Alina i Jana Szynaka uhonorowani Orderem Św. Stanisława

Alina i Jana Szynaka uhonorowani Orderem Św. Stanisława

12 maja 2024 roku Wielka Narodowa Kapituła Królewskiego Orderu Świętego Stanisława w Polsce uhonorowała Alinę i Jana Szynaka, właścicieli Grupy Meblowej Szynaka, Orderem Św. Stanisława. To prestiżowe wyróżnienie przyznano im za znaczący wkład w rozwój dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur, kreowanie wartości i tradycji patriotycznych i rodzinnych oraz za aktywne prowadzenie i rozwijanie współpracy na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Królewski Order Świętego Stanisława, ustanowiony 7 maja 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jest jednym z najwyższych polskich odznaczeń. Order ten, przyznawany corocznie w okresie uroczystości ku czci św. Stanisława w Warszawie, zajmuje drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, tuż po Orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 r. Orderem Virtuti Militari.

Odznaka orderowa składa się ze złotego krzyża maltańskiego, emaliowanego na czerwono, z czterema białymi orłami między ramionami oraz medalionem z wizerunkiem Świętego Stanisława na awersie. Na rewersie medalion zawiera cyfrę króla „S. A.” (od łac. Stanislaus Augustus). Gwiazda orderowa, wyszywana na lewym boku, jest ośmioramienna, srebrna, z monogramem króla „S. A. R.” (od łac. Stanislaus Augustus Rex) i dewizą orderu „Praemiando Incitat” (tłum. nagradzając zachęca).

Królewski Order Świętego Stanisława jest organizacją skupiającą Damy i Kawalerów, którzy, zjednoczeni patronatem św. Stanisława, służą Ojczyźnie. Order ten, kontynuując tradycję i wartości nadane mu przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, działa w interesie narodu i państwa polskiego, promując patriotyzm, sprawiedliwość i honor. Komandoria Orderu kładzie nacisk na propagowanie uniwersalnych wartości i patriotycznych postaw, mając na celu kształtowanie lepszej przyszłości w oparciu o najlepiej pojętą polską tradycję narodową. Odwołując się do charyzmy św. Stanisława BM oraz ducha rycerskiego, misją Orderu jest przypominanie o znaczeniu prawości, sprawiedliwości i honoru, jako fundamentów wzrostu jakości życia społecznego i osobistego.

Alina i Jan Szynaka, prowadząc Grupę Meblową Szynaka, od lat angażują się w liczne inicjatywy mające na celu promowanie kultury i historii Polski i regionu Warmii i Mazur. Przez swoje działania wspierają lokalne społeczności, współorganizując wydarzenia kulturalne, edukacyjne i charytatywne, które wzmacniają tożsamość regionalną oraz dumę z polskiego dziedzictwa. Ponadto, ich firma jest dziś wzorem odpowiedzialnego przedsiębiorstwa, które łączy tradycję z nowoczesnością, a wartości patriotyczne i rodzinne stanowią fundamenty ich działalności. Grupa Meblowa Szynaka, pod przewodnictwem Aliny i Jana Szynaka, z powodzeniem realizuje także projekty międzynarodowe, budując mosty współpracy z partnerami zagranicznymi. Dzięki ich staraniom, polskie meblarstwo zdobyło uznanie na światowych rynkach, co przekłada się na pozytywny wizerunek Polski jako kraju o bogatej kulturze narodowej i wysokiej jakości produktach.

Order św. Stanisława to nie tylko symbol uznania dla naszej dotychczasowej pracy i osiągnięć, ale także motywacja do dalszego działania na rzecz rozwoju polskiego biznesu i wspierania inicjatyw społecznych, naukowych oraz kulturalnych. Bycie częścią prestiżowego grona Kawalerów Królewskiego Orderu św. Stanisława to dla nas ogromny zaszczyt, który zobowiązuje do działania z jeszcze większą determinacją i zaangażowaniem. Patrząc wstecz na nasze zawodowe i osobiste doświadczenia, widzimy, jak wiele udało się nam osiągnąć dzięki zespołowej pracy i zaangażowaniu. To wyróżnienie jest dowodem na to, że nasze wspólne wysiłki przynoszą wymierne efekty, a determinacja i pasja przekładają się na konkretne rezultaty. Jesteśmy dumni, że możemy godnie reprezentować Polskę i przyczyniać się do jej rozwoju na arenie międzynarodowej. Nasze osiągnięcia pokazują, że polski biznes może być konkurencyjny i innowacyjny na globalnym rynku.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy wspierają nas na tej drodze – naszej rodzinie, współpracownikom oraz partnerom biznesowym. To dzięki Wam mogliśmy osiągnąć tak wiele i zostać docenieni tak prestiżowym odznaczeniem. Bez Waszego wsparcia i zaangażowania nie byłoby to możliwe. Rodzina była dla nas zawsze źródłem siły, wsparcia i inspiracji, a współpracownicy i partnerzy biznesowi – nieocenionymi sojusznikami w realizacji naszych ambitnych celów. Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia i zobowiązujemy się do dalszego działania na rzecz rozwoju i promowania wartości, które są dla nas ważne. Chcemy nadal rozwijać nasze przedsiębiorstwa, wprowadzać innowacyjne rozwiązania i przyczyniać się do rozwoju krajowej gospodarki oraz społeczeństwa. Naszym celem jest nie tylko osiąganie sukcesów biznesowych, ale także budowanie trwałych relacji i wspieranie inicjatyw, które mają pozytywny wpływ na otaczający nas świat – powiedzieli Alina i Jan Szynaka.~źródło: Szynaka Meble