Sto lat to zbyt mało, by głośno zabrzmiało to, na co mamy nadzieję.
W czasach kiedy ekologia staje się jednym z podstawowych elementów strategii firm oraz wielkich kampanii medialnych, które mają przynieść korzyści nie tylko naszej planecie, ale również budować dobry wizerunek przedsiębiorstw, z perspektywy zwykłego człowieka drobne działania często tracą na znaczeniu. Jednak to w świadomości oraz zaangażowaniu ogółu w przykładanie wagi do tych małych nawyków wpisana jest nadzieja na to, że środowisko naturalne w jakim żyjemy ma szanse przetrwać kolejne pokolenia.
Dzień Ziemi to święto, które dotyczy nas wszystkich i niepowtarzalna okazja, by przypomnieć ludziom jakie znaczenie mają małe kroki, które budują wielką zmianę na przyszłość.
Grupa Hettich od wielu lat traktuje stałą poprawę wydajności zasobów, redukcję zużycia energii oraz unikanie zanieczyszczania środowiska jako obowiązkowy składnik kultury przedsiębiorstwa.
– Przejmujemy odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy, aby utrzymać jak najwięcej zasobów tej ziemi dla kolejnych pokoleń – mówi Jana Schönfeld, dyrektor zarządzająca Grupy Hettich.
Odpowiedzialność społeczna i małe kroki w budowaniu mentalnej zmiany w środowisku pracy
W Hettich Polska od wielu lat wprowadza zmiany, które angażują pracowników i pozwalają im lokalnie przyczynić się do szerzenia idei dbania o środowisko.
Segregowanie śmieci to norma, którą stosuje się każdego dnia. Pracownikom uświadamia się, jak robić to właściwie, oraz stopniowo eliminuje błędy, które początkowo były nie do uniknięcia, jak w każdym gospodarstwie domowym.
Zrezygnowano z zamawiania napojów w butelkach plastikowych, a w kuchni stoi dystrybutor wody, który pozwolił na wyeliminowanie w zespole nawyku picia wody z butelek. I choć może to nie jest wielki sukces, to przypominając sobie początkowe negatywne nastawienie i wątpliwość, czy ta koncepcja się sprawdzi, wiadomo, że udało się wdrożyć zmianę, którą ze środowiska biurowego wiele osób zabrało ze sobą do domu.
Hotele dla pszczół – pomysł na zaangażowanie w ekologię
Przy okazji szkolenia na przełomie roku postanowiono jeszcze raz przypomnieć i przybliżyć pracownikom w Polsce filary, na których opiera się strategia Grupy Hettich. Zespół skupił się na ekologii i zaangażował się we wspólne budowanie hoteli dla pszczół. Zadanie nie było proste. Na starcie podzielono się na 4 zespoły, które dostały podstawowy materiał do zbudowania konstrukcji. A żeby nie było tak łatwo, kolejne elementy zdobywano odpowiadając na pytania dotyczące pszczół oraz biorąc udział w zadaniach, gdzie liczyła się praca zespołowa. Zabawy przy tym było dużo, ale przede wszystkim wspólnie doceniono rolę tych małych stworzeń, bez których świat przestałby istnieć. Hotele tworzono z pasją, która jest jedną z wartości Hettich, dzięki czemu hotele są ponoć pięciogwiazdkowe. Domki przezimowały w biurze, a wiosną zostały przekazane Gminie Tranowo Podgórne, aby stanęły w dwóch najbardziej działających kulturalnie miejscach w okolicy: Centrum Demokracji i Integracji Obywatelskiej w Gminie Tarnowo Podgórne oraz w parku przy Pałacu Jankowice.
Działanie w duchu Zero Waste
W Gminie Tarnowo Podgórne działa prężnie grupa Zero West, która została stworzona, by szerzyć idee wystawiania zbędnych rzeczy, zamiast wyrzucania ich na śmieci. To tutaj często dzieli się przedmiotami, które w naszym biurze stały się bezużyteczne.
Dzięki przekazaniu używanych segregatorów, udało się wspomóc szkoły i przedszkola, które w gminie sprawują opiekę nad małymi obywatelami.
W Dniu Ziemi planowana jest pogawędka o Zero Waste. Ta idea znalazła ogromną aprobatę. Przedstawiając możliwości istnieje nadzieja na zmianę sposóbu myślenia i choć czasem zdaje się, że takie małe rzeczy nie mają znaczenia to z perspektywy Ziemi mają znaczenia największe.
Życzenia z okazji Dnia Ziemi Sto lat to zbyt mało, by głośno zabrzmiało to na co mamy nadzieję. Chcemy życzyć wszystkim, by każdy dzień był okazją, by z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: dbam o Ciebie Matko Ziemio, bo jesteś mi domem i ojczyzną. To w tych słowach opiera się cały sens słowa ekologia. Nie zniechęcajmy się do drobnych działań, które mają wpływ na jakość powietrza. Nie odwracajmy głowy od śmietników, z których wystają rzeczy przydatne dla naszych sąsiadów. Nie bądźmy obojętni na wodę, która leje się zbyt długo, gdy chcemy zmyć z siebie trud ciężkiego dnia. Bądźmy świadomi naszej odpowiedzialności i brońmy zielonych widoków za oknem, do których przywykliśmy. Niech Dzień Ziemi trwa każdego dnia, bo jak żaden inny ma nieskończony wpływ na nasze zdrowie i życie. |
~materiały prasowe