Temat z bliska

DODANO: Piątek, 19 stycznia 2018 | WYDANIE: XI/2017

Wbudowane systemy zdobywają kuchnie

 • Wystarczy jedno pociągnięcie urządzenia, a krajalnica ustawi się przed blatem gotowa do pracy. Fot. Ritterwerk

  Wystarczy jedno pociągnięcie urządzenia, a krajalnica ustawi się przed blatem gotowa do pracy. Fot. Ritterwerk

 • Mikser ręczny ESM 50 jest praktycznym wyposażeniem każdej nowoczesnej kuchni i może być montowany w szufladach z organizerami. Stacja ładowania zapewni mu długotrwałą eksploatację. Fot. Ritterwerk

  Mikser ręczny ESM 50 jest praktycznym wyposażeniem każdej nowoczesnej kuchni i może być montowany w szufladach z organizerami. Stacja ładowania zapewni mu długotrwałą eksploatację. Fot. Ritterwerk

 • Pojemnik na pieczywo przeznaczony jest do montażu w dolnych szafkach o szerokości powyżej 40 cm. Podczas wysuwania szuflady odkrywa się jednocześnie ceramiczna pokrywa pojemnika. Fot. Ritterwerk

  Pojemnik na pieczywo przeznaczony jest do montażu w dolnych szafkach o szerokości powyżej 40 cm. Podczas wysuwania szuflady odkrywa się jednocześnie ceramiczna pokrywa pojemnika. Fot. Ritterwerk

Zmywarki czy pojemniki na śmieci od dawna są dobrze zintegrowane z meblami kuchennymi, a teraz dołączają do nich mniejsze urządzenia gospodarstwa domowego, które znikają w szufladach i za drzwiami szafek.

Prawie co trzeci mieszkaniec dużego miasta żyje sam, a większość nowo budowanych mieszkań ma kuchnie połączone z pokojem dziennym, co wymusza zachowanie w niej pewnej estetyki i czystości. Otwarte kuchnie w gospodarstwach jednoosobowych mają zaledwie 7-10 m2 powierzchni, więc zagospodarowanie wszystkich podstawowych sprzętów na blatach jest trochę problematyczne, zwłaszcza jeśli chcemy w miarę swobodnie przygotowywać na nich posiłki. Dlatego coraz więcej osób preferuje wbudowane urządzenia.

– Wbudowane systemy nie zajmują miejsca na blacie kuchennym, a mimo to są zawsze gotowe do użycia – mówi Michael Schüller, dyrektor zarządzający w firmie Ritterwerk. – Znajdują się zawsze pod ręką, schowane w szufladzie pod blatem i gotowe do użycia. Ponieważ są stale podłączone do szuflad, nie ma problemów z gniazdkami elektrycznymi lub splątaniem przewodów. Przechowywanie w szufladach również chroni urządzenia przed oparami kuchni, a tym samym upraszcza ich czyszczenie. Ponadto dowiedzieliśmy się, że zintegrowane urządzenia kuchenne są częściej stosowane aniżeli tradycyjne, ponieważ są prostsze w użytkowaniu.

 

Wydajny, mocny, bezprzewodowy mikser 

W tym roku na targach interzum firma Ritterwerk po raz pierwszy pokazała wbudowany mikser ręczny ESM 50, który dostępny będzie w drugim kwartale 2018 r. Mikser wykonany jest z wysokiej jakości materiałów – aluminiowej, stabilnej obudowy oraz uchwytu z tworzywa sztucznego o ergonomicznym profilu. Jest to model bezprzewodowy, dlatego zapewnia maksymalnie swobodny ruch podczas przygotowywania posiłków. Stacja ładowania wraz z akcesoriami tnącymi zamontowana jest w szufladzie, gdzie mikser podczas spoczynku jest ładowany, przez co zawsze gotowy do użycia. Poziom naładowania baterii można odczytywać za pomocą wskaźnika ledowego. Litowo-jonowy akumulator o pojemności 2,1 Ah ma zapewnioną długą żywotność, ponieważ nawet podczas dłuższych okresów odpoczynku inteligentna technologia zapewnia powolne ładowanie, bez przesileń.

