Dbałość o jakość to dbałość o środowisko

Dbałość o jakość to dbałość o środowisko

Dbałość o środowisko naturalne i jego zasoby w przypadku produkcji materiałów drewnopochodnych ma wiele aspektów. Kluczowe jest zrównoważone pozyskiwanie surowców, takich jak drewno oraz ich recykling. Ważną rolę odgrywa udoskonalanie procesów produkcyjnych, tak by były jak najbardziej oszczędne i nie generowały zanieczyszczeń środowiska. Wreszcie chodzi również o odpowiedzialne wykorzystanie zasobów – nie tylko naturalnych, jak woda, ale i takich, które są ubocznym efektem procesu produkcji (np. energia cieplna czy odpady drzewne). Warto jednak zwrócić też uwagę na jeszcze jedną kwestię: dbałość o jakość wytwarzanych produktów.

Mówiąc o jakości produktu, mamy najczęściej na myśli takie cechy, jak trwałość, wytrzymałość, funkcjonalność oraz sposób, w jaki dany produkt spełnia zadanie, do którego jest przeznaczony. Dziś, gdy nasza świadomość środowiskowa jest coraz większa istotny staje się też sposób produkcji, jego wpływ na środowisko, możliwość recyklingu po zakończeniu cyklu życia produktu. Projektanci i producenci równolegle myślą też o jakości wzornictwa: ponadczasowych wzorach, kolorach i formach, konstrukcjach wymagających jak najmniejszego zużycia materiału i ułatwiających ponowne przetworzenie. Poszukują nowych surowców i tworzą zamienniki materiałów, których produkcja jest dla środowiska szkodliwa lub niszczy jego unikalne zasoby.

    Pfleiderer stale inwestuje w poprawę jakości swoich produktów, aby spełniały one oczekiwania w zakresie jakości, jak i obowiązujących trendów. Nowa inwestycja w stacje nasypowe w zakładzie w Grajewie jest tego najlepszy przykładem. Fot. Pfleiderer

Jaki jest cel tych wszystkich zabiegów? Jakie korzyści niosą one dla środowiska? Wysoka jakość i trwałość produktu to jego dłuższe życie, dłuższe użytkowanie, a w efekcie mniejsza konsumpcja i konieczność zastępowania go kolejnym, nowym. To mniej wad, awarii, uszkodzeń, ale także ponadczasowość, która sprawia, że dobrze zaprojektowane produkty służą nam długie lata i nie nudzą się nam, są odporne na okresowe zmiany mód i trendów.

Fokus na jakość

Pfleiderer od lat podejmuje wiele kroków, by jego działania jako producenta materiałów drewnopochodnych miały jak najmniejszy negatywny wpływ na otoczenie. Technolodzy i specjaliści firmy dążą do tego, by proces technologiczny oraz sam produkt były jak najbardziej przyjazne środowisku i ludziom. Stale monitorowana i podnoszona jest jakość oferowanych produktów rozumiana jako trwałość, odpowiednie parametry techniczne i łatwość obróbki. Kiedy w 2020 roku rozpoczęto prace nad nową kolekcją Mood Stories, w zakładzie w Grajewie ruszyła budowa nowych stacji nasypowych, które oficjalnie uruchomiono pod koniec lutego br. Ta inwestycja miała na celu zapewnienie produkowanym w Grajewie płytom wiórowym nowej, lepszej obrabialności i stabilnej jakości. Dlaczego to tak istotne? Wysoka jakość płyt wiórowych to lepsza obrabialność zmniejszająca ilość  odpadów produkcyjnych, uszkodzonego materiału, reklamacji i zwrotów. Oznacza to również mniejszy ślad węglowy generowany przez  firmę Pfleiderer oraz odbiorców jej produktów. Pozytywne skutki grajewskiej inwestycji potwierdzają opinie klientów. Zdaniem Mariusza Krzywosądzkiego z firmy Drew-Trans: – Po inwestycji w stacje nasypowe, płyty produkowane w Grajewie lepiej się je tnie i obrabia. Poza tym zaobserwowaliśmy też większe zagęszczenia warstwy środkowej, co wpływa na stabilność mocowania okuć meblowych.

Nowa jakość płyt wiórowych i laminowanych produkowanych w Grajewie pozwala na ich precyzyjną, bezproblemową obróbkę nawet w przypadku wycinania bardzo skomplikowanych kształtów. Fot. Pfleiderer

Nowa, lepsza obrabialność

Jak udało się osiągnąć lepszą obrabialność? Nowe stacje nasypowe pozwalają na skuteczną selekcję wiórów, które wykorzystywane są do produkcji płyt wiórowych. Wierzchnią część płyty tworzy warstwa złożona z bardzo małych wiórów – ich wysoka jakość gwarantuje lepszą obrabialność zewnętrznej warstwy płyty. Im głębiej środka płyty, tym wióry są większe i grubsze. Wszystko to przekłada się bezpośrednio na jakość powierzchni jednego z najważniejszych produktów w ofercie Pfleiderer – płyt laminowanych. – Zadaniem nowych stacji nasypowych jest lepsze rozdzielenie wiórów pod względem wielkości i ułożenia ich w poszczególnych warstwach zewnętrznych płyt wiórowych. Przeprowadziliśmy wewnętrzne testy jakości, które wykazały  kilkukrotną poprawę obrabialności płyt laminowanychmówi Jarosław Cieślak, Kierownik Wydziału Produkcji Płyt Wiórowych w fabryce Pfleiderer w Grajewie. Z wynikami wewnętrznych badań jakościowych zbieżne są opinie klientów. Mieczysław Kostro z firmy Wiór z Białegostoku ocenia płytę z zakładu w Grajewie bardzo pozytywnie: –  Niektórzy nasi klienci twierdzą, że jest najlepsza na rynku. Jako jeden z Pfleiderer Partner docenia też kwestię inwestycji firmy w jakość: – Jest to bardzo ważny aspekt, bo wpływa na dobrą opinię o produkcie, a zarazem pozwala na większą sprzedaż. Dla producentów mebli obróbka płyty jest bardzo ważnym elementem produkcji mebla. Wpływa przecież na  efektywność i sprawną obsługę klienta ostatecznego.

    Meble do przedszkola zaprojektowane i wykonane przez ambasadorów kolekcji Mood Stories: firmę Wiór, TuMi Home i Meblowanie Świata Stolarze Meblowi. W aranżacji wykorzystano dekory: Dąb Shetland (R20246), Laguna (U18505), Smooth Concrete Brown (S60012). Fot. Pfleiderer

Dłuższe życie drewna

Kompleksowa dbałość o jakość jest też ważna dla klientów ostatecznych. Każdy oczekuje, że kupowane produkty będą trwałe, dobrze posłużą przez wiele lat i długo będą atrakcyjne wzorniczo. Pfleiderer, łącząc inwestycję w jakość płyty z tworzeniem dekorów o ponadczasowym charakterze, osiągnął synergiczny efekt i wykonał kolejny krok w kierunku bycia eko – dla siebie i dla odbiorców. Lepsza jakość i lepsze wzornictwo to dłuższe życie cennego naturalnego zasobu, jakim jest drewno. W płytach wiórowych Pfleiderer jest ono w 80% drewnem poużytkowym. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji płyt oraz nowoczesnej kolekcji wzorów i faktur powierzchni  w kolekcji Mood Stories,  płyta laminowana Pfleiderer zastępuje cenne, rzadkie lub wręcz zagrożone gatunki drewna i może służyć przez kolejne lata, a potem – dzięki recyklingowi – wrócić jeszcze raz do zamkniętego obiegu surowca.

~kafal