OKK! Design – dziecko Pani Olgi

OKK! Design – dziecko Pani Olgi

Pod koniec czerwca odbyła się 19. edycja OKK! Design. W tym roku cykl obchodzi swój jubileusz. O jego początkach oraz o tym jak ten projekt ewoluował na przestrzeni 10 lat opowiada Olga Kisiel-Konopka, właścicielka agencji OKK! PR i pomysłodawczyni wydarzenia.

Meblarstwo: Za nami 19. edycja OKK! design. Gratuluję! Można powiedzieć, że wydarzenie, które od lat przyciąga profesjonalistów z branży wyposażenia wnętrz, architektury oraz miłośników designu, to Pani „dziecko”. Jakie były kulisy powstania OKK! design, od czego się to wszystko zaczęło i przede wszystkim z jakich potrzeb wynikało?

Olga Kisiel-Konopka: Mam już wprawdzie dwie córki, ale o cyklu OKK! design faktycznie można powiedzieć, że było moim „pierwszym dzieckiem”. Podczas studiów organizowałam różnego rodzaju eventy, m.in. festiwale teatralne, założyłam też własny teatr. Kiedy zaczęłam pracę, chciałam połączyć wszystko to, co sprawiało mi przyjemność – możliwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, energię i występy przed publicznością. Od początku przygody z branżą wnętrzarską pracę traktowałam zawsze jak pasję. Byłam blisko, a czasem w centrum tego, co się tu działo. Pierwsze festiwale designu: ŁDF, Arena Design, Gdynia Design Days wspierałam jako Partner, Patron medialny lub w roli kuratorki wystaw. Kiedy pracowałam jeszcze w wydawnictwach, fascynował mnie bezpośredni kontakt kreatywnymi ludźmi: najlepszymi architektami, projektantami i producentami. Wielokrotnie organizowałam spotkania, wystawy i szkolenia. Miałam zmysł organizacyjny, dawałam z siebie 200 proc., a praca dawała mi wiele satysfakcji. W pewnym momencie doszłam do wniosku, że może przyszedł już czas na stworzenie własnego projektu.

Meblarstwo: Obecnie nazwa wydarzenia jest już marką samą w sobie, cenioną i rozpoznawalną w świecie designu i wyposażenia wnętrz. Nie tylko od razu przywołuje na myśl Pani osobę, ale również woła do nas, że design jest OK – to prosty, ale trafny przekaz. Do kogo jest kierowany?

O.K.K.: Nazwa OKK! design pojawiła się później, natomiast wcześniej zrodził się pomysł, żeby zorganizować wydarzenie, podczas którego marki wnętrzarskie będą mogły nawiązać kontakty biznesowe z projektantami, designerami i architektami. Chciałam połączyć wszystkie elementy składowe tej branży, bo każdemu z tych podmiotów o wiele trudniej działać bez profesjonalnego wsparcia. Architekci potrzebują kontaktów do dobrych marek oferujących wyposażenie wnętrz, a te z kolei nie odniosą dużych sukcesów bez współpracy z projektantami. Tak zrodziła się idea stworzenia platformy OKK! design, która umożliwiła połączenie wielu interesów, będąc jednocześnie miejscem tworzenia się wartościowych relacji biznesowych i wymiany doświadczeń.

Meblarstwo: Przed nami już 20. edycja wydarzenia. Jaką ewolucję przeszło OKK! design przez 10 lat?

O.K.K.: Na przestrzeni ostatniej dekady wiele się zmieniło, ewoluowało również OKK! design. Stało się dużym, rozpoznawalnym środowisku wydarzeniem, w którym uczestniczą największe nazwiska z branży. 9 marca 2020 roku zorganizowaliśmy fantastyczną edycję z udziałem między innymi profesora Jerzego Bralczyka, 11 marca ogłoszono w Polsce pandemię i zamknięto nas w domach. W kwietniu ze względu na brak możliwości organizacji naszego cyklu OKK! design, fizycznych spotkań na żywo, kontynuowaliśmy wydarzenie w formie cyklicznych webinarów. Wśród pierwszych prelegentów znalazły się znakomite osobowości: Robert Konieczny, Robert Majkut, Magda Federowicz-Boule, prof. Jan Sikora, dr Szymon Hanczar, Jacek Tryc czy Anna Koszela. Sprawna organizacja sprawiła, że nasze webinary odniosły ogromny sukces! Podczas spotkań na żywo zazwyczaj odwiedza nas około 300 osób, przy wydarzeniach online było ich nawet 900! Webinaria dały nam nowe możliwości i mimo tego, że po 2 latach wróciliśmy do tradycyjnej formy spotkań, w dalszym ciągu organizujemy dla wybranych Klientów spotkania online z architektami.

