Wzrost płacy minimalnej budzi sprzeciw meblarzy

Wzrost płacy minimalnej budzi sprzeciw meblarzy

Branża meblarska zaniepokojona planami podniesienia kwoty płacy minimalnej. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wystosowała list do premiera Donalda Tuska w tej sprawie.

Według najnowszych rządowych planów płaca minimalna od początku przyszłego roku ma wzrosnąć do poziomu 4666 zł. Przedsiębiorcy z sektora meblarskiego ostrzegają, że kolejne tak znaczące podniesienie płacy minimalnej będzie docelowo skutkować dalszą utratą konkurencyjności branży meblarskiej na rynkach międzynarodowych. Warto wspomnieć, że sektor ten stanowi jedną z sił napędowych polskiego eksportu. Jeszcze niedawno Polska plasowała się na pierwszym miejscu w Europie i drugim na świecie na liście największych eksporterów mebli. Jednocześnie nasz kraj zajmował szóste miejsce w rankingu producentów mebli na świecie. Niestety wyniki z poprzedniego roku wskazują na to, że postępująca utrata konkurencyjności będzie spychała Polskę coraz niżej w powyższych rankingach.

O tym jak duży wkład w polską gospodarkę ma branża meblarska świadczą dane z poprzedniego roku. Mimo, że nie był to najlepszy okres (sektor wciąż zmaga się z kryzysem), w roku 2023 polscy przedsiębiorcy wyeksportowali swoje produkty za wartość przekraczającą 62 mld złotych, co pozwoliło uzyskać dodatnie saldo wymiany zagranicznej branży meblarskiej na poziomie +47,5 mld złotych. Działania eksportowe branży meblarskiej przyczyniły się więc istotnie do poprawy bilansu płatniczego polskiej gospodarki. Warto również podkreślić, iż wartość sprzedana polskiego meblarstwa w odniesieniu do polskiego PKB wynosi około 2,5%, co pozwala również na zajmowanie pierwszej pozycji polskiego przetwórstwa przemysłowego w zakresie salda wymiany międzynarodowej.

W ostatnich latach niestabilna sytuacja geopolityczna spowodowała drastyczny wzrost kosztów związanych z surowcami wykorzystywanymi do produkcji mebli, energią elektryczną i paliwami, a także z kredytami i leasingami. Jednocześnie wzrost płacy minimalnej w ostatnich latach (w ciągu ostatnich dwóch lat płaca minimalna wzrosła o 40 procent) spowodował, iż koszty osobowe stały się dominującym składnikiem kosztowym w firmach meblarskich. Kolejna podwyżka płacy minimalnej w tak krótkim czasie odbije się więc bardzo negatywnie na sytuacji firm z branży meblarskiej.

Izba zwraca uwagę, iż obecna sytuacja gospodarcza w kraju, a także poza jego granicami ulega nieustannie dużym przeobrażeniom. Przepisy w wielu obszarach są nieadekwatne do wyzwań stojących przed branżą meblarską. Podkreśla, że niezwykle ważnym jest kontynuowanie działań zapewniających konkurencyjność międzynarodową sektora meblarskiego, płynność finansową przedsiębiorstw oraz ochronę miejsc pracy. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat firmy meblarskie zostały zmuszone bowiem do redukcji około 20 000 etatów, a w roku 2024 trend ten jest nadal kontynuowany. 2023 był pierwszym od wielu lat rokiem, w którym nastąpił spadek liczby firm zajmujących się produkcją mebli. Z rynku zniknęło około 800 podmiotów. Negatywny wpływ na branżę – gdzie do czynienia mamy z dużym udziałem kosztów pracy – w tym zakresie wywarł również wzrost płacy minimalnej (w ciągu 3 lat o blisko 50%).

Jednym z elementów, pozwalającym na przeciwdziałanie negatywnym zmianom w branży meblarskiej jest zachowanie dotychczasowych przepisów w zakresie kwoty płacy minimalnej. Branża meblarska zmaga się obecnie z brakiem wystarczającej liczby zamówień, a to ma wpływ na sytuację ekonomiczno-gospodarczą całej branży, która przy planowanym wzroście płac minimalnych ulegnie dodatkowemu pogorszeniu w aspekcie poziomu zatrudnienia, ale i całej działalności przedsiębiorstw. Reguły działania przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych są w zasadzie niezależne od rodzaju branży przemysłowej. Stąd moje stanowisko z dużym prawdopodobieństwem jest zgodne ze stanowiskiem innych podmiotów gospodarczych prywatnych, ale też państwowych – argumentuje w liście do premiera Piotr Wójcik, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

~materiały prasowe