Nowe ikony designu i ich twórcy

Nowe ikony designu i ich twórcy

Wyłonienie nowych ikon polskiego designu i twórców, którzy w DNA swojej działalności mają wpisany dobry design, wysoką jakość i długowieczność produktu oraz odzwierciedlającą troskę o zrównoważony rozwój w branży wyposażenia wnętrz – takie są założenia nowej odsłony konkursu Dobry Design 2022. Zgłoszenia do konkursu można dokonać do 30 listopada br., a jego finał  odbędzie się podczas 4 Design Days 2022.

Nowa odsłona organizowanego od kilkunastu lat plebiscytu Dobry Design została przeniesiona na arenę 4 Design Days. 6. edycja wydarzenia branży architektury, designu i nieruchomości odbędzie się w dniach 27-30 stycznia 2022 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 – Zrównoważony design to nie chwilowa moda, ale niezwykle ważny trend, od którego ma od niego odwrotu. To również inwestycja w przyszłość. Dlatego wpisujemy Dobry Design 2022 w integralny element wydarzenia 4 Design Days, które już na stałe zagościło w kalendarzu projektantów, designerów, architektów, producentów, dystrybutorów, biznesu związanego budownictwem, architekturą i wnętrzami. Co roku udział w 4 Design Days bierze 25 tys. osób związanych z tym światem, które są najlepszym audytorium dla konkursu o takim charakterze – mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days. – Chcemy promować produkty z dobrym designem, powstające w duchu zrównoważonego rozwoju, a nie „ekościemy” oraz ich twórców oraz wskazywać najlepsze praktyki w branży wyposażenia wnętrz. 4 Design Days stwarza doskonałą okazję do rozmowy i oceny wzornictwa, firm i ich produktów, innowacyjności, funkcjonalności i jakości – dodaje Robert Posytek, autor programu 4 Design Days.

Zwycięzcy plebiscytu mogą liczyć na dołączenie do grona najlepszych w Polsce własnych produktów oznaczonych certyfikatem Dobry Design 2022. Udział w konkursie stwarza również możliwość zaprezentowania produktu przed publicznością 4 Design Days, największej w tej części Europy imprezy o architekturze, designie i nieruchomościach w Polsce. Dodatkowo dla laureatów zaplanowano promocję na portalach propertydesign.pl i dobrzemieszkaj.pl oraz w mediach społecznościowych.

Nagrody zostaną przyznane w 15 kategoriach: Meble (produkty wyróżniające się dobrym designem i troską o środowisko – meble tapicerowane i skrzyniowe oraz stoły i krzesła), Meble biurowe (produkty wyróżniające się dobrym designem i troską o środowisko – meble do pracy w domu i w biurze), Kuchnie (meble kuchenne, które wytwarzane są z poszanowaniem środowiska i z myślą o dobrej jakości), AGD kuchenne (duże AGD, zaprojektowane z myślą o ekologii i pięknym designie, takie jak zmywarki, lodówki, piekarniki, okapy czy płyty oraz małe AGD – czajniki i inne przydatne w kuchni urządzenia), Wyposażenie łazienki (designerskie, ekologiczne i innowacyjne produkty do łazienki – ceramika, armatura, kabiny, brodziki, wanny, meble łazienkowe oraz dekoracje i akcesoria), Tkaniny (ekologiczne, innowacyjne lub nawiązujące do tradycyjnego rzemiosła tekstylia do domu oraz do tapicerowania mebli), Dekoracje (designerskie dodatki do wnętrz w duchu ekologii i poszanowania środowiska), Oświetlenie (kolekcje opraw i inne rodzaje oświetlenia do wnętrz – salonów, sypialni, kuchni, łazienki, pokojów dziecięcych, miejsc pracy oraz oświetlenie zewnętrzne), Podłogi i ściany (materiały wykończeniowe do podłóg, takie jak panele, deski, płytki ceramiczne, mikrocement, żywice epoksydowe i inne produkty oraz materiały na ściany – płytki, tapety i fototapety, farby, panele, lamele, beton i wszystko, czym można modnie i ekologicznie wykończyć ścianę we wnętrzu), Drzwi i okna (innowacyjne systemy okienne i stolarka drzwiowa oraz rolety, żaluzje, markizy i inne produkty do okien), Smart Home (elementy systemów domu inteligentnego), Mała architektura (produkty do dekoracji i wyposażenia ogrodów, skwerów i przestrzeni miejskich), Best Polish Design (najlepsze polskie projekty ostatniego roku), Best Polish Designer (najlepszy polski projektant wzornictwa ostatniego roku), Best Polish Designer under 30 (najlepszy polski designer młodego pokolenia).

Zgłoszenia do konkursu można dokonać do 30 listopada 2021 roku. Lista nominowanych w poszczególnych kategoriach konkursu zostanie opublikowana na portalu propertydesign.pl na początku grudnia 2021 roku. Udział w konkursie jest bezpłatny dla młodych twórców i firm, będących na rynku mniej niż 3 lata. Dla firm z dłuższą historią obowiązuje opłata rejestracyjna w kwocie – 500 zł (dla jednego produktu). Zgłoszenia do konkursu Dobry Design 2022 przyjmowane są przez formularz online.

~kafal