Przepych kontrolowany – rodzinny dom w stylu modern classic

<strong>Przepych kontrolowany – rodzinny dom w stylu modern classic</strong>

Tak o projekcie łączącym klasykę, modernizm i polski design mówi jego autorka Sandra Białkowska z pracowni Dobry Układ. Szyk eleganckich form oraz blichtr dodatków i materiałów w strefie dziennej projektantka przełamała za pomocą geometrycznych brył foteli Bofii od Bizzarto. Ta kompozycja jest niezwykle harmonijna.

Można śmiało powiedzieć, że do stylu wnętrza dorasta się. W swoim pierwszym „m” chętnie stawia się na ascetyczny minimalizm, po drodze ulega urokom aktualnych trendów (takie prawo młodości!). A gdy wreszcie można zrealizować plany o wymarzonym domu, który spełni oczekiwania rodziców i dorastających dzieci, wybór pada na ponadczasową klasykę. Wnętrze tego lokum dla rodziny miało być  bardzo eleganckie, ponadczasowe, z ciepłym akcentem kolorystycznym. Dom z rynku wtórnego został poddany gruntownej przemianie. I chociaż zachowano istniejącą kuchnię, cała reszta, a więc strefa dzienna z salonem i jadalnią, hol, sypialnie i łazienki zostały zaprojektowane na nowo.

Fot. Projekt Sandra Białkowska, studio projektowe Dobry Układ.

Wsłuchując się w oczekiwania inwestorów projektantka Sandra Białkowska postawiła na styl modern classic, który wyznaczył charakter wszystkich pomieszczeń. Jednak powiedzieć o tych wnętrzach, że są klasycznie eleganckie, to zdecydowanie za mało. Bowiem tutaj panuje przepych, ale jak najbardziej kontrolowany. Wybrane kolory, materiały, faktury i formy tworzą harmonijną całość, w której każdy element jest na swoim miejscu. Stylowe akcenty i te nowoczesne występują obok siebie w idealnym balansie. 

Elegancki salon w ciepłym wydaniu

Klasyczny klimat wyraźnie dominuje już w holu. Bogate sztukaterie ścienne i sufitowe oraz nawiązujące do nich frezy zdobiące skrzydła drzwi wewnętrznych, eleganckie złote kinkiety w zestawieniu z nowoczesnymi oprawami szynowymi. Wszystko to razem daje wyjątkowy efekt. Warto zwrócić uwagę na starannie przemyślaną i dopracowaną w każdym calu oprawę w postaci materiałów i dekoracji. Ściana medialna to prawdziwa perełka. Sztukaterie, złote listy, motyw pionowych lameli, szkło tworzą niezwykłą kompozycję, która w równym stopniu zachwyca szykiem, co spójnością.

Fot. Projekt Sandra Białkowska, studio projektowe Dobry Układ.

Reprezentacyjny i komfortowy charakter salonu w pełni oddaje zestaw mebli wypoczynkowych. Nieoczywisty, eklektyczny, ale zdecydowanie robiący wrażenie. Elegancką sofę narożną i puf z tej samej kolekcji projektantka zestawiła z fotelami Bofii marki Bizzarto. Chociaż oba meble różnią się formą, stylem i kolorystką, to jednocześnie znakomicie się zgrywają i wzajemnie równoważą. Zachwycająca miękkością i szykowną formą grafitowa sofa na nóżkach idealne wpisuje się w styl modern classic. Z kolei geometryczne fotele Bofii w swych rzeźbiarskich kształtach stanowią kwintesencję modernizmu. Jak wyjaśnia autorka projektu, ich minimalistyczna forma przełamuje wszechobecny kontrolowany przepych.Te fotele zaprojektowane przez Grynasz Studio intrygują za sprawą swojej ciekawej, zmiennej bryły. Siedzisko z podłokietnikami o optymalnej wysokości wsparte jest na obrotowej podstawie. Dzięki temu interesującą formę, która zapewnia przyjemny relaks, można łatwo dopasować do możliwości przestrzeni.

Czarny stolik kawowy o prostej, ale wyrazistej formie pełni rolę stylistycznego łącznika. Cały zestaw, odważny i wyrafinowany zarazem, przyciąga uwagę. Stanowi świetny przykład na to, że dobry design jest nie tylko ponadczasowy, ale także znakomicie współtworzy projekty wnętrz w różnych konwencjach. Stonowane odcienie mebli dają świetny pretekst dla dekoracji i dodatków w kolorze starego złota, które podkreślają elegancję salonu. Efektownym akcentem jest tapeta na ścianie za kanapą, której graficzny wzór efektownie łączy wszystkie odcienie występujące w aranżacji. 

Fot. Projekt Sandra Białkowska, studio projektowe Dobry Układ.

Ekskluzywny wypoczynek

Eleganckie i funkcjonalne, a przede wszystkim spójne stylistycznie. Takie zgodnie z oczekiwaniami inwestorów miało być wnętrze domu. Dlatego estetyka modern classic panuje także w pozostałych pomieszczeniach. Projektantka ciekawie zagrała kolorystyką, aby zachowując klasyczny styl i pełen przepychu charakter odróżnić część reprezentacyjną od prywatne i wprowadzić klimat relaksu. Urządzając główną sypialnię i łazienkę, autorka projektu postawiła na ciemną tonację. O ile w salonie czerń pojawia się w pojedynczych akcentach, tutaj stanowi dominantę. Dzięki temu wnętrze sypialni emanuje szykiem. Panuje tu atmosfera wypoczynku w ekskluzywnym wydaniu. Ponownie możemy poddać się urokowi ciekawych kompozycji ściennych. Połączenie bieli, czerni i złota, za sprawą prostego linearnego układu jest z jednej strony nowoczesne, zaś dzięki rysunkowi czarnego marmuru odsłania klasyczne oblicze. Pikowane wezgłowie o imponującym formacie to jeszcze jeden niezwykle ciekawy przykład nowoczesnej interpretacji klasycznych motywów. Ponadczasowa jodełka pod postacią welurowych paneli występują w sąsiedztwie złota i czerni. Całość jest niezwykle wysmakowana i szykowna.

Przechodząc do łazienki pozostajemy w tym samym klimacie ekskluzywnego wypoczynku. Głównym elementem aranżacji jest gres z rysunkiem czarnego marmuru, a towarzyszące mu sztukaterie i złote dodatki wprowadzają efekt pożądanego przepychu, który także w tym pomieszczeniu jest pod kontrolą.

Fot. Projekt Sandra Białkowska, studio projektowe Dobry Układ.

W kolorystycznej opozycji do głównej sypialni jest pokój nastolatki. Wystrój utrzymany w jasnej tonacji  bazuje na bieli, beżach i jasnych szarościach. Tutaj także rządzi styl modern classic. Pikowane meble, proste w oświetlenie, subtelne dodatki dodają klasycznej aranżacji dziewczęcej lekkości.

Projekt i wizualizacje: Sandra Białkowska, studio projektowe Dobry Układ.

~materiały prasowe