interzum 2023 wpisuje się w zrównoważony rozwój

interzum 2023 wpisuje się w zrównoważony rozwój

Tematem przewodnim tegorocznych targów interzum była “Neo-Ekologia”. Odpowiadając na to hasło skoncentrowano się w szczególności na tematach ochrony klimatu i planowania zorientowanego na przyszłość. I nie chodzi tylko o pokaz najnowszych materiałów czy technologii. interzum 2023 zdecydowanie wykroczyło poza granice tylko wystawy produktów. Innowacje w produktach i procesach produkcyjnych oraz nowe materiały są zaledwie swego rodzaju impulsami dla zrównoważonej gospodarki. Na targach równie ważne były wizje projektowania przyszłych przestrzeni mieszkalnych, odpowiadające globalnym zmianom klimatycznym i społecznym.

W dniach od 9 do 12 maja 2023 r. targi interzum zaprezentowały się przed międzynarodową profesjonalną publicznością jako aktywny kreator zmian kształtujący branżę meblarską pod hasłem „Shaping the Change’’. Bez wątpienia było to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń dla producentów mebli. Wszak od ostatniej edycji, która odbyła się w 2019 roku w tradycyjnej formie, minęło sporo czasu.

Targi interzum skupiły się w szczególności na tematach ochrony klimatu i planowania zorientowanego na przyszłość, ponieważ są one decydujące dla udanych innowacji w dłuższej perspektywie – mówi Maik Fischer, dyrektor projektu. – Dzięki zrównoważonym produktom i procesom produkcyjnym wiele firm z branży dostawców dla przemysłu meblowego już dziś przejmuje odpowiedzialność społeczną. Dlatego też targi interzum ze wzmożoną siłą koncentrują się na tych tematach, aby napędzać wspólny dialog, który doprowadzi do nowych rozwiązań.

Wystawcy targów podkreślali, że są zaangażowani w promowanie zrównoważonego rozwoju i walkę ze zmianami klimatu, aktywnie redukują emisję dwutlenku węgla i organizują swoją produkcję przy minimalnym wpływie na środowisko.

Zgodnie z tym, producenci materiałów, komponentów, akcesoriów i technologii podkreślali swoje zaangażowanie w ochronę środowiska, na skalę dotąd niespotykaną. Wydaje się, że do tej pory żadne targi branżowe nie podkreślały tak bardzo znaczenia zrównoważonego projektowania i produkcji w meblarstwie jak tegorocznego interzum. Było to widoczne niemal na każdym stoisku, a hasła takie jak sustainability, recykling i upcykling, ślad węglowy i inne – były widoczne dosłownie wszędzie. Począwszy od zabudowy i wyposażenia stoisk, przez prezentowaną ofertę, aż po transport.

Międzynarodowi wystawcy zaprezentowali ofertę o wyjątkowym zasięgu nowych technologii w odniesieniu do zrównoważonej produkcji, inteligentnych materiałów i powierzchni dekoracyjnych. Jako dostawcy dla całego sektora wyposażenia wnętrz i siła napędowa innowacji dla branży meblowej podkreślali swoje znaczenie jako ważni partnerzy w rozwoju nowych produktów i trendów wzorniczych. To właśnie ta różnorodność sprawia, że na targach widoczne były nie tylko najnowsze materiały, tworzywa i procesy produkcyjne, ale także trendy i wizje projektowania przyszłych przestrzeni mieszkalnych. I tak ochrona zasobów, zrównoważony rozwój i pozyskiwanie surowców, odzyskiwanie energii oraz przetwarzanie odzyskanych surowców do ponownego wytwarzania materiałów o trwalszej przydatności, jak również rozwijająca się dziedzina living były tematami, które odegrały ważną rolę na tegorocznych targach interzum.

