Co szykują organizatorzy targów MEBLE POLSKA 2023?

Co szykują organizatorzy targów MEBLE POLSKA 2023?

21-24 lutego 2023 r. odbędą się w Poznaniu targi MEBLE POLSKA, których patronem branżowym jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli. To obowiązkowy punkt w kalendarzu branży meblarskiej, która od lat spotyka się tu z kontrahentami oraz zdobywa najnowsze informacje i wiedzę istotne w prowadzeniu biznesu. O tym, jak będzie wyglądała najbliższa edycja, opowiada Józef Szyszka, Dyrektor Projektu MEBLE POLSKA.

OIGPM: Czy może Pan nam zdradzić, jak wygląda zainteresowanie wystawców najbliższą edycją MEBLE POLSKA? Jakiego rodzaju firm mogą spodziewać się odwiedzający targi?

Józef Szyszka: Zbliżająca się ekspozycja zajmie pawilony 3, 3A, 4, 5 i 6. Obok stałych wystawców, w największych kontraktacjach meblowych w Europie Środkowo-Wschodniej udział weźmie też sporo firm obecnych w Poznaniu po raz pierwszy. Swoją ofertę zaprezentują między innymi czołowi polscy producenci mebli ze wszystkich segmentów cenowych i asortymentowych.

Targi MEBLE POLSKA to największa na świecie ekspozycja oferty polskiego przemysłu meblarskiego. Ale nie tylko polskie meble będzie można zobaczyć w pawilonach. Rośnie liczba zagranicznych producentów, którzy aktywnie jako wystawcy poszukują klientów w Poznaniu. W lutym po raz kolejny zobaczymy na targach MEBLE POLSKA stoisko duńskiej firmy Actona. Firma ta od ponad 30 lat z sukcesem dostarcza funkcjonalnych rozwiązań w zakresie aranżacji wnętrz. Oferowany przez nią asortyment (głównie sofy, fotele, krzesła, stoliki czy regały) cechuje skandynawska prostota i współczesne wzornictwo. Innym duńskim producentem, który ponownie gościć będzie w Poznaniu jest Unique Furniture. Projektanci tej firmy dbają zarówno o ponadczasowy charakter swoich propozycji, ale i o wysoką jakość produktów. W ofercie znajdą się meble, które łączą w sobie styl i funkcjonalność m.in. nowoczesne stoły i krzesła do jadalni, stoliki kawowe i szafki RTV, szafki nocne, komody i regały.

Silną reprezentację będzie mieć także Ukraina. Do udziału w targach zgłosiło się kilkanaście ukraińskich firm, które będą miały w pawilonach swoje własne stoiska. Oprócz tego, podobnie jak w maju 2022, duże grupowe wystąpienie narodowe organizuje Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Mebli. Będzie można zobaczyć tam produkty licznej reprezentacji producentów mebli z tego kraju. Jak można było przekonać się podczas ostatnich targów w Poznaniu, meble z Ukrainy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Spora grupa wystawców pochodzić będzie także z Turcji. Od pewnego czasu widać rosnące zainteresowanie firm z tego kraju polskim rynkiem. Do udziału w targach MEBLE POLSKA zgłosili się już także producenci mebli z Litwy, Serbii, Wielkiej Brytanii, Chin i Uzbekistanu. Jak co roku, targom MEBLE POLSKA w pawilonie 5A towarzyszyć będą biznesowe Targi Wnętrz HOME DECOR.

OIGPM: Czy podczas lutowej edycji pojawią się jakieś zmiany, nowości?

Józef Szyszka: Jak co roku, wystawcy przygotowują na poznańskie targi meblowe nowe kolekcje odpowiadające zmieniającym się trendom i potrzebom konsumentów. I to właśnie w zakresie ekspozycji różnic będzie najwięcej.

Powróciliśmy do tradycyjnego terminu na początku roku. Wyjątkiem od tej reguły była ostatnia edycja targów MEBLE POLSKA, która z uwagi na zawirowania pandemiczne odbyła się dopiero w maju. Biorąc pod uwagę renomę i potencjał produkcyjny zgłoszonych wystawców oraz ogromne zainteresowanie kupców meblowych, którzy zarejestrowali się już z ponad 60 krajów, jesteśmy przekonani, że zbliżające się wydarzenie będzie miało taki sam charakter i pozytywny odbiór jak ostatnie targi przed covidową przerwą.

Jeśli chodzi o nowości i zmiany to warto wymienić kilka inwestycji w infrastrukturę targową, które w ostatnim czasie poczyniła Grupa MTP. Przyczynią się one do poprawy warunków zwiedzania przez uczestników wydarzeń. Jedną z najważniejszych jest ukończenie budowy nowoczesnego parkingu podziemnego. Na trzech kondygnacjach nowy obiekt pomieści prawie 650 pojazdów, co znacznie zwiększy możliwości parkowania w okolicy targów.

W tym roku Grupa MTP przeprowadziła także modernizację kompleksu kongresowego Poznań Congress Center. Budynek został poddany termomodernizacji oraz wyposażony w nowoczesną elewację kinetyczną i iluminację świetlną. Na ścianie budynku zamontowano również ekran LED, który poszerzył ofertę marketingową Grupy MTP i pozwoli ograniczyć druk banerów reklamowych.

W 2022 roku do użytku gości oddaliśmy także po gruntownej rewitalizacji Port Sołacz, klimatyczny obiekt położony w sercu zabytkowego parku. Na gości z całego świata czekają tu wygodne apartamenty, ale także znakomita kuchnia. Port Sołacz to kameralne miejsce, pełne ciszy i spokoju, w którym w komfortowych warunkach można zorganizować spotkania z partnerami biznesowymi. Co ciekawe, budynek, w którym mieści się Port Sołacz, wybudowano na Wystawę Wschodnioniemiecką, która odbywała się na terenie dzisiejszych Międzynarodowych Targów Poznańskich. W 1912 roku przeniesiono go do Parku Sołackiego.

OIGPM: Na jaki program towarzyszący mogą liczyć wystawcy i odwiedzający MEBLE POLSKA 2023?

Józef Szyszka: Jak co roku, targom MEBLE POLSKA towarzyszyć będzie cykl seminariów współorganizowany między innymi przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Dla uczestników targów MEBLE POLSKA udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny.

Program targów wciąż jeszcze jest w fazie tworzenia, ale wiadomo już, że trzeciego dnia (23 lutego) prelekcje skierowane będą do handlowców zarządzających sprzedażą w salonach meblowych. Poprowadzi je Jerzy Osika – ekspert ds. sprzedaży i zarządzania sprzedażą, właściciel i prezes firmy Promedia. Omówione zostaną skuteczne strategie sprzedażowe dla sklepów meblowych w czasach zmian. Uczestnicy dowiedzą się także, jak wykorzystywać narzędzia visual merchandisingu, by zwiększać sprzedaż, jak podnosić umiejętności sprzedawców oraz jak poprawiać jakość telefonicznej i mailowej obsługi klientów.

OIGPM: Dziękujemy za rozmowę.

~Źródło: Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli