ułatwi proces czyszczenia zbiornika. Do wyróżników tempory 60.06L należy też opatentowany agregat zero-line marki Format-4, który umożliwia osiągnięcie zerowej fugi przy obrzeżach z topliwą, polimerową warstwą funkcyjną oraz obrzeżach laserowych. Agregat pracuje w oparciu o parametry elementu oklejanego i może być aktywowany, względnie dezaktywowany, bezpośrednio z panelu obsługi. Zero-line oferuje jednolity efekt optyczny na styku płyty z obrzeżem, zwłaszcza pożądany przy materiałach z wysokim połyskiem. Obrzeża dopasowane kolorystycznie do płyty zapewniają zerową fugę sklejenia, która optycznie jest jednolita. O prawie niewidoczne fugi dba również zespół dociskowy składający się z masywnie wykonanej, napędzanej rolki ze sterowanym rozruchem, która dociska obrzeże do płyty. Sterowanie rozruchem nie dopuszcza do powstawania zabrudzeń klejem i „spiętrzenia” obrzeża. Dwie następujące po niej rolki stożkowe zamykają fugę z góry i z dołu.

 

Zaokrąglanie i polerowanie krawędzi   

Do obcinania końcowego naddatku obrzeża z obu stron przeznaczony jest agregat piłkowy, który zbudowany jest z dwóch niezależnych zespołów tnących wyposażonych w silniki z przetwornicami częstotliwości (12 000 obr./min). Prowadnice liniowe zapewniają wysoką precyzję. Pneumatycznie regulowany przechył pod kątem 0°-10° odbywa się z panelu smartouch. Z panelu steruje się również pozycyjnie, choć ustawia motorycznie, wielofunkcyjnym agregatem frezującym, który odpowiada za zbiór nadmiaru obrzeża z góry i z dołu. Pozwala on na frezowanie obrzeża na równo z płaszczyzną formatek lub frezowanie profilowe, a także fazowanie. Zbudowany jest on z dwóch niezależnych zespołów frezujących z silnikami z przetwornicami częstotliwości (12 000 obr./min). Prowadnice liniowe agregatu zapewniają najwyższą precyzję przy jednoczesnych małych nakładach na konserwację. Kolejnym wartościowym agregatem jest ustawiany motorycznie agregat zaokrąglania naroży, który pozwala na wyeliminowanie pracochłonnych poprawek przy oklejonych formatkach. Agregat przejmuje „finisz” przy narożach formatek (również przy płytach soft- i postformingu) oklejonych obrzeżami o grubości 0,4-3,0 mm i szerokości 60 mm. Masywna konstrukcja z żeliwa szarego, prowadnice liniowe i frezy diamentowe ze sprzęgłem rozruchowym gwarantują długotrwałą precyzję. Sterowanie agregatem odbywa się z panelu obsługi. Agregat wyposażony jest standardowo w jeden silnik, ale firma Felder oferuje dla tego modelu również dwusilnikowy agregat zaokrąglania naroży. Z jego pomocą elementy o różnych profilach mogą zostać obrobione w jednym cyklu obróbczym, zapewniając tym samym jeszcze większą oszczędność czasu i wszechstronność. Wszelkie ślady wgłębień powstałe w trakcie frezowania zostają usunięte dzięki wchodzącym pod lekkim kątem nożom cykliny.

W nowej temporze agregatem do ostatecznego oczyszczania górnej i dolnej krawędzi obrzeża jest standardowa polerka. Zespół składa się z dwóch niezależnych silników elektrycznych wyposażonych w bawełniane tarcze. W opcji jest także agregat cykliny płaskiej, likwidujący pozostałości po kleju na fudze sklejenia. Poza tym nową okleiniarkę można na życzenie wyposażyć w liczne dysze spryskujące do środka czyszczącego, antyadhezyjnego czy poślizgowego. Dodatkowo lampa na podczerwień może pomóc rozwiązać problem z zimnymi płytami, które często nie są przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Dzięki niej krawędź formatek przed agregatem nanoszącym klej zostaje ogrzana i zapewnia pewne zespolenie obrzeża z płytą.

 

Nieograniczona obróbka na optymalnej powierzchni

Przycięte i oklejone formatki wymagają jeszcze wszelkiego rodzaju nawierceń pod okucia meblowe. Nowe centrum wiertarsko-frezarskie c-express 920 classic załatwi powtarzające się wiercenia i frezowania szybko i dokładnie. Powtarzające się schematyczne wiercenia zostają łatwo wywołane z pamięci i odpowiednio do elementu czy zamówienia ponownie wykonane. Kompaktowa budowa maszyny i jej numeryczne sterowanie przyniosą zyski przy produkcji korpusów meblowych w każdym zakładzie, niezależnie od jego powierzchni.

Przy minimalnym zapotrzebowaniu na miejsce wynoszącym tylko 3,4 m² (2,1 x 1,6 m) to precyzyjne centrum gwarantuje optymalne wykorzystanie powierzchni i umożliwia nieograniczoną obróbkę elementów. System transportowy doprowadza szybko i starannie położone elementy do pracujących od dołu agregatów. Ten sposób obróbki nie dopuszcza do przesuwania się i palenia materiału, zapewnia zerowy punkt przy krawędzi elementów i gwarantuje precyzyjną głębokość frezowania i wiercenia niezależnie od tolerancji grubości materiału.

Najwyższą elastyczność zapewnia płynna regulacja przy wyborze szerokości elementów – od 70 do 920 mm oraz grubości – od 6 do 50 mm. Głowica wiertarska wyposażona seryjnie w 15 wrzecion może według potrzeb zostać dowolnie skonfigurowana i zaopatrzona w odpowiednie narzędzia. Zintegrowana piłka do rowków gwarantuje precyzyjne frezowanie i cięcie w tylnych ścianach mebli lub połączeń konstrukcyjnych. Na życzenie wysokowydajne elektrowrzeciono, pracujące z prędkością 24 000 obr./min, gwarantuje perfekcyjne frezowanie falców i rowków, a wraz z oprogramowaniem do formatowania dodatkowo podnosi wydajność. Wysokiej jakości napędy agregatów i prowadnice gwarantują bardzo dobre wyniki pracy, niezawodność i stosunkowo niewielki nakład na konserwację. Zastosowana w maszynie CNC laserowa technika pomiarowa zapewnia z kolei najwyższą precyzję pomiarów. System sterowania c-express 920 classic pochodzi ze sprawdzonego systemu modułowego stosowanego w dużych centrach obróbczych CNC Format-4. Opracowane i stworzone w firmie Felder oprogramowanie WoodFlash jest proste i przyjazne w obsłudze. Szybkie pisanie programów i możliwość wysokiej automatyzacji oraz możliwość włączenia systemu kodów kreskowych sprawia, że slogan „rysowanie jest równoznaczne z programowaniem” staje się rzeczywistością również we wszystkich zakresach pracy nowego centrum wiertarsko-frezarskiego CNC.

Autor: ir