EUDR, czyli rozporządzenie UE przeciwko wylesianiu, zacznie obowiązywać już 30 grudnia 2024 roku. Dowiedz się, co warto zrobić, żeby jak najlepiej się na to przygotować.
EUDR weszło w życie w czerwcu 2023 r. i zacznie obowiązywać od 30 grudnia 2024 roku. Obecnie podmioty, które są objęte nowymi regulacjami, przygotowują się do wdrożenia wymogów EUDR. Organizacja FSC przygotowała krótki przewodnik – jak w 6 krokach firmy mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia EUDR już teraz.
Krok 1: Lista produktów
Na początku zaleca się dokładne sprawdzenie, których produktów (z puli wszystkich produktów danej firmy) dotyczy Rozporządzenie EUDR. Lista produktów i towarów objętych EUDR znajduje się w Załączniku 1 do Rozporządzenia.
Jeśli po sprawdzeniu Załącznika 1 nadal nie będzie jasne, czy dany produkt jest objęty zakresem EUDR, zaleca się ocenę każdego produktu pod kątem następujących kryteriów: czy produkt jest wykonany z jednego z towarów lub materiałów wymienionych w Załączniku 1 do Rozporządzenia EUDR?; Czy produkt jest objęty jednym z kodów celnych HS, wymienionych w Załączniku 1 do Rozporządzenia EUDR?
Jeśli odpowiedź na oba pytania jest twierdząca, produkt jest objęty EUDR. Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań jest przecząca, produkt nie jest objęty EUDR.
Dodatkowo, dla posiadaczy certyfikatu FSC, zaleca się również dodanie w zestawieniu produktów organizacji informacji o tym, które produkty są certyfikowane FSC i dodanie zarówno kodu celnego HS, jak i kodu produktu FSC dla tych produktów. Pomoże to zidentyfikować produkty, które są potencjalnie ryzykowne, ponieważ są objęte zakresem EUDR, ale nie posiadają certyfikatu FSC.
Krok 2: Przegląd wymogów nowego, dobrowolnego standardu FSC – Moduł Regulacyjny FSC (dotyczy certyfikowanych organizacji FSC)
Moduł Regulacyjny FSC (FSC Regulatory Module) to dobrowolny standard opublikowany przez FSC International 1 lipca 2024 r., który będzie można stosować jako dodatek do aktualnych wymagań certyfikacyjnych FSC w celu wsparcia wykazania zgodności z EUDR.
Moduł Regulacyjny FSC określa ramy i wymagania dotyczące: wprowadzenia systemu należytej staranności w celu wsparcia zgodności z EUDR, w tym gromadzenia informacji, oceny ryzyka i ograniczania ryzyka, gromadzenia i przekazywania dokładnych informacji na temat pochodzenia produktów (geolokalizacja i czas produkcji), upewnienia się, że do łańcucha dostaw FSC trafiają wyłącznie materiały niepowodujące wylesiania.
O tym, jakie wymagania tego dodatkowego standardu będą miały zastosowanie do danej organizacji (o ile firma zdecyduje się z niego skorzystać), można dowiedzieć się ze wskazanych wcześniej materiałów oraz za pomocą krótkiej ankiety na stronie FSC. Zaleca się zapoznanie się z tymi wymogami już teraz, w celu lepszego przygotowania organizacji do wdrożenia niezbędnych zmian i dodatkowych działań.
Krok 3: Przegląd obecnego systemu należytej staranności w firmie pod kątem wymogów EUDR
EUDR będzie wymagać od operatorów i podmiotów handlowych, którzy są w łańcuchach dostaw obejmujących produkty pochodzenia leśnego, przeprowadzenia kompleksowej analizy w ramach systemu należytej staranności przed wprowadzeniem towarów na rynek UE lub eksportem z UE. Obowiązki w zakresie należytej staranności będą się różnić w zależności od poziomu ryzyka wylesiania i degradacji dla danego kraju pochodzenia (ryzyko dla krajów zostanie określone przez Komisję Europejską). Jednakże jeśli firma obecnie posiada wdrożony system należytej staranności, zaleca się jego ocenę pod kątem zgodności z wymogami EUDR.
Wymagania EUDR obejmują m.in.: gromadzenie i przekazywanie dokładnych informacji o produkcie i innych dokumentów, w tym opis, kraj produkcji, data lub zakres czasowy produkcji oraz dane geolokalizacyjne danych działek; dowody działań podjętych w ramach należytej staranności i plany ograniczania zidentyfikowanego ryzyka; raport na temat podjętych kroków w zakresie należytej staranności, w tym sposobu, w jaki firma może obecnie sporządzać oświadczenia o należytej staranności dla właściwych organów wyznaczonych w kraju odpowiedzialnym za wdrażanie i monitorowanie EUDR.