Również organizatorzy zadbali o właściwy wydźwięk tematów związanych z ekologią. Nie sposób było przejść obojętnie obok wystawy zlokalizowanej w tzw. Bulwarze Zrównoważonego rozwoju, gdzie firmy Blum, The Vita Group, 3B Spa, Fritz Egger GmbH & Co. OG, S.A.I.B. Spa, Neodecortech Spa, Arpa Industriale Spa, Saviola, Giusto Manetti Battiloro Spa oraz Ilcam Spa, zaprezentowały swoją wizję „sustainability”.

Kolejnym punktem programu interzum, który koncentrował się na zrównoważonym rozwoju było Forum Trendów „Materials & Nature – Sustainability Matters”. To tutaj na powierzchni 400 m.kw. pokazano ponad 100 pionierskich innowacji materiałowych.

– Rozpoczyna się globalny wyścig w poszukiwaniu najlepszych pomysłów na opracowanie materiałów nadających się do recyklingu – mówi prof. Dr Sascha Peters z Haute Innovation, który odpowiadał za koncepcję Forum Trendów. – Producenci, którzy chcą pozostać konkurencyjni w przyszłości, muszą pokazać, jak ich produkty wpisują się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym już teraz. Przykładami są materiały na bazie żywic naturalnych, płyty pilśniowe z szybko rosnących roślin oraz alg, wypełnienia tapicerskie ze składników sitowia lub zamienniki skóry z resztek owoców. Inspirujemy do poszukiwania i wdrażania pionierskich ekologicznych rozwiązań w produkcji mebli i aranżacji wnętrz. Wszystkie innowacyjne produkty, procesy i koncepcje, w efekcie zmniejszają zużycie zasobów i ślad węglowy lub podnoszą standardy społeczne i etyczne.

interzum award – ekologia i technologia na równi

Czynniki tworzące wartość dodaną, takie jak projektowanie zorientowane na przyszłość, zrównoważony rozwój i innowacyjność, były decydującym kryterium przyznania tegorocznych interzum Award, nagród które zostały przyznane przez międzynarodowe jury ekspertów już po raz dwunasty. W czterech kategoriach Function & Components, Textile & Machinery, Materials & Nature oraz nowo wprowadzonej kategorii Neo Ecology wybrano najbardziej innowacyjne produkty, procesy produkcyjne i materiały. Zwycięzcy kategorii „Best of the Best” zostali zaprezentowani na wystawie interzum Award na Bulwarze Północnym.

Otrzymały ją następujące produkty: FurnSpin firmy Hettich GmbH + Co. K; AMPEROS firmy Julius Blum GmbH; PEANUT® CORE firmy Pyrus Panels GmbH; Arfinio® firmy Covestro Deutschland AG; NUO firmy NUO GmbH; SmartSleeve® Circular firmy BekaertDeslee; Vita First Matratze firmy The Vita Group. Będziemy wracać do tegorocznych laureatów interzum Award jeszcze wielokrotnie na łamach naszego miesięcznika.

Nagrodzone produkty honorują wzajemne oddziaływanie między wzornictwem a innowacjami technologicznymi. Produkty te wpisują się w trend zrównoważonego rozwoju na równi z innowacją technologiczną. Jest to bowiem drugi kierunek rozwoju branży meblarskiej. Oba jednak muszą iść w parze. Dziś nie chodzi tylko o właściwości produktu, ale o to, w jaki sposób można zredukować wykorzystywane zasoby za pomocą technologii i wzornictwa. Ale ta redukcja musi być zgodna z funkcją produktu. Nie tylko nagrodzone interzum award projekty, ale również oferta wielu wystawców prezentowała zatem rozwiązania i systemy, które dzięki możliwości regulacji i zmyślnej konstrukcji mogły służyć jako wielofunkcyjne miejsca do pracy, jadalni, kuchni.