Meblarstwo: Równolegle z OKK! design rozwijało się polskie wzornictwo przemysłowe i architektura? Co w tym zakresie zmieniło się na przestrzeni 10 lat i co teraz jest najważniejsze?

O.K.K.: W branży wnętrzarskiej i architektonicznej działam od 2006 roku. Od ponad 16 lat śledzę rozwój wzornictwa przemysłowego, ponieważ potencjał polskiego designu bardzo zmienił się w tym czasie. Wzrosła świadomość producentów, ale też konsumentów, zmieniła się też rola projektanta. Pamiętam, jak w 2008r. czy 2009r. zorganizowałam na Targach w Ostródzie wystawę „STÓŁ”, autorstwa PG13, grupy 13 studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z pracowni Tomka Rygalika. Polscy producenci, ale też odwiedzający wydarzenie nie byli gotowi na takie „projektowe innowacje”. Ta wystawa była bardzo śmiała, a meble konkretnych marek projektowali nie designerzy, ale także prezesi czy właściciele firm. Teraz większość szanowanych firm zatrudnia profesjonalistów – projektantów… tych z PG13 również, a są to teraz tak znakomite nazwiska, jak Marta Niemywska, Łukasz Wysoczyński, Tomek Pydo, Kuba Sobiepanek, Ola Mirecka, czy Piotrek Cwaliński.

Meblarstwo: Jest Pani nie tylko „twarzą” tego wydarzenia, ale również osobiście bierze Pani w nim aktywny udział od pierwszej do 19. edycji, która się niedawno zakończyła. Była to wyjątkowa edycja, bo…?

O.K.K.: bo OKK! design jest dla mnie wydarzeniem szczególnym, zarówno pod względem wielowątkowości zagadnień związanych z designem i architekturą, jak również emocji towarzyszących każdemu z naszych eventów. W tym roku czułam wielką radość, ale też odpowiedzialność – świętowaliśmy bowiem 19. edycję i dziesięciolecie powstania tej idei. Dla architektów i projektantów, którzy przyjeżdżają spotkać się z nami z całej Polski, OKK! design ma wiele znaczeń i wiąże się z fantastycznymi wspomnieniami. Miłośnicy wzornictwa kojarzą go natomiast z możliwością poszerzenia swej wiedzy o urządzaniu wnętrz i okazją do spotkania się z pierwszoplanowymi postaciami współczesnej sceny projektowej. Przez ostatnich 10 lat OKK! design stał się jednym z ważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce. Teraz, po pandemicznej przerwie, chcieliśmy dać naszym gościom zastrzyk energii, kreując przestrzeń do merytorycznych dyskusji o wyzwaniach stojących przed architektami i producentami, a także porozmawiać o planach na przyszłość. Jubileuszowy OKK! design pozwolił przyjrzeć się zmianom i tematom dotyczącym zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej. Chcieliśmy, by nasze urodziny były wspólnym świętem przyjaciół mojej agencji OKK! PR, która w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. 19. edycję OKK! design spędziliśmy w fantastycznym gronie, wzruszaliśmy się i śmieliśmy, bo architektoniczny manifest jednego z zaproszonych gości, prof. Jana Sikory rozbawił wielu z nas do łez. Dyskutowaliśmy, inspirowaliśmy się, wspominaliśmy i bliżej poznaliśmy nowe marki, które pojawiły się w tym roku na OKK! design po raz pierwszy.

Meblarstwo: Dziękuję za rozmowę.

~Małgorzata Gackowska