Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach – spędzamy w niej bowiem wiele godzin na przygotowywaniu posiłków. Jednak każdy, kto kiedykolwiek próbował urządzić kuchnię wie, że zorganizowanie przestrzeni tak, aby była jednocześnie funkcjonalna i estetyczna, może być nie lada wyzwaniem. Co pomoże w zaaranżowaniu wysoce funkcjonalnej i pięknej kuchni? Na to pytanie odpowiada architekta Galerii Wnętrz DOMAR – Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Wiele osób boryka się z problemem pomieszczenia całego wyposażenia w kuchni, zastanawiając się gdzie umieścić potrzebne sprzęty i co zrobić, żeby wszystko było pod ręką, a kuchnia jednocześnie nie była zagracona. Na szczęście producenci mebli kuchennych co rusz wymyślają nowe rozwiązania, by ułatwić nam codzienne korzystanie z kuchennej przestrzeni. Od pojemnych szuflad, przez chowane fronty szafek, aż po innowacyjne systemy szaf gospodarczych do przechowywania – możliwości są niemal nieograniczone. Przyjrzymy się zatem najnowszym trendom i sprawdzonym aranżacjom, które znajdziemy między innymi we wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Pojemne szuflady

Funkcjonalność w kuchni to podstawa, a jednym z kluczowych elementów jej zapewnienia jest zastosowanie szuflad z pełnym wysuwem. W przeciwieństwie do tradycyjnych szafek, szuflady oferują łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów.

Dzięki nim możemy szybko i bez zbędnego wysiłku znaleźć to, czego potrzebujemy. Dodatkowo szuflady mogą być wyposażone w wewnętrzne, ukryte szufladki, na przykład na sztućce, co pozwala na lepszą organizację przestrzeni. – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Chowane fronty szaf

Kolejnym, bardzo praktycznym rozwiązaniem w kuchni są wysokie, chowane w szczeliny fronty szaf. Dzięki nim możemy ukryć nawet całą kuchnię, ale także różnorodne przestrzenie, takie jak szafa gospodarcza, piekarnik z mikrofalówką, dodatkowy blat roboczy czy inne strefy robocze.

Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie porządku w kuchni i sprawia, że zawsze wygląda ona schludnie, a przy tym nowocześnie i elegancko. Chowane fronty są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Często wyposażone są w mechanizmy automatycznego domykania, co sprawia, że nawet jeśli zapomnimy je domknąć, same świetnie sobie z tym poradzą – podpowiada architektka Galerii Wnętrz DOMAR.  

Ekologia, czyli funkcjonalne kosze

W dzisiejszych czasach dbanie o ekologię i zdrowie to priorytet także i w naszych kuchniach. Pomocne będą tutaj duże, funkcjonalne kosze na śmieci. które ułatwiają utrzymanie porządku i segregację większej ilości odpadów. Dzięki takim rozwiązaniom, jak duży kosz na śmieci umieszczony w dużej szufladzie, możemy łatwo utrzymać czystość. Dzięki odpowiedniemu mechanizmowi wystarczy lekkie naciśnięcie kolanem, aby otworzyć szufladę z koszem, nawet jeśli mamy brudne ręce.

Kosze na śmieci mogą być różnorodne, co zwiększa ich funkcjonalność. Oprócz tradycyjnych  umieszczonych pod zlewem, warto rozważyć wysokie kosze, które można umieścić poniżej grubości blatu. Dzięki temu wszelkie resztki z blatu łatwo zrzucimy bezpośrednio do kosza.

Dodatkowe blaty robocze oraz schowki na sprzęt

Jednym z częstych problemów w kuchniach jest niewystarczająca ilość blatów roboczych. Niejednokrotnie zastawiamy je różnymi urządzeniami, takimi jak ekspresy do kawy, tostery czy czajniki. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego blatu roboczego, który można swobodnie wysunąć z szafki czy szuflady. Może on pełnić różne funkcje – służyć jako miejsce na sprzęt kuchenny lub jako dodatkowa powierzchnia do przygotowywania posiłków.

