Dziś w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęła się 8. edycja 4 Design Days – święta architektury i designu.
Tegoroczna odsłona wydarzenia to wiele nowości w programie, zbudowanym z 75. debat i licznych wydarzeń towarzyszących, ale również cenna okazja do networkingu w gronie architektów oraz projektantów z Polski i zagranicy, inwestorów, deweloperów, producentów i władz miast. Wydarzenie będzie trwać aż do niedzieli, tradycyjnie łącząc dwa dni spotkań w gronie profesjonalistów i weekendowe dni otwarte dla pasjonatów dobrej architektury i designu.
Tegoroczne wydarzenie gości ponad 120. wystawców oferujących usługi oraz produkty związane z projektowaniem i urządzaniem różnego rodzaju przestrzeni użytkowych – najbliższe dni zapowiadają się kreatywnie i inspirująco.
Goście wydarzenia będą mieli okazję po raz pierwszy odwiedzić strefę Well.Art, specjalną przestrzeń w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w której wyeksponowano najciekawsze dzieła sztuki dostarczone przez renomowane galerie i instytucje sztuki w Polsce.
Nowością w programie jest również tematyka Green Buildings, która stanowi centralny punkt dla zrównoważonego budownictwa. Forum Ekspertów Zrównoważonego Budownictwa, powołane w trakcie wydarzenia, wypracuje kluczowe rekomendacje, kierując się dążeniem do przyspieszenia zielonej rewolucji w polskim przemyśle budowlanym.
W weekend drzwi otwarte dla wszystkich
Inspirujące warsztaty, spotkania ze znanymi postaciami telewizji i internetu, wykłady czołowych polskich architektów i projektantów, liczne atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników, a także wyjątkowa wystawa w ramach Well.Art – wszystko to czeka na uczestników Dni otwartych 4 Design Days w dniach 27-28 stycznia.
Ponadczasowy – jak projektować, by zasłużyć na to miano?
Sesja inaugurująca pod hasłem “Nieśmiertelny design. Wieczna architektura” skoncentrowała się na trwałości w projektowaniu i architekturze. Otwarcie 4 Design Days swoją obecnością uświetnił Ananya Singhal, Managing Partner w Studio Saar. Obok niego, w gronie prelegentów znaleźli się: Tomasz Augustyniak, projektant, założyciel Tomasz Augustyniak Studio; Justyna Hodurek, Kusch+Co Brand Team Manager, Nowy Styl; Jan Kochański, projektant, właściciel, Studio Jan Kochański; Tomasz Konior, architekt, właściciel, Konior Studio; Ewa Kuryłowicz, generalny projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates; Przemo Łukasik, właściciel medusa group oraz Marta Sękulska-Wrońska, architekt, CEO, partner WXCA.
Dyskutanci, podając własne przykłady ponadczasowych projektów, omawiali ich aspekty pod kątem użyteczności i ponadczasowości.
– Jestem entuzjastą kanonu. Uważam, że pewne rzeczy poprzez wieki stają się na tyle uniwersalne i na tyle adekwatne, że przetrwały próbę czasu. I ta użyteczność, która się za tym kryje, akurat w naszym przypadku, jest niezwykle ważna i rzadko komu udaje się wprowadzić jakąś nową wartość, w to, co już wcześniej zostało przez naszych przodków wymyślone – podsumował Tomasz Konior.
– Różne rzeczy się zmieniają, wchodzi sztuczna inteligencja, natomiast my i nasze ręce architektów jesteśmy niezastąpieni – powiedziała Ewa Kuryłowicz.
~materiały prasowe