Najlepsza okazja, aby poznać rynek chiński

Najlepsza okazja, aby poznać rynek chiński

W dniach 28-31 marca 2022 r. odbędą się targi CIFM/interzum guangzhou, które są postrzegane jako kluczowa brama dla zagranicznych dostawców mebli, umożliwiająca wejście na szybko rozwijający się rynek chiński.

O tym, w jakim tempie rozwija się chiński rynek mebli, świadczy fakt, iż na kraj ten przypada 25 proc. światowych mocy produkcyjnych mebli. Chiny to również wiodący na świecie producent, importer oraz eksporter mebli. Jeśli dodać do tego najnowsze dane mieszkaniowe z Chin, które pokazują, że w ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż lokali komercyjnych wzrosła aż 15-krotnie w porównaniu z poprzednimi dziesięcioma latami oraz prognozy, które mówią o tym, że do 2030 r. 70,6 proc. Chin będzie zurbanizowane, a populacja miejska wzrośnie o kolejne 200 mln, nie dziwi fakt, że tamtejszy rynek mebli i wyposażenia wnętrz jest bardzo atrakcyjny dla światowej branży. Z tego samego powodu rola targów CIFM/interzum, organizowanych w Guangzhou, niezmiennie rośnie od lat. Od lat imprezie tej towarzyszą również Międzynarodowe Targi Mebli – CIFF (China International Furniture Fair). To czyni te wydarzenia jednymi z ważniejszych w światowym kalendarzu targów branżowych.

Kompleksowa oferta i innowacyjne akcesoria

Już dziś wiadomo, że przyszłoroczna edycja ma szansę stać się rekordową pod wieloma względami. Organizatorzy – Koelnmesse GmbH i China Foreign Trade Centre Group, Ltd. – zapowiadają udział 2 100 wystawców z ponad 30 krajów. Zaprezentują oni swoją ofertę na powierzchni 340 000 mkw. i będą gościć blisko 200 000 odwiedzających.

Uznawana za wiodącą flagową wystawę branżową, CIFM/interzum guangzhou corocznie gromadzi najważniejsze firmy z branży maszyn do obróbki drewna, produkcji mebli i wyposażenia wnętrz w Azji. Tematem wiodącym przyszłorocznej edycji będzie personalizacja, która zdominowała rynek mebli i wyposażenia wnętrz. Konsumenci chętniej wybierają marki oferujące produkty wysokiej jakości, korzystają z wygodnych aplikacji, gdzie dużą rolę mają wrażenia zakupowe. Warto zauważyć, że wszystkie wiodące marki meblowe w Chinach pozycjonują się jako premium, inteligentne oraz nastawione na zdrowie i doświadczenie. Takie firmy są niewątpliwie bardziej wnikliwe przy wyborze dostawców akcesoriów.

Pomocna w tym wyborze będzie również „20 PLUS 20 Annual List” – czyli doroczna nagroda przyznawana podczas targów CIFM/interzum za wybitne osiągnięcia i przełomowe rozwiązania w kategorii akcesoriów meblowych. Konkurs ten od 2018 r. ma na celu zidentyfikowanie innowacyjnych produktów, które wskazują nie tylko aktualne trendy, ale i kierunki rozwoju branży. Nominowane produkty będą oceniane na podstawie kilku kryteriów, takich jak jakość, innowacyjność, praktyczność, zgodność i możliwość dostosowania do procesów produkcyjnych.

Stawić czoło wyzwaniom

Targi CIFM/interzum mają również nieocenioną rolę w zakresie kreowania kierunków rozwoju rynku chińskiego. Wiedza ta jest bezcenna dla wszystkich zainteresowanych wejściem na ten rynek. Jak zapewniają organizatorzy, wzorem lat ubiegłych, uczestnicy targów będą mieli okazję do pogłębionego dialogu z liderami branży, ekspertami od projektowania i trendów oraz zainspirują się nowymi koncepcjami i pomysłami.

Aby odnieść sukces na tak zróżnicowanym rynku, należy znać reguły i mechanizmy działania nie tylko partnerów biznesowych, ale również konsumentów. Praktyczność i cena to dwa czynniki, które konsumenci cenią na chińskim rynku meblarskim, podczas gdy technologia, wygoda i komfort to kluczowe wymagania. Dlatego akcesoria i komponenty sprzętowe muszą być bardziej elastyczne i różnorodne. To spore wyzwanie dla producentów i dostawców.

Nie lada wyzwanie stoi również przed producentami mebli tapicerowanych, którzy muszą skoncentrować się na badaniach i rozwoju oraz stosowaniu materiałów pochodzących z recyklingu. To wyraźny kierunek rozwoju tego segmentu rynku, którego nie można lekceważyć. Jednocześnie rozwój klejów, powłok i surowców chemicznych zmierza w kierunku wyższej jakości i lepszych standardów.

Jeśli chodzi o produkty drewnopochodne i drewniane, na które wpływ mają takie czynniki, jak choćby rosnące ceny surowców, przedsiębiorstwa potrzebują znacznych inwestycji i innowacyjnych technologii, aby osiągnąć zrównoważone rozwiązania. Maszyny do obróbki drewna stopniowo przechodzą od projektowania produktów i linii produkcyjnych do wyższego poziomu projektowania całej fabryki. Sprzęt musi być bardziej elastyczny, aby sprostać potrzebom niestandardowej produkcji mebli, a inteligentna produkcja to nieunikniony trend w erze Przemysłu 4.0.

Tylko produkty, które koncentrują się na zrównoważonym rozwoju, praktyczności, elastyczności i jakości, mogą w pełni zaspokoić potrzeby rynku. Podniosło to poprzeczkę w zakresie opracowywania nowych materiałów, innowacyjnych zastosowań technologicznych, projektowania produktów oraz badań i rozwoju. Tematyce tej przyjrzą się uczestnicy Forum VSIL, którego tematem przewodnim będzie „Witalność zrównoważonych innowacji dla życia”. Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli liderzy branży, jak: Henkel, Kleiberit, Schattdecor, REHAU, Sugatsune, a także agencja trendów konsumenckich WGSN. Wspólnie stworzą strategiczny panel doradczy, aby dzielić się z uczestnikami z całego świata kwestiami zrównoważonego rozwoju firm i produktów, napotykanych problemów technicznych, innowacji projektowych i najnowocześniejszych trendów.

Hybrydowa formuła

Targi CIFM/interzum guangzhou 2022 odbędą się w formie tradycyjnej w centrum wystawienniczym. Ale organizatorzy zapewniają, że również ci, którzy z powodu sytuacji pandemicznej czy innych nie mogą przyjechać na targi osobiście, będą mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu. Przygotowana w tym celu innowacyjna platforma zapewni transmisję na żywo i dopasowywanie firm online w czasie rzeczywistym.

Dzięki efektywnemu połączeniu modelu online i tradycyjnej formuły targów, zarówno kupujący, jak i wystawcy będą mogli zapoznać się z chińskim rynkiem, doświadczyć najnowocześniejszych ekspozycji produktów, znaleźć odpowiednich partnerów biznesowych i uzyskać inspiracje do rozwoju nowych produktów.

Wstępna rejestracja online na wystawę jest już dostępna. Odwiedzający, którzy zarejestrują się przed 18 stycznia 2022 r., będą mogli skorzystać z przyspieszonego wpisu, bezpłatnego katalogu wystawców i ekskluzywnego pakietu podarunkowego.

~gac