29. edycja Konkursu Dobry Wzór 2022

29. edycja Konkursu Dobry Wzór 2022

Najszerzej zakrojonym przedsięwzięciem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, mającym na celu popularyzację wzornictwa, jest konkurs Dobry Wzór – realizowany nieprzerwanie od 1993 r. Jest to najważniejszy konkurs na wzorniczej mapie Polski. W tym roku odbędzie się już jego 29. edycja.

Dobry Wzór to najstarszy polski konkurs wzorniczy promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Znak Dobry Wzór przyznawany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego już od prawie 30 lat za innowacyjność, estetykę, funkcjonalność i jakość wdrażanych rozwiązań.

Instytut prezentuje odświeżoną formę konkursu, z udoskonalonym podziałem na kategorie i podkategorie, dostosowaną do zachodzących na rynku zmian. Pamiętamy też o młodych markach – po raz drugi, na specjalnych warunkach prezentowana jest
tzw. Szczęśliwa trzynastka, czyli 13 specjalnych pakietów finalistów. Prawo do skorzystania z tej oferty mają projektanci, którzy chcieliby zgłosić swój produkt, niebędący w masowej produkcji.

Każdego roku poszerzany jest zasięg i ranga konkursu, dzięki współpracy z szerokim gronem partnerów merytorycznych i medialnych. Zgłoszone do konkursu produkty i usługi ocenia interdyscyplinarne jury i eksperci IWP. Nieustająco zwiększana jest liczba dodatkowych nagród, aby konkurs Dobry Wzór funkcjonował w świadomości polskich przedsiębiorców i konsumentów jako wyznacznik designu na najwyższym poziomie.

Nagrodzone i nominowane do finału produkty i usługi prezentowane są na cyklicznej wystawie pokonkursowej w siedzibie IWP, przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Stanowi ona ważny przewodnik dla polskich konsumentów z rekomendacjami dobrze zaprojektowanych produktów. Wystawie corocznie towarzyszy dwujęzyczny katalog nagrodzonych wyrobów, który dzięki przeniesieniu do wersji cyfrowej stanowi dodatkowe źródło promocyjne dla projektantów, producentów i usługodawców.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego działa od 1950 r., będąc jedną z pierwszych
w powojennej Europie placówek promujących wzornictwo. Instytut zajmuje się upowszechnianiem i zarządzaniem wzornictwem oraz rozwojem nowego produktu. Prowadzi projekty badawcze w zakresie wzornictwa i ergonomii.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór przyjmowane są od dnia 21 marca 2022 do 12 września 2022 r. Konkurs będzie miał swój finał 7 listopada 2022 r., wtedy też odbędzie się inauguracja wystawy pokonkursowej, która potrwa do początku grudnia.

~ artykuł promocyjny