Wielofunkcyjność podąża za stylem życia

To właśnie wielofunkcyjność a także maksymalne wykorzystanie każdej przestrzeni to kolejny trend widoczny na tegorocznych targach interzum. Wielofunkcyjność jest szczególnie istotna w kontekście rosnącego zacierania się przestrzeni życiowych i mieszkalnych, co zostało zapoczątkowane przez pandemię Covid-19. Wnętrza stają się coraz bardziej uniwersalne, a przestrzenie mieszkalne łączą się, zacierając granice między domem, pracą, wewnątrz i na zewnątrz. Aby temu sprostać trzeba „upakować” jak najwięcej funkcji na małej przestrzeni. Oferta światowych liderów tego segmentu, takich jak Blum, Hettich, Haefele, Vauth&Sagel, Hailo i wielu innych, umożliwia projektowanie mebli modułowych i wielofunkcyjnych rozwiązań dostosowujących się do różnych sytuacji życiowych i domowych.

Zauważyć można również trend na „odchudzanie” mebli – elementy funkcjonalne stają się coraz bardziej minimalistyczne, bez uszczerbku dla ich użyteczności. Design łączy się z lekkością, a nowe technologie umożliwiają delikatną konstrukcję mebli.

Kolejnym sygnałem świadczącym o galopującym wręcz rozwoju meblarstwa są inteligentne technologie, które oferują komfort życia i obsługę za pomocą sterowania głosowego lub aplikacji, np. inteligentnych napędów drzwi, elektryfikacji mebli czy połączonych w sieć systemów oświetleniowych.

Trendy te odzwierciedlają zmieniający się świat wnętrz: zarówno meble, jak i wystrój wnętrz dostosowują się do potrzeb i wymagań przyszłych środowisk życia, a pokazane w Kolonii komponenty, akcesoria i techniki meblowe to umożliwiają. Nie sposób w jednej relacji pokazać Czytelnikom te wszystkie nowinki, dlatego będziemy wracać do targów interzum jeszcze przez wiele miesięcy, opisując wszystko to, co najciekawsze w meblarstwie na łamach „Meblarstwo. Komponenty i technologie”.

*W tegorocznych targach interzum wzięło udział 1600 wystawców. Z ich ofertą zapoznało się około 62 000 zwiedzających ze 150 krajów. Wystawcy zagraniczni stanowili 84 procent całości (w 2019: 80 proc.). Wśród gości odwiedzających, na czwartym miejscu, po Niemcach, Włochach i Hiszpanach, uplasowali się Polacy. Imponująca była również liczba odwiedzających z Turcji, która w porównaniu z poprzednią edycją targów wzrosła o 16 procent. Wzrosła również liczba gości branżowych z Indii. Biorąc pod uwagę obecną sytuację w zakresie wydawania wiz, liczba odwiedzających z Chin również była zadowalająca.

*W Kolonii zameldowała się również silna polska reprezentacja 48 firm: Paged Pisz, Maxbert, Aludesign, Herkules, PAGED MEBLE, Herkules Wire, FURNIKA, Frontres, 360 PROJEKT Marek Ilmer, JUKI, Bartex Polska, Pras Komponenty Barbara Nowak, Drewpol, GRASS-HOPPER POLSKA, Namar Nawrocki, Komandor, PPHU WAMATEX Andrzej Wieczorek, Frost Sylwester Mróz, DSW Polska, MET-GAL, Bester Sklejki, EB Akcesoria Meblowe, Krogulec Okleiny Piotr Krogulec, Lubelski Fornir, Cordia Plus, Contec, Poli, Amatec Polska, WISEN, Plywood Pol X Piotr Wiecha, Laguna Fabryka Okuć, Nestor Springs, Sevroll-System, Schilsner Industry Group, Star Polska, Allcomp Polska, Miladesign Tomasz Paszko, NOMET, Forner, P.W. Folmag Polska, Stalmot & Wolmet, EDWOOD Pol-Kres Edwood Daniel Tomaszuk, Schattdecor Sp. z o.o., VTO-Dekor, GAMET, Rejs, GTV JOIN STOCK COMPANY, Solid Wood Solutions for Furniture.

~Małgorzata Gackowska