Dobre projektowanie – lepsze życie!

Dobre projektowanie – lepsze życie!

Już 16 września Łódź Design Festival pod hasłem LEPIEJ 2.0 powróci na cztery dni w wyjątkowej, jesiennej odsłonie. Projekty zostaną zaprezentowane, jak dawniej, w Centrum Festiwalowym przy ul. Tymienieckiego. Do dyspozycji zwiedzających będzie ponad 10 wystaw.

Pierwsza część tegorocznego festiwalu została przygotowana pod hasłem LEPIEJ w szczególnych warunkach pandemicznych. W bezpieczny sposób, w przeszklonych pawilonach wystawowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta zaprezentowano najważniejsze projekty – make me!, czyli innowacje, które mogą zmienić świat; must have – najlepsze polskie wdrożenia oraz wystawy komentujące współczesną rzeczywistość.

Organizatorzy postanowili przygotować drugą edycję, kontynuując działania skierowane przede wszystkim do łodzian, ale i do wszystkich osób zainteresowanych wybitnym i zmieniającym świat wzornictwem. Druga odsłona ŁDF odbędzie się w dobrze znanych wnętrzach Art_Inkubatora przy Tymienieckiego 3.

Centrum festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego fot. Łódź Design Festival

2 x ŁDF

Wszystkie wystawy w ramach LEPIEJ 2.0 będą dostępne całkowicie bezpłatnie. Organizatorzy chcą na nowo rozpocząć cykl opowieści o designie, docierając z nim do jak najszerszej publiczności. Jesienna odsłona festiwalu zapowie przemiany, jakie festiwal będzie przechodził w najbliższych latach. Twórcom ŁDF zależy na tym, żeby przyczynić się do zmiany sposobu, w jaki mówi się o wzornictwie, które powinno bazować na naukowych podstawach i rozwiązywać rzeczywiste problemy w naszym codziennym życiu. Dlatego bardzo ważnym elementem nadchodzących działań będzie specjalne badanie, zrealizowane w celu zapełnienia luki w naukowej diagnozie czasu lockdownu i tego, co zmieniło się w naszym życiu przez fakt zamknięcia w mieszkaniach. Metodologicznie istotne badanie, zatytułowane „Jakość życia w czasie pandemii”, które powstało we współpracy z agencją Question Mark i zaproszonymi ekspertami, miało na celu sprawdzić, co zmieniło się w naszych mieszkaniach oraz sposobie, w jaki z nich korzystamy i jak je postrzegamy.

– Zorientowaliśmy się, że nie tylko aspekt wizualny jest istotny. Bardzo ważne jest to, jak nasze mieszkania pachną czy brzmią, jak się w nich oddycha i czy możemy w ich przestrzeni być aktywni fizycznie. Wyniki badania zaprezentujemy podczas specjalnego bloku konferencyjnego – zapowiada Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa ŁDF.

Zmiany na lepsze

Zmiany, jakie organizatorzy rozpoczynają w tej edycji, mają na celu zwrócenie uwagi, że design to nie tylko ornament i estetyka, ale również rozwiązywanie ważnych problemów i naukowe podstawy związane z każdą dziedziną naszego życia. Wrześniowa odsłona festiwalu to również początek refleksji, którą organizatorzy chcą realizować w trzyletnim rytmie, a zapoczątkowaną dyskusję kontynuować w przyszłości z udziałem publiczności i zaproszonych ekspertów.

Festiwal kieruje swój program do różnych grup wiekowych. Poświęcone polskiemu wzornictwu wystawy historyczne zachęcają, aby zwiedzać je rodzinnie. W ten sposób każdy z widzów będzie mógł z własnej perspektywy odkrywać, jak projektowano na przestrzeni ostatniego wieku. Edukacyjny charakter będzie mieć ekspozycja „Elementarz polskiego designu” Ewy Solarz, prezentująca 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród nich: meble, szkło czy porcelana, czyli przedmioty powszechnie kojarzone z designem, ale też obiekty mniej oczywiste: kroje liter, logotypy, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo. Wystawa łączy również przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki – prezentuje 100 dzieł projektantów zinterpretowanych przez 25 znakomitych ilustratorów.

