FSC® ogłosiło zwycięzców konkursu Furniture Awards 2021

FSC® ogłosiło zwycięzców konkursu Furniture Awards 2021

12 nagród za meble wewnętrzne i zewnętrzne, w tym pięć nagród specjalnych w kategoriach: CSR, Komunikacja, Ekologia, Etykietowanie, Mała Firma, a także wyróżnienie, zostały przyznane firmom certyfikowanym w systemie FSC, działającym w sektorze meblarskim we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce i Chorwacji.

Jury FSC Furniture Awards, powołane przez Forest Stewardship Council ® w celu nagrodzenia firm z certyfikatem FSC w sektorze mebli wewnętrznych i zewnętrznych, ogłosiło zwycięzców.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się online, a zwycięzcy w sześciu kategoriach (Home-living, Home-office, Meble biurowe, Meble do przestrzeni publicznych, Meble ogrodowe do domu, Meble ogrodowe dla przestrzeni publicznych) oraz laureaci pięciu nagród specjalnych (CSR, Komunikacja, Ekologia, Etykietkowanie i Mała Firma) zostali wyłonieni przez jury złożone z przedstawicieli krajowych biur FSC z 11 krajów (Austria,  Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Niemcy, Włochy, Polska, San Marino, Serbia, Słowenia, Wielka Brytania). Jedyną kategorią, w której nie przyznano nagrody była kategoria Meble do sprzedaży detalicznej – zamiast tego przyznano specjalne wyróżnienie.

Uroczystość wręczenia nagród poprzedziła dyskusja na temat wykorzystania drewna z certyfikowanych źródeł. Wzięli w niej udział przedstawiciele FSC International, międzynarodowych organizacji pozarządowych, właściciele lasów, sprzedawcy detaliczni i dziennikarze, a moderowana była przez projektanta i gwiazdę BBC Oliver’a Heath.

W pierwszych dwóch edycjach konkursu w 2019 i 2020 roku, które objęły tylko Włochy, nagrodzono dwadzieścia firm działających w sektorze mebli drewnianych. Pierwsza w historii europejska edycja w 2021 r. podąża za pozytywnym trendem rosnącej liczby firm meblarskich posiadających certyfikat FSC: w listopadzie 2021 r. jedna czwarta z ponad 20 tysięcy firm w europejskich łańcuchach dostaw z certyfikatem FSC należy do sektora mebli wewnętrznych lub zewnętrznych z drewna.

Na podstawie Międzynarodowej Bazie Danych FSC można stwierdzić, że kraje o największej liczbie firm z certyfikatem FSC produkujących meble to Polska (861), Wielka Brytania (746) i Włochy (602). Liczby te idą w parze z rosnącym popytem na produkty zrównoważonego pochodzenia. Potwierdzają to nowe badania przeprowadzone przez GlobeScan na zlecenie FSC International: 84% konsumentów oczekuje, że firmy zadbają o to, aby sprzedawane przez nich produkty z drewna / papieru nie przyczyniały się do wylesiania. Badanie to (https://fsc.org/en/newsfeed/2021-global-consumer-research-reveals-escalating-concerns-about-climate-change-and-threats ) jest częścią wysiłków FSC, aby zrozumieć, w jaki sposób ludzie i rynki reagują na globalne zmiany w zakresie produktów pochodzenia leśnego.

FSC ściśle współpracuje z producentami mebli, markami i detalistami, aby pomóc im rozwijać łańcuchy dostaw, zwiększać świadomość na temat zrównoważonego leśnictwa i jego korzyści oraz komunikować swoje zaangażowanie w certyfikację FSC – podkreśla Jeremy Harrison, Chief Markets Officer w FSC International. – Pozytywne wyniki tej współpracy są potwierdzone w wynikach badań GlobeScan. – dodaje.

Jest nam niezmiernie miło, że w tym roku do konkursu dołączyła również Polska.- mówi Karolina Tymorek, Koordynatorka Projektu FSC w Polsce.

Na podstawie oficjalnych danych Eurostatu Polska w 2018 roku wyprzedziła Niemcy w wartości sprzedanych za granicę mebli i zajęła pierwsze miejsce w eksporcie mebli w Europie. Dlatego cieszy nas fakt, że w ogłoszonym przez nas konkursie na podium znalazła się również polska reprezentacja w postaci firmy Melaco Sp. z o.o. z Nowej Soli, która zwyciężyła w kategorii Home Office. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i liczymy, że w przyszłych latach więcej polskich producentów z certyfikatami FSC dołączy do tego grona.” – dodaje Karolina Tymorek.

Więcej informacji na temat nagród i motywacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.fscfurnitureawards.org

Zwycięzcy konkursu FSC Furniture Awards 2021

Home Living

Composad s.r.l, z siedzibą w Viadana (Włochy), zdobył nagrodę za systemy łóżek Velata.

Home Office

Polska firma Melaco Sp. z o.o z Nowej Soli (Polska), specjalizująca się w komponentach do mebli.

Meble biurowe

Hammerbacher GmbH z Neumarkt (Niemcy), której meble do małych i dużych przestrzeni biurowych posiadają certyfikat FSC.

Meble dla przestrzeni publicznej

Schäfer Trennwandsysteme GmbH, z siedzibą w Horhausen (Niemcy), produkuje drewniane drzwi i przegrody do miejsc publicznych, przebieralnie i szafki.

Meble ogrodowe do domu

Roda s.r.l z Gavirate (Włochy), z drewnianymi leżakami Orson.

Meble ogrodowe dla przestrzeni publicznych

Brytyjska firma Community Products (UK) LTD, z siedzibą w East Sussex (Wielka Brytania), za przyjazne dla środowiska meble ogrodowe i sprzęt do zabawy dla małych dzieci. Firma ta otrzymała również specjalną nagrodę Green za swoją politykę zrównoważonego rozwoju.

Nagroda specjalna za politykę CSR

Buoyant Upholstery LTD, z siedzibą w Lancashire (Wielka Brytania).

Nagroda specjalna za komunikację

Stosa s.p.a (Włochy) została doceniona za zaangażowanie w promowanie wartości FSC.

Nagroda specjalna dla najlepszego oznakowania FSC

Calligaris s.p.a z Udine (Włochy) za znakowanie swoich kultowych produktów designerskich.

Nagroda dla małych firm

Cantarutti s.r.l, z siedzibą w Udine (Włochy).

Wyróżnienie

Era Grupa d.o.o., z Vinkovci (Chorwacja), za zaangażowanie w zakup materiałów wejściowych z certyfikatem FSC.

~kafal