Umieszczenie urządzeń na wysuwanym blacie jest niezwykle praktyczne. Pamiętajmy tylko o zamontowaniu gniazdka w szafce, aby móc podłączyć sprzęt. Dzięki temu rozwiązaniu, kuchnia pozostaje czysta i zorganizowana, a AGD można szybko ukryć, gdy odwiedzają nas goście – wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Dodatkowe blaty robocze i schowki na sprzęt pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni i utrzymanie porządku. Możemy je stosować w różnych konfiguracjach, na przykład umieszczając piekarnik z ekspresem do kawy obok lodówki. Dzięki temu kuchnia stanie się funkcjonalna i estetyczna. Takie rozwiązania są idealne dla osób ceniących sobie wygodę i porządek w codziennym użytkowaniu kuchni.

Szafa gospodarcza na wymiar

A co w momencie, gdy szafka zaczyna się na wysokości blatu i jej tradycyjne otwieranie odbierze nam możliwość wykorzystania tej części blatu? Idealnym rozwiązaniem są fronty na podnośnikach. Dzięki nim, otwarcie frontu nie będzie przeszkadzało w użytkowaniu powierzchni. Taka szafka może być wzbogacona o szufladę tackową, która pozwala na wygodne przechowywanie sprzętów kuchennych i wysunięcie ich w razie potrzeby. Możemy na niej postawić dowolne urządzenie, a pamiętając o zamontowaniu gniazdek wewnątrz szafy, mamy pewność, że sprzęt będzie zawsze gotowy do użycia.

Szafa gospodarcza na wymiar to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących porządek i funkcjonalność. W szczególności zaś wykonana z drewna może być w 100%  dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz możliwości przestrzennych kuchni. Szuflady z pełnym wysuwem zapewniają łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów, a możliwość wykonania mebla dokładnie według własnych wymagań pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni – dodaje Sylwia Gulewicz-Wysocka z Galerii Wnętrz DOMAR.

Kuchnie z drewna i funkcjonalne wyspy kuchenne

Kuchnie z drewna są nie tylko funkcjonalne, ale i indywidualne. Dla miłośników winnych klimatów można zaprojektować specjalne miejsce na butelki wina i kieliszki, które idealnie wpasuje się w wystrój kuchni. Ale to nie wszystko. W kuchniach często używamy różnorodnych desek do krojenia oraz tacek, które również można odpowiednio dobrać.

Drewniane kuchnie umożliwiają dokładne zaplanowanie przestrzeni. Deski do krojenia czy tacki, wysuwane niczym szuflady, mogą być łatwo wyciągane w zależności od potrzeb – większe do krojenia, mniejsze do serwowania gościom serów, kawy czy innych przekąsek. Dzięki takim rozwiązaniom, kuchnia staje się bardziej funkcjonalna i łatwiej w niej utrzymać porządek – podpowiada ekspertka z Galerii Wnętrz DOMAR.

Z kolei wyspa kuchenna pełna funkcjonalnych schowków jest nie tylko praktyczna, ale i estetyczna. Umożliwia przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów w zorganizowany sposób, co sprawia, że kuchnia wygląda schludnie i nowocześnie.

Nowa kuchnia może być jednocześnie elegancka i funkcjonalna. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, oferowanym w zlokalizowanych we wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR salonach wielu producentów, można stworzyć przestrzeń łączącą estetykę z praktycznością. Kluczowe elementy to pojemne szuflady, które ułatwiają organizację oraz chowane fronty szafek, które pomagają utrzymać porządek. Ekologiczne kosze na śmieci, dodatkowe blaty robocze i schowki na sprzęt oraz szafy gospodarcze na wymiar zwiększają wygodę użytkowania kuchni. Z kolei funkcjonalne wyspy kuchenne dodają elegancji, jednocześnie maksymalizując wykorzystanie przestrzeni.