Szansa dla studentów

Na drugim biegunie zaprezentowane zostaną nowe rozwiązania, które zaproponują młodzi projektanci. Organizatorzy chcą dać szansę studentom i wykładowcom na skonfrontowanie ich pomysłów z rynkową i społeczną rzeczywistością. Zmierzą się oni z takimi tematami, jak praca w domu, zieleń w miastach czy wykorzystanie odpadów.

 – W rezultacie ich prace będą mogły trafić do szerokiej grupy odbiorców, co w branży wzorniczej jest szczególnie istotne. To jest szansa na to, żeby dostać feedback, spotkać się z inwestorem, wywołać zachwyt u publiczności. Zależy nam na tym, żeby te projekty wyszły z uczelnianych pracowni i żebyśmy rzeczywiście zaczęli o nich rozmawiać w różnych środowiskach. To, w jaki sposób studenci będą się uczyć, co będą projektować, wpłynie na nas wszystkich w przyszłości – zapowiada Piernikowski.

„INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty

Misją, jaką stawiają przed sobą organizatorzy ŁDF, jest ukazywanie wzornictwa w całym jego bogatym spektrum – od rozwiązań niezbędnych po projekty zachwycające i luksusowe. W tym duchu w maju, wspólnie z Mazda Polska, zaprezentowano wspaniałe obiekty autorstwa Pani Jurek, natomiast we wrześniu zapraszają na wystawę jednego z najlepszych współczesnych projektantów, polskiego „star designera” Oskara Zięty. To artysta, którego prace są wielowymiarowe i odpowiadające na zróżnicowane wyzwania współczesności. Wystawa „INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty” jest przykładem myślenia o projektowaniu w sposób odpowiedzialny, cyrkularny. Stal i aluminium wykorzystane przez Ziętę to materiały, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. Projekty należące do ekspozycji mogą wzbudzić zachwyt swoją unikalnością. Wśród nich znajdzie się m.in. najlżejsze ekologiczne krzesło świata, czyli Ultraleggera. To zapowiedź jednej z najbardziej atrakcyjnych wizualnie wystaw na ŁDF w ostatnich latach.

Wystawa „INFLATES. Stalowe opowieści Oskara Zięty” fot. Bartek Pawlik

„Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”

Ten sposób opowiadania o przedmiotach, które nas otaczają, będzie towarzyszył również wystawie „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”, przygotowanej przez Aleksandrę Koperdę z Hygge Blog. Zbiór przedmiotów codziennego użytku, wybranych przez 15 bohaterów książki „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”, to 35 eksponatów funkcjonujących w domowym kontekście, mających zarówno subiektywną, jak i obiektywną wartość. Każdy z przedmiotów ma swoje znaczenie, inaczej widziane przez właścicieli i przez historyków designu, których perspektywy łączy ta wystawa. 

Wystawa „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka” fot. Łódź Design Festival

„100%LoveOriginal”

Pod hasłem „100%LoveOriginal” Stowarzyszenie #loveOriginal zaprezentuje na swojej wystawie wybór przedmiotów stworzonych przez artystów i designerów. Przekazują w nich oni swoją osobowość i talent, wyrażają siebie, tworzą własne trendy, czerpią z tradycji i delektują się materiałami, pisząc historię wzornictwa użytkowego. W ten sposób Stowarzyszenie #loveOriginal chce po raz kolejny zaapelować do polskiego konsumenta o wybieranie oryginalnych produktów, a zarazem bojkot wnętrzarskich podróbek.

Wystawa „100%LoveOriginal” fot. Łódź Design Festival

– Naszą misją jest propagowanie etycznych zachowań konsumenckich. Tylko one tworzą podstawę swobodnej, twórczej pracy projektantów, sprzyjają rozwojowi kultury materialnej i pielęgnowaniu dziedzictwa – przekonuje Berenike Milkowska-Milbrodt ze Stowarzyszenia #loveOriginal.

Organizatorzy szykują na wrzesień jeszcze wiele atrakcji – to m.in. specjalna, autorska selekcja ŁDF prezentująca producentów z Polski, przygotowana przez czołowe polskie projektantki kolekcja dywanów Agnelli, zanurzona w tkance miejskiej wystawa fotograficzna „Mesydż” Dawida Furkota czy premiera wyjątkowego, łódzkiego słuchowiska dla dzieci. Żeby być na bieżąco z programem drugiej, wyjątkowej edycji ŁDF, warto śledzić stronę lodzdesign.com oraz profile festiwalu w mediach społecznościowych. 

~artykuł promocyjny