Trendy aranżacyjne na 2023 rok

<strong>Trendy aranżacyjne na 2023 rok</strong>

Wraz z początkiem nowego roku przyszedł czas na wytypowanie trendów, które w 2023 r. będą królowały we wnętrzach.

Eksperci Salonów Agata wskazują wiele zaskakujących, inspirujących aranżacji, które przez kolejnych dwanaście miesięcy będą dominować we wnętrzach mieszkalnych. Design w 2023 roku zdefiniowany jest przede wszystkim kontynuowanym od jakiegoś czasu minimalistycznym podejścia do urządzania wnętrz. To również zamiłowanie do surowości inspirowanej architekturą, spokój odnaleziony w motywach natury, czy kontrastowe aranżacje z wykorzystaniem drewna.

Podobnie jak w poprzednich sezonach, tak również w 2023 roku można czuć pełną swobodę w doborze mebli i dodatków, inspirując się wieloma trendami – najważniejsze, aby w tej eklektycznej mieszance stylów zachować zdrowy umiar, np. bazując na ustalonej palecie kolorów, która pojawi się w salonie, sypialni czy w pokoju dziecięcym.

Botanika w domu
Drobne, roślinne motywy kojarzą się głównie z wnętrzami uroczych, angielskich, wiejskich domków. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazły się one także w innych domach. Wszystko za sprawą akcesoriów z botanicznym printem, które w tym roku będą wiodły prawdziwy prym wśród designerskich dodatków. Wśród nich najmodniejsze będą poszewki dekoracyjne, pościele, obrazy i dywany. Tym, którym zależy na intensywniejszym efekcie, do gustu przypadną tapety dekoracyjne. Stworzą idealne tło na przykład dla drewnianych mebli w rustykalnym stylu.

Fot. Agata S.A.

Przełamać kolor i fakturę
2023 rok to bez wątpienia czas tych niezdecydowanych oraz prawdziwie kreatywnych. Doskonale odnajdą się oni w przełamującym wszelkie stereotypy połączeniu stylu boho z mocno charakternymi, loftowymi nurtami. Jak uzyskać mariaż tych na pozór różnych motywów? Wystarczy meble w odcieniach drewna przełamać czarnymi elementami. Ten zabieg stworzy kontrastowy efekt – prosty, ale bardzo oryginalny i efektowny. By ocieplić tak stworzoną aranżację, wystarczy dodać trochę roślin w plecionych donicach.

Fot. Agata S.A.

Brutalnie? Oryginalnie!
„Brutalizm” to styl w architekturze, który definiują modernistyczne bryły, obecność stali, surowych materiałów, takich jak cegła, szkło czy beton, a także odsłonięte instalacje – czy wszystko to brzmi nieco znajomo?

Inspiracje takim kierunkiem pojawiają się już od jakiegoś czasu, obserwując industrialne przestrzenie. W domach są ściany z surowej cegły, metalowe szprosy i elementy mebli, a także lampy na kablach. Być może w nadchodzących miesiącach surowość we wnętrzach będzie jeszcze bardziej widoczna, zarówno za sprawą materiałów czy kolorystyki.

Fot. Agata S.A.

Marmur już nie tylko na płytkach
W ostatnich sezonach styliści zdążyli przekonać się do motywu marmuru w formie charakterystycznych dla samego materiału pęknięć, obecnych w kuchniach czy łazienkach, w postaci blatów oraz płytek na ścianach czy podłogach. Teraz czas pójść o krok dalej – ten elegancki motyw pojawia się bowiem w formie stolików kawowych, dywanów, lamp, a nawet drobnych akcesoriów, takich jak kubki czy zegary. Spodoba się w szczególności osobom ceniącym klasykę i naturalne barwy we wnętrzach.

Fot. Agata S.A.

Dla dziewczynki i chłopca
Nowe wnętrzarskie upodobania można zauważyć także w projektach pokoi dziecięcych. Jak się okazuje, Polacy odchodzą nieco od aranżowania tych pomieszczeń według schematów kolorystycznych – np. różowych dla dziewczynek i niebieskich dla chłopców. Obecne kolekcje mebli i dekoracji bazują na nieco bardziej stonowanych odcieniach – beżu, bieli czy szarości. Doskonałym elementem uzupełniającym dla tych barw są też odcienie drewna w różnych tonacjach.

Fot. Agata S.A.

Prostota wciąż w modzie
Wspólnym mianownikiem wymienionych kierunków aranżacyjnych, jest dążenie do upraszczania przestrzeni. W obliczu kultury masowej, setek komunikatów, nadmiaru bodźców oraz wielu burzliwych wydarzeń 2022 roku nie dziwi to, że w domach stawia się na prostotę i minimalizm. Przede wszystkim ma panować w nich spokój, a także harmonia. Tworzeniu takiego klimatu sprzyjają obłe bryły mebli, stonowane barwy oraz monokolorystyczne przestrzenie.

Różnorodność tegorocznych trendów sprawia, że każdy znajdzie ten ulubiony, dopasowany do siebie i swojego stylu. Te obiecujące, oryginalne połączenia, będą intrygować i inspirować przez kolejne dwanaście miesięcy. Pamiętajmy jednak, by przy projektowaniu własnych czterech kątów wziąć pod uwagę osobiste preferencje. W końcu dom to ostoja, która ma spełniać nasze wymagania i potrzeby.

~materiał prasowy Agata S.A.