Nowy blender jest też bezpieczny w użytkowaniu. Uruchamia się tylko wtedy, kiedy zostanie zwolniona blokada. Jako zabezpieczenie przed przeładowaniem urządzenie automatycznie wyłącza się po czterech minutach ciągłej pracy lub w przypadku zablokowania nożyka.

ESM 50 zawiera cztery końcówki wykonane ze stali nierdzewnej – uniwersalny frez do cięcia większości artykułów spożywczych, nóż tnący do mięsa, warzyw lub owoców o włóknistej strukturze, dysk mieszający do tworzenia grubej, kremowej konsystencji oraz trzepaczkę do ubijania piany. Użytkownik ma do wyboru jedną z trzech prędkości – 12 000 obr./min, 9 000 obr./min oraz 6 000 obr./min.

Blender ma średnicę 62 mm, a długość 420 mm, ze stacją ładowania zawiera powierzchnię 73 x 138 x 420 mm.

 

Pojemnik, który zachowuje dobrą jakość pieczywa

Oferta firmy zawiera też pojemnik na pieczywo do zabudowy w dolnych szufladach. Ma on wszystkie cechy niezbędne do prawidłowego przechowywania, a więc chroni pieczywo przed przesuszeniem i utrzymuje je w odpowiedniej wilgotności. Przeznaczony jest do szuflad o szerokości co najmniej 40 cm. Jego parametry to: wysokość 225 mm, szerokość 360 mm, głębokość 460 mm, waga około 10 kg.

Pojemnik wykonany jest z naturalnego materiału, czyli ceramiki, która zapewnia utrzymanie temperatury na stałym poziomie, a więc pieczywo pod względem biologicznym będzie przechowywane właściwie. Na bokach, po obu stronach pojemnika znajdują się pojedyncze otwory, które umożliwiają cyrkulację powietrza i zapewniają naturalny proces starzenia. Pojemnik zawiera też ceramiczną pokrywę zamontowaną do tylnej ścianki mebli, co sprawia, że podczas wysuwania szuflady automatycznie otwiera się też pojemnik. Zastosowanie ceramicznej pokrywy ma również przełożenie na utrzymanie wewnątrz pojemnika odpowiedniej wilgotności. Oddawana przez chleb wilgoć zatrzymywana jest przez pokrywę i oddawana z powrotem pieczywu. Dzięki temu chleb chroniony jest przed zbytnim wysuszeniem.

 

Jednym ruchem do poziomu blatu

Praktycznym urządzeniem jest też krajalnica do montażu podblatowego w dolnych szafkach kuchennych o szerokości frontu 40 cm. Ma zwartą, kompaktową i stabilną konstrukcję i wykonana jest z dobrej jakości materiałów. Przeznaczona jest dla osób leworęcznych, chociaż mogą ją obsługiwać także osoby praworęczne. Aby przygotować urządzenie do pracy, należy po otwarciu frontu pociągnąć ją w przód, a ustawi się przed blatem na jego wysokości.

Krajalnica wyposażona jest w tarczę tnącą ząbkowaną o średnicy 17 cm z regulowaną szerokością cięcia plasterków do około 14 mm, zawiera też tacę na żywność. W opcji dostępny jest też mechanizm obrotowy. Urządzenie wyposażone jest w wyłącznik bezpieczeństwa do pracy przerywanej i ciągłej. Wymiary urządzenia to: szerokość 210 mm, wysokość 210 mm, głębokość 335 mm.

 

Firma Ritterwerk została założona w 1905 r. przez Franza Rittera i od tamtej pory produkuje urządzenia gospodarstwa domowego. Obecnie specjalizuje się w rozwiązaniach wbudowanych w kuchenne szuflady, między innymi mikserach, tosterach, wagach czy krajalnicach. Jej siedziba zlokalizowana jest w niemieckiej miejscowości Gröbenzell, dlatego „Made in Germany” oznacza nie tylko lokalizację, ale także wysoką jakość towaru oraz nowoczesny i funkcjonalny wygląd.

Autor: Irena Muszałowska