Wieloletnie hale namiotowe – alternatywa dla tradycyjnie budowanych hal magazynowych i przemysłowych.

Wieloletnie hale namiotowe – alternatywa dla tradycyjnie budowanych hal magazynowych i przemysłowych.

Czas niepewności gospodarczej związanej z pandemią wymaga od decydentów właściwego zarządzania ryzykiem zwłaszcza w przypadku kosztownych inwestycji w powierzchnię magazynową lub produkcyjną.

Tradycyjnie budowane hale są sprawdzonym rozwiązaniem jednak zarówno czas realizacji jak i okres zwrotu poniesionych nakładów są nieporównywalne w stosunku hal namiotowych.

Hale namiotowe mogą kojarzyć się przede wszystkim z sezonowymi namiotami jednak  od kilku dekad na rynku funkcjonują konstrukcje z lekkich i wytrzymałych profili aluminiowych w oparciu, o które powstają izolowane hale ze ścianami z płyty warstwowej i dachem pompowanym o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych, dostosowane tak jak tradycyjne budynki do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych (nawet do 350kg/m2). Są to konstrukcje projektowane nawet na 50 lat użytkowania, które wymagają pozwolenia na budowę.   

Pol-Plan – polska firma należąca do czołówki europejskich producentów, stawia wieloletnie hale namiotowe o rozpiętości do 60m, które można łączyć w większe kompleksy. W 2020 roku Pol-Plan zrealizował rekordową ilość ponad 1600 hal.

Spektakularny przykład to izolowana hala magazynowa o wymiarach 44(36)x105x4,5m  zrealizowana dla polskiego producenta mebli. Jest to jeden z największych tego typu obiektów z dachem pompowanym, które powstały w ostatnich latach w Europie. Zazwyczaj hale namiotowe nie wymagają betonowych fundamentów i w zupełności wystarczającym podłożem jest kostka brukowa lub asfalt co oczywiście ma wpływ na koszt inwestycji. Czasem ze względu na obciążenia i nośność gruntu stosowane są betonowe stopy fundamentowe. W tym przypadku hala stanęła na podwyższonym fundamencie betonowym co pozwoliło na stworzenie zagłębionych torów dojazdowych, prowadzących do doków załadunkowych dla TIR-ów. Ściany hali wykonane są z płyty warstwowej z rdzeniem poliuretanowym, które można wyposażyć w okna. Zgodnie z wymogami prawnymi hale namiotowe muszą mieć dach pokryty tkaniną plandekową.  Tutaj zastosowano najbardziej zaawansowane rozwiązanie dostępne dla tego typu konstrukcji – wielosegmentowy dach pompowany, w którym powietrze wtłoczone po między membrany z PCV tworzy warstwę izolacyjną. Do automatycznego podtrzymywania ciśnienia stosowana jest pompa będąca autorskim rozwiązaniem Pol-Planu.

Hala powstała w kilka tygodni, a koszt inwestycji okazał się niezwykle atrakcyjny w porównaniu do tradycyjnie budowanych hal o zbliżonej kubaturze.  Warto dodać, że inwestor mógł porównać walory użytkowe i koszty inwestycyjne zarówno tradycyjnie budowanego magazynu oraz dwóch hal namiotowych, z których jedna jest oparta na konstrukcji stalowej, a druga to izolowana hala namiotowa Pol-Planu. Efektem decyzji jest w pełni funkcjonalny kompleks magazynowy, dostosowany do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych,  przeznaczony do użytkowania przez dekady.  

Mniejsze hale o powierzchni 1000 m kwadratowych z poszyciem z ścian z plandeki lub blachy trapezowej mogą powstać nawet w jeden dzień!

Hale z poszyciem w całości wykonanym z trwałej  tkaniny PCV to najtańsza opcja, która sprawdzi się w przypadku towarów, produktów niewymagających specjalnych warunków termicznych.

Takie hale stanęły w porcie szczecińskim dla Deutsche Bahn Polska i pełnią funkcję magazynów przeładunkowych m.in. rud metali i celulozy, które nie mogą być składowane na wolnym powietrzu. 

Hale o wymiarach 40x75x6m i 25x70x5m są dostosowane do lokalnych obciążeń śnieżnych i wiatrowych w tym silnych wiatrów sztormowych.

Pol-Plan realizuje także hale produkcyjne wśród których są zarówno izolowane hale ze ścianami z płyty warstwowej jak i hale z poszyciem z PCV.  

Dobrym przykładem obrazującym potencjał zastosowań wieloletnich hal namiotowych jest izolowana hala z suwnicą pracującą na całej długości hali. Hala o wymiarach 25x100x4,5m powstała w Poznaniu dla firmy Butrans produkującej prefabrykaty betonowe. 

Efektywnym kosztowo rozwiązaniem są hale produkcyjne ze ścianami z PCV. Na takie rozwiązanie zdecydowała się firma Gniotpol – producent naczep, który po analizie procesu produkcyjnego doszedł do wniosku, iż priorytetem jest sprawna komunikacja między stanowiskami pracy i możliwość łatwego przemieszczania produkowanych elementów. Na całej długości hali zastosowano pięć  szerokich bram przesuwnych z dużymi oknami z PCV. Izolowana wersja hali ze ścianami z płyty warstwowej nie spełniałaby swojej funkcji.

Najnowsza propozycja Pol-Planu, wychodząca naprzeciw potrzebom klientów to instalacje fotowoltaiczne na dachach hal namiotowych. Jest to unikalne na rynku europejskim rozwiązanie, które umożliwia instalację dużej liczby paneli na całej powierzchni dachu, przy zachowaniu zdolności konstrukcji do przenoszenia lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Pierwsza  hala namiotowa z instalacją fotowoltaiczną powstała dzięki współpracy z firmą SolarSpot i funkcjonuje jako warsztat samochodowy z zapleczem biurowym w Austrii. 36 paneli Risen o łącznej mocy 14,52 kWp zostało zamontowanych na specjalnej konstrukcji nad dachem z termopianki. Instalacja zapewni energię elektryczną dla urządzeń warsztatowych, oświetlenia i ogrzewania. 

Wybierając dostawcę hali namiotowej warto jest sprawdzić według jakich norm projektowane są hale. Aktualna norma to PN-EN 13782:2015-07.Więcej informacji na stronie producenta: https://www.pol-plan.com.pl