Firmy posiadające certyfikat FSC otrzymają szczegółowe wyjaśnienia dotyczące obowiązków w zakresie systemu należytej staranności w ramach Modułu Regulacyjnego FSC.
Krok 4: Wspólne przygotowania z podmiotami w łańcuchu dostaw
Aby spełnić wymogi sprawozdawcze EUDR, organizacja będzie potrzebowała szczegółowych informacji od partnerów handlowych w łańcuchu dostaw. Zaleca się rozpoczęcie tej komunikacji odpowiednio wcześnie, z zaznaczeniem rodzaju informacji, których organizacja będzie wymagać w nadchodzących miesiącach, tak aby zidentyfikować wszelkie luki w przekazywanych danych lub informacjach.
Bardziej szczegółowe kroki: dokonanie przeglądu obecnie dostępnych danych dotyczących transakcji obejmujących materiały pochodzące z lasów, objęte EUDR. Zidentyfikowanie potencjalnych luk w informacjach, które będą musiały być pozyskane od dostawców w oparciu o wymogi sprawozdawcze EUDR, takie jak pochodzenie surowców (w tym: współrzędne działki i czas pozyskania surowca); wspieranie dostawców w pozyskiwaniu brakujących informacji. Określenie wszelkich informacji, które będą wymagały dodatkowych wyjaśnień z dostawcami; dokonanie oceny aktualnych ryzyk w łańcuchu dostaw. Łańcuchy dostaw lub rynki, które są obecnie obarczone wysokim ryzykiem, mogą nadal być tak klasyfikowane po wprowadzeniu nowej oceny ryzyka przez UE. Zaleca się przygotowanie wraz z dostawcami odpowiednich środków ograniczających ryzyko.
Jeśli firma jest już posiadaczem certyfikatu FSC, warto zachęcić podmioty w łańcuchu dostaw do rozważenia certyfikacji w systemie FSC i skorzystania z Modułu Regulacyjnego FSC. Dzięki temu wszyscy będą mogli skorzystać z możliwości umieszczania dodatkowego oświadczenia „REG” (obok oświadczeń FSC) na dokumentach sprzedaży i tym samym promowania swoich materiałów jako niepowodujących wylesiania, po pełnej weryfikacji łańcucha dostaw.
Krok 5: Plan bezpiecznej wymiany danych z partnerami handlowymi
W spełnieniu wymogów EUDR pomoże zapewnienie identyfikowalności transakcji w łańcuchach dostaw – od źródła pozyskania surowca aż do punktu sprzedaży. Partnerzy handlowi powinni uzgodnić przekazywanie szczegółów dotyczących transakcji (takich jak liczba/ilość, rodzaj produktu, lokalizacja działki pochodzenia surowca, czas pozyskania surowca, gatunek drzewa), aby zapewnić, że wszystkie materiały zostały pozyskane zgodnie z wymogami EUDR. Będą również musieli wykazać potwierdzenie zgodności z wymogami społecznymi.
Wspólnie z partnerami handlowymi zaleca się ocenę i wybór platform technologicznych oraz procesów, które będą wykorzystywane do wymiany i weryfikacji danych dotyczących transakcji.
FSC buduje dedykowaną platformę do przesyłania tych informacji w bezpieczny sposób. Platforma ta będzie dostępna dla wszystkich posiadaczy certyfikatu FSC i umożliwi korzystanie z narzędzi oceny ryzyka oraz weryfikacji transakcji zgodnie z wymogami EUDR.
Krok 6: Monitorowanie zmian i aktualizacja przepisów
Ostatecznie zaleca się regularne monitorowanie zmian i aktualizacji przepisów dotyczących EUDR. Przepisy mogą ulegać zmianom w miarę jak Komisja Europejska będzie dostosowywać regulacje do bieżących potrzeb i sytuacji na rynku. Firmy powinny pozostawać na bieżąco z wszelkimi komunikatami i wytycznymi wydawanymi przez Komisję Europejską oraz inne instytucje odpowiedzialne za wdrażanie i monitorowanie EUDR. Regularne uczestnictwo w szkoleniach i seminariach dotyczących EUDR pomoże firmom lepiej zrozumieć i dostosować się do nowych wymogów. Przygotowanie do EUDR to proces wymagający zaangażowania i współpracy na różnych poziomach organizacji. Dzięki odpowiednim krokom i planowaniu, firmy mogą skutecznie spełnić wymogi Rozporządzenia i przyczynić się do globalnej walki z wylesianiem.
~artykuł promocyjny