Branża meblarska w odpowiedzi na trend małych mieszkań

Branża meblarska w odpowiedzi na trend małych mieszkań

Idea Tiny House w Polsce dopiero raczkuje, ale na świecie osiedla małych domków są niezwykle popularne. Mieszkanie na małej powierzchni wiąże się z koniecznością wyposażenia go w wysoce funkcjonalne meble, akcesoria, elementy wystroju, które już w swoich ofertach posiadają czołowi producenci i dostawcy z branży meblarskiej.

Mobilne domki Tiny House cieszą się sporą popularnością na świecie. Ich zwolennicy wskazują na kilka najważniejszych cech, które stanowią o wartości tego typu rozwiązań mieszkaniowych. Po pierwsze – mobilność. Dzięki kołom, które posiadają Tiny House, mogą przejechać w dowolnie wybrane miejsce. Wiąże się to ze sporą niezależnością, która jest dzisiaj wysoce pożądana. Rozwiązanie Tiny House jest idealne nie tylko dla tych, którzy uwielbiają niezależność i nie potrafią usiedzieć w miejscu. Spodoba się ono także zwolennikom idei minimalizmu i slow life. Na przestrzeni kilkunastu metrów trzeba wybrać model życia, w którym posiadanie nie jest na pierwszym miejscu. Dla jednych jest to zatem filozofia życiowa, dla innych zaś konieczność, ponieważ przestrzeń mieszkalna w miastach staje się coraz mniejsza i droższa.


Funkcjonalnie i kompaktowo
Dla obydwu tych grup ważne jest, aby życie w mieszkaniu o powierzchni nie przekraczającej 20 m2 było jak najbardziej komfortowe i proste. W tym celu Tiny House trzeba wyposażyć w inteligentne rozwiązania, które optymalnie zagospodarują taką niewielką przestrzeń. Od pewnego czasu czołowi producenci i dostawcy komponentów i okuć meblowych oferują rozwiązania, które idealnie nawiązują do aktualnego trendu bardzo małych powierzchni mieszkalnych w środowisku miejskim. Wśród nich firmy Hettich, Häfele czy Blum, które podczas
ubiegłorocznych targów interzum w Kolonii, zaprezentowały swoje rozwiązania zagospodarowujące przestrzeń dla Tiny Spaces. Na wystawie „Tiny Spaces – Living in compact Homes” udowodniono, że nawet w malutkim mieszkaniu można żyć bardzo komfortowo.
W przypadku Tiny House sprawdza się stwierdzenie, że im mniej miejsca do dyspozycji, tym bardziej przemyślana musi być jego aranżacja. W małych mieszkaniach każdy metr, a nawet centymetr powierzchni jest na wagę złota. Jednocześnie nie trzeba rezygnować z dobrego designu. Udowadnia to firma Hettich, która w pełni wyposażyła mieszkanie dla singla o powierzchni zaledwie 18 m2. Każda przestrzeń służąca do przechowywania – czy to w meblach, czy we wnękach – jest tutaj łat-
wo dostępna, przemyślanie zorganizowana i maksymalnie wykorzystana. W całym mieszkaniu zagospodarowano przestrzeń po sam sufit. Na samej górze przechowywane są zapasy lub rzeczy, które nie są potrzebne na co dzień. W razie potrzeby zintegrowany składany stopień umożliwia wygodny dostęp do górnej części. Elastyczne rozwiązania zagospodarowujące przestrzeń zmieniają kuchenną wyspę w stół, kanapę w łóżko, barek w stolik, a stopnie w szafkę.

Wrażenie większej przestrzeni
Ze względu na braki mieszkaniowe i rosnące ceny powierzchni, które właściwie dotyczą już całego świata, potrzebne są w tym obszarze nowe rozwiązania. Do takich z pewnością należą Tiny House, ale i kolejna propozycja, czyli Skinny House. Funkcjonujące w wąskiej zabudowie małe domy czy mieszkania są bardzo wygodne i stanowią doskonałą alternatywę do klasycznych mieszkań.
Zarówno w przypadku Tiny House, jak i Skinny House, oprócz funkcjonalnego wyposażenia, ważny jest przytulny wystrój. Tutaj z pomocą przychodzą producenci materiałów dla wykańczania powierzchni, jak choćby Schattdecor. Podczas wspomnianych targów interzum firma zaprezentowała dekory, które nie dominują, nie są mocno rustykalne, lecz delikatne w wyrazie, tak jak dekor Pyramid, który doskonale podkreśla przytulny styl w Skinny House. Jego jasna kolorystyka daje wrażenie większej przestrzeni w wąskich pomieszczeniach, a graficzne akcenty sprawiają, że idealnie prezentuje się on zarówno na podłogach, panelach ściennych, jak i na meblach. Warto również wspomnieć, że firma
Schattdecor już w swoim katalogu Decor Selection 2018 zaprezentowała wzory z nowego obszaru trendowego, jakim był właśnie Micro Housing.

W związku ze zmianami w społeczeństwie branża meblarska stoi przed wielkimi wyzwaniami – mówili wówczas przedstawiciele firmy Schattdecor. – Postępująca urbanizacja i wiążące się z nią braki mieszkaniowe oraz coraz wyższe ceny mieszkań wymagają poszukiwania nowych rozwiązań. Jeden z tematów trendowych naszej kolekcji Decor Selection – Micro Housing zajmuje się intensywnie tymi zagadnieniami.
Wydaje się, że nie ma odwrotu od tego trendu, i niezależnie od tego, czy rynek mieszkaniowy zdominują Tiny House, mieszkania w wysokiej zabudowie czy może jeszcze inne nowatorskie rozwiązania, producenci mebli, akcesoriów i komponentów muszą już teraz oferować produkty, które pozwolą na optymalne zagospodarowanie małych przestrzeni mieszkalnych, bez szkody dla ich wyglądu.

~Małgorzata Gackowska