Nowa inwestycja Pfleiderer w fabryce w Wieruszowie

Nowa inwestycja Pfleiderer w fabryce w Wieruszowie

Recykling – oto hasło, które przyświeca najnowszej inwestycji, wartej ponad 60 mln zł, firmy Pfleiderer w Wieruszowie. Firma stara się zrobić jak najwięcej, by – zgodnie z lekarską maksymą – po pierwsze, nie szkodzić, tak okolicznym mieszkańcom, jak i planecie. Dlatego „eko” inwestuje.

Tematyka poszanowania środowiska naturalnego to dla firmy Pfleiderer nader istotna kwestia, szczególnie w dobie niezbyt przychylnego spoglądania na branżę drzewną przez społeczeństwo. Dlatego też otwarcie 23 maja nowej wieży recyklingowej w Wieruszowie miało charakter bardzo „eko”.

– Właśnie otworzyliśmy naszą nową wieżę recyklingową w Wieruszowie. Zainwestowaliśmy ponad 60 mln zł po to, aby chronić środowisko, ale również by nasi partnerzy handlowi mieli dostęp do produktów najwyższej jakości, produktów odpowiadających na coraz wyższe potrzeby świadomych ekologicznie konsumentów – mówił podczas oficjalnej ceremonii otwarcia inwestycji Grzegorz Kulesza, dyrektor zarządzający Pfleiderer Polska.

Płyty z recyklingu

Inwestycja firmy ma nie tylko zadowolić klientów, którzy spoglądają bacznie na to, czy „ich” wybrana firma jest „eko”, ale też wyjść naprzeciw własnym potrzebom w tym względzie, na co zwracali uwagę choćby nowi właściciele firmy – starają się oni bowiem dążyć do tego, by ich biznesy były naturalne w jak największym stopniu. Jednak inwestycja w wieżę recyklingową to także inwestycja we własną przyszłość, a ta bazować będzie w coraz większym stopniu na recyklingu materiałów. Dzięki nowej inwestycji w fabryce w Wieruszowie firma będzie mogła znacząco zwiększyć ilość surowca pochodzącego z recyklingu w produkcji swoich płyt.

– Inwestycję w recykling rozważaliśmy już od dawna, przeglądaliśmy różne rozwiązania i różne technologie. W zeszłym roku rozpoczęliśmy proces inwestycyjny, jakim jest nowa wieża do recyklingu, zakupiliśmy maszyny i technologię od firmy PAL, które pozwolą nam stosować innowacyjne, nowoczesne rozwiązania. To najlepsze technologie dostępne na rynku – mówił Andrzej Wojcieszak, dyrektor zakładu w Wieruszowie.

Najnowsza inwestycja Pfleiderer to także… najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie sortowania wiórów recyklingowych. Wieża, zainstalowana przez firmę PAL, wyróżnia się poziomem zaawansowania na tle innych urządzeń wykorzystywanych przez konkurencję. Zastosowane technologie uwzględniają m.in. zaawansowany system kamer, które rozpoznają zanieczyszczenia w strumieniu wiórów i odsortowują je. To istotne, ponieważ w fabryce w Wieruszowie, w procesie recyklingu przetwarza się odpady powstające w procesie produkcji mebli, drzwi, podłóg oraz wielu innych drewnopochodnych elementów wyposażenia.

Wieża recyklingowa w Wieruszowie daje drugie życie odpadom, które normalnie lądowałyby na wysypisku – dodaje Andrzej Wojcieszak.

Z kolei Grzegorz Kulesza podkreśla, jakie oszczędności dla lasów stanowi nowa inwestycja Pfleiderera:

Nasza inwestycja pozwoli uniknąć konieczności używania drewna pochodzącego bezpośrednio z lasów. Około 80-90 tys. ton odpadów, które dzisiaj lądują na wysypiskach śmieci, będziemy w stanie przetworzyć w pełnowartościowy produkt.

Dla okolicy, dla świata

Pfleiderer od lat inwestuje w recykling, i chociaż surowce odpadowe były już wcześniej używane w procesie produkcji płyt – m.in. odpady tartaczne czy odpady z fabryk mebli – to jednak ostatnia inwestycja pozwoli firmie sięgnąć po zupełnie nowy surowiec – po odpady konsumenckie, które wcześniej wyrzucane były po prostu na wysypisko. To nie tylko duża wartość dla producenta, ponieważ pozwoli obniżyć koszty wytwarzania płyt, przy jednoczesnym wzroście wydajności, ale przede wszystkim dla środowiska. To zmniejszenie ilości odpadów, oszczędność energii, ochrona dóbr naturalnych i wiele innych korzyści. Niemniej jednak firma, jak i inne w tej branży, liczy bardzo na zmianę przepisów, by móc w jeszcze większym stopniu wykorzystywać w procesie przetwarzania także „odpady”, czyli zużyte meble, które wcześniej podlegały eksportowi.

Firma w ramach nowej inwestycji ma zamiar zwiększyć zaangażowanie zużycia drewna poużytkowego z obecnych 30 do 50 proc., co spowoduje nie tylko zmniejszenie zużycia paliw, w tym gazu ziemnego, ale również emisji CO2 do atmosfery, o ok. 600 t w skali roku.

Budowa wieży do recyklingu drewna to także redukcja emisji hałasu. Inwestycja jest wyposażona w dużą izolację akustyczną, która w pełni chroni zarówno pracowników, ale również okolicznych mieszkańców – dodał Mariusz Janik, odpowiedzialny w firmie Pfleiderer za kwestie ekologii, mając na myśli mieszkańców Wieruszowa, dla których zakład jest niekiedy dość uciążliwym sąsiadem.

Potentat płytowy od lat stara się płynąć z nurtem ekologii – w latach 2018-22 w fabrykach Pfleiderer wykonano szereg inwestycji prośrodowiskowych: powstała m.in. oczyszczalnia wód opadowych, całkowicie nowe stacje filtracyjne, zastosowano w wielu miejscach powrót wody produkcyjnej do ponownego wykorzystania, co spowodowało redukcję o ponad połowę zużycia wody na terenie zakładów.

Obecnie w kwestii ochrony środowiska skupiamy się na dwóch obszarach – eliminacja paliw kopalnych i redukcja śladu węglowego. Chcemy w przyszłości całkowicie spalać biomasę, inwestując w nowy kocioł na biomasę – dodaje Mariusz Janik. – To jest nowe otwarcie i nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Wieża recyklingowa to pierwsza z wielu inwestycji, które są przed nami – mówił, parafrazując słynny cytat z filmu „Miś”, Grzegorz Kulesza.

~Bartosz Szpojda