Temat z bliska

DODANO: Czwartek, 18 stycznia 2018 | WYDANIE: XI/2017

Wieszanie kuchennych szafek nawet na cienkich ściankach

  • Firma oferuje kotwy samogwintujące w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeby nośności.

    Firma oferuje kotwy samogwintujące w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeby nośności.

  • Kołek rozporowy do mocowania listew meblowych ma grube i agresywne zęby, które pozwalają mu stabilnie zaczepić się w ścianie.

    Kołek rozporowy do mocowania listew meblowych ma grube i agresywne zęby, które pozwalają mu stabilnie zaczepić się w ścianie.

Specjalizująca się w technice montażu i zamocowań firma Würth wprowadziła do oferty system kotew samogwintujących do mocowania listew meblowych, na których wieszane są szafki kuchenne, na cienkich ściankach działowych.

Montaż mebli kuchennych wykonywanych na wymiar, na które z emocjami czekają klienci, to niekiedy wielkie wyzwanie dla instalujących je ekip. Często bowiem bywa, że o ile posadowienie elementów stojących nie nastręcza kłopotu, to wieszanie szafek może być kłopotliwe z uwagi na zbyt cienkie ścianki występujące zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym. I tu z pomocą przychodzi firma Würth, która oferuje nowy system kotew samogwintujących do wieszania mebli na cienkich ściankach.

– Ścianki działowe z żelbetu mają często grubość tylko 6 cm, a minimalny kołek, jaki można zastosować do wieszania mebli o wadze około 100 kg, musi mieć długość co najmniej 5-6 cm i średnicę 8 mm, więc nie ma możliwości, żeby nie przewiercił się przez taką ściankę – tłumaczy Robert Pawlaczyk, kierownik ds. rozwoju rynku w dywizji Drewno Würth Polska. – Nasz nowy produkt ten problem rozwiązuje. Wystarczy wykonać otwór o średnicy 6 mm i długości 3 cm, i taką kotwę wkręcić bezpośrednio w beton. Ma ona specjalnie utwardzony powierzchniowo gwint, więc nagwintuje przestrzeń w betonie i bardzo mocno dociągnie do niej listwę meblową. Głębokość osadzenia decyduje o wytrzymałości nośnej połączenia. Nasza najkrótsza kotwa ma długość 28 mm i nośność około 43 kg. Im kotwa dłuższa, tym nośność wzrasta. Jej długość powinna być dostosowana do ciężaru wieszanych szafek. Kotwa o długości 35 mm osiąga nośność do 70 kg, a o długości 45 mm – do 190-200 kg. Średnio para takich zawiesi ma nośność do 130 kg. Jeżeli klient chce bezpiecznie osadzić szafkę najkrótszymi kotwami, powinien użyć 2-3 takich kotew na jedną listwę.

Oprócz kotew samogwintujących do wieszania mebli na listwach firma proponuje też kołek rozporowy, który rozpiera się w czterech kierunkach. Wyposażony jest w bardzo grube i agresywne zęby, które pozwalają mu zaczepić się skutecznie w takich materiałach, jak poroterm, czyli wszelkich pustakach ceramicznych, ale też lekkich betonach spienionych (betony komórkowe), na przykład Ytong.

– Sporo domów w nowoczesnym budownictwie wykonuje się właśnie z takich materiałów i ten kołek stabilnie zamocuje listwę, na której można bezpiecznie powiesić meble – wyjaśnia Robert Pawlaczyk. – Meblarze najczęściej kupują u nas ten kołek w wersji z łbem podkładowym i soczewką o wymiarach 8 x 80 mm.

Autor: Tekst i Fot.: Irena Muszałowska