Dekometria – styl, który buduje wyraziste wnętrza

<strong>Dekometria – styl, który buduje wyraziste wnętrza</strong>

Dekometria łączy elementy znane z różnych epok. Znaleźć tu można łuki i zaokrąglenia, przypominające włoskie arkady, klasykę w klimacie art deco, ale też postmodernistyczną zabawę geometrią i kolorem. Styl ten jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy we wnętrzu cenią nieszablonowe połączenia materiałów i wyraziste detale. Pfleiderer przygotował zestawienia dekorów, idealnie wpisujących się w trend dekometrii.

Trendy nieustannie zmieniają się, a co pewien czas wraca do nas również to, co już kiedyś było modne. Podane jednak w nowocześniejszy, często znacznie bardziej wyrafinowany sposób. Dobrym przykładem są znane z czasów PRL łuczki w ścianach dzielących pomieszczenia. Jeszcze do niedawna uważane były za kiczowate, z kolei dziś z łatwością zrobiłyby furorę w niejednym wnętrzarskim magazynie. W trendzie zwanym dekometrią na piedestał stawia się geometryczne, uproszczone kształty – łuki i owale, elipsy oraz koła, jak również graficzne wzory (łącznie z grafiką 3D). Nie brak tu pasów i cętek czy nieregularnych plamek, jak w lastryko. W kolorystyce rządzi pastel, stonowane i ciepłe barwy lub wręcz przeciwnie, krzykliwe neony. Podobnie jak w stylistyce art deco, tak i w dekometrii dąży się do syntetycznego ujmowania form i poszukiwaniu piękna w funkcji przedmiotu użytkowego. Dekometria jednak jest bardziej uproszczona, pozwala tworzyć wnętrza z klasą, ale bez zbędnego przepychu. Wnętrza urządzone w klimacie dekometrii są harmonijne, bardzo klimatyczne, a ich siłą są detale, które wabią oko tj. uchwyty meblowe zdobione niczym biżuteria lub o geometrycznych, często bardzo dużych kształtach. Obok takich akcentów nie sposób przejść obojętnie.

Fot. Pfleiderer

Siła kontrastów

Kontrast powierzchni to jeden z najpopularniejszych zabiegów projektowych we współczesnym wzornictwie i wnętrzach. Przykładem może być zestawienie powierzchni matowych z połyskującymi lub z widocznym wzorem. Pozwala to podkreślić szlachetny, elegancki charakter głęboko matowych powierzchni, z kolei powierzchniom tj. kamień, lastryko czy drewno dodaje to nonszalancji. W ofercie Pfleiderer również znajdziemy wyjątkowe zestawienia materiałów, ciekawą propozycją jest połączenie stylowego i niezwykle głębokiego Granatu Królewskiego U17500 z orzechem o pięknym, brązowym wybarwieniu. Mowa tu o dekorze Orzech Okapi R30135 (nastrój Color & Wood, set 10). To duet, który pomoże zbudować eleganckie i bardzo wysmakowane wnętrze. Dekory drewniane fantastycznie korespondują także z wzorami kamienia, czego dowodzi połączenie dekoru Orzech Wisconsin R30148 z Marmurem Carrara S63009. Pierwszy urzeka intrygującą grą kolorów drewna od jasnego brązu po odcienie ciemnej czekolady, zaś drugi z dumą prezentuje szaro białe tonacje kamienia podkreślone dynamicznym użyłowaniem.

Fot. Pfleiderer

Moc kolorów

Dekometria, oprócz ciekawych form, to również zabawa kolorem. To właśnie barwy nadają wnętrzom dynamiki, a w połączeniu z geometrią, potrafią sprawić, że aranżacja będzie jedyna w swoim rodzaju. Kolor może być głównym medium w przestrzeni o nowoczesnym stylu. Może on zostać wprowadzony do wnętrza jako mocny akcent kolorystyczny, ale również delikatnie ukryta forma (na przykład w postaci mebli czy wykończenia). Projektanci coraz częściej decydują się na łączenie wielu form geometrycznych, najpopularniejsze aktualnie wydają się łuki oraz półkola. Jest to estetyczna technika, która nadaje charakteru każdemu pomieszczeniu i z pewnością wyróżni projekt. – podkreśla Justyna Hys, projektantka z pracowni Justyna Hys Workshop.

Wśród przyciągających wzrok dekorów marki Pfleiderer szczególnie warto zwrócić uwagę na dekor Salsa U16166. To ognista, ceglana czerwień, która we wnętrzu doskonale komponuje się z chłodnymi drewnami i unikolorami, tonującymi jej odważny charakter. Pełen ekspresji jest również dekor

Fot. Pfleiderer

Labrador U19008, będący najmodniejszą w tym sezonie głęboką zielenią. Wśród bardziej stonowanych kolorów warto zwrócić uwagę na Granat Skagerrak U18006. Jest to chłodny, ciemny odcień granatu połączony z zielenią, dopełniony jasnymi, szarymi tonami. Niezwykle nowoczesny i wpisujący się w aktualne trendy.

Wnętrze w klimacie dekometrii możemy zbudować również na jasnych, ciepłych kolorach, czyli niezawodnych odcieniach beżu, które aranżacjom dodają mnóstwa przytulności. Beż piaskowy U16003 jest dekorem o ponadczasowej barwie. Jest jasny i bardzo naturalny, a więc i uniwersalny. Można go łączyć z pastelami, jasnymi kamieniami czy bielonym drewnem. Podobnie, jak dekor Cashmere U12168, którego ciepły odcień beżu idealnie kontrastuje z bieloną sosną. Dekor ten świetnie łączy się również z mocnym wzorem lastryko, np. Terrazo Beige S68052 – szarym, z dużą ilością drobnych kamyczków. Wśród wzorów tego rodzaju kamienia warty uwagi jest także dekor Abruzzo Colore S68048. Jego powierzchnię zdobią nieregularnie ciosane, kolorowe i połyskujące kamienie. To wzór, który skupia na sobie uwagę.

Detal oraz jakość

Trend zwany dekometrią mocno wzoruje się na stylistyce art deco, której twórcy przykładali niezwykłą wagę do perfekcyjnego wykonania przedmiotu użytkowego. Modne wówczas były np. fornirowane meble z detalami brązu. We wnętrzach urządzonych w stylu dekometrii znajdziemy również elementy tj. zaokrąglone narożniki, kuchenne wyspy o owalnym kształcie czy relify. Na piedestale stawiana jest także jakość zastosowanych materiałów. Produkty Pfleiderer i dekory z kolekcji Mood Stories odnajdują się tutaj doskonale. Bazą kolekcji jest wysokiej jakości płyta drewnopodobna – łatwa w obróbce i zapewniająca precyzyjne cięcie. Co więcej, jakość i dobry design produktów Pfleiderer zostały docenione przez jury przyznające prestiżowe nagrody w dziedzinie wzornictwa. Kolekcja Mood Stories zdobyła nagrody tj. ICONIC Awards, German Design Award, IDA Awards, jak i Diament Meblarstwa. Znalazła się także w finale konkursu Dobry Wzór.

Poznaj całą kolekcję Mood Stories na www.pfleiderer.pl

~artykuł promocyjny