Józef Szyszka odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi

Józef Szyszka odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi

Podczas finału obchodów jubileuszu 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniu 27 maja 2022 r. w Sali Ziemi w Poznań Congress Center, najbardziej zasłużeni pracownicy Grupy MTP – w tym wieloletni dyrektor Targów MEBLE POLSKA Józef Szyszka – odznaczeni zostali państwowymi medalami.

Wyjątkowy pokaz przygotowany przez uznanego francuskiego choreografa Sadeck’a Waff’a wraz z poznańskimi tancerzami, występ Małgorzaty Ostrowskiej i muzyka na żywo przygotowana przez zespół pod batutą Huberta Tasa – to atrakcje, które uświetniły finał obchodów jubileuszu 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jubileuszową Galę oficjalnie rozpoczął Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Ta firma zaczęła się od marzeń i od odrobiny szaleństwa. Był rok 1917. Trwała wielka wojna, nie było jeszcze widać jej końca. Polacy wciąż żyli pod zaborami. Ale to właśnie w 1917 roku, w pruskim Poznaniu, na zjeździe Związku Towarzystw Kupieckich Edward Mazurkiewicz zaproponował zorganizowanie targów. W tamtej sytuacji politycznej musiał być to szalony i odważny pomysł – mówił Tomasz Kobierski.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia dla Pana Tomasza Kobierskiego. Fot. Grupa MTP

Prezes Grupy MTP zapowiadał też zmiany, które nastąpią na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w niedalekiej przyszłości m.in. otwarcie parkingu wielopoziomowego i ogólnodostępnego placu eventowego.

To będzie nowa jakość dla miasta. To nie tylko otwarcie na miasto. To stworzenie zupełnie nowej miejskiej przestrzeni. To miejsce będzie tętnić życiem nie tylko podczas targów. Serce targów będzie bić w rytmie miasta każdego dnia – mówił.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Pani Minister Grażyna Ignaczak–Bandych odczytała list od Prezydenta RP Andrzej Dudy. „Dziś potrzebujemy takich miejsc bardziej niż kiedykolwiek” – napisał o targach prezydent RP.

Brązowy Krzyż Zasługi dla Pana Józefa Szyszki. Fot. Grupa MTP

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Grupy MTP. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonała Pani Minister Ignaczak – Bandych oraz Pan Michal Zieliński Wojewoda Wielkopolski.

Podczas Gali swoje wystąpienia mieli także przedstawiciele administracji publicznej. – Bardzo dziękuję za otwartość i fachowość, a przede wszystkim za wrażliwość i solidarność – mówił w swoim przemówieniu Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski.

– Międzynarodowe Targi Poznańskie są naszą marką, są znakiem rozpoznawczym. Były oknem na świat, to jest najlepsze określenie. Można było przez to okno zajrzeć do świata, który nie był dostępny – wspominał marszałek Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Mam nadzieje, że to, co zrobiliśmy, jest zalążkiem tego, co zrobimy w przyszłości. Liczę, że uda nam się przeprowadzić modernizację Areny, budowę Filharmonii i wiele innych inwestycji, które zmieniają Poznań – mówił Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

W części artystycznej wystąpiła Małgorzata Ostrowska. Była też muzyka na żywo przygotowana przez zespół pod batutą Huberta Tasa. Atrakcją zamykającą wydarzenie był pokaz w reżyserii francuskiego tancerza i choreografa. Sadeck Waff znany jest m.in. z niezwykłego spotu promującego igrzyska paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r., na którym 128 osób z niepełnosprawnościami wykonuje geometryczny balet rąk. Specjalnie z okazji stulecia targów w Poznaniu Waff przygotował unikatową choreografię.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, odznaczeni zostali za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiego sektora targowego, za wkład w rozwój gospodarki:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI:

Pan Tomasz Kobierski

Pani Elżbieta Roeske

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI:

Pan Zbigniew Józefiok

Pan Bartosz Zeidler

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI:

Pani Iwona Broda

Pani Iwona Kasprzak

Pan Andrzej Półrolniczak

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI:

Pan Filip Bittner

Pan Rafał Durczak

Pan Bartosz Dworzański

Pani Wioleta Grabarska

Pan Piotr Kamiński

Pan Maciej Korasiak

Pan Michał Modrowski

Pan Dariusz Muślewski

Pani Karolina Niementowska

Pan Jakub Patelka

Pan Krzysztof Pokorski

Pan Marcin Rewers

Pan Józef Szyszka

Pani Sabrina Żymierska

~materiały prasowe Grupy MTP