Modernistyczna willa zanurzona w naturze: szkło, kamień i drewno

Modernistyczna willa zanurzona w naturze: szkło, kamień i drewno

Z salonu połączonego z kuchnią jak na dłoni widać jezioro, a do łazienki zagląda zieleń lasu. Dyskretnie luksusowy dom za sprawą horyzontalnej bryły i ogromnych przeszkleń dosłownie przenika się z otoczeniem. Również we wnętrzach obecne są naturalne materiały.

Zbudowana w tak zachwycającym otoczeniu willa świadomie nawiązuje do tradycji modernizmu, który domy upodobnił do lekkich, świetlistych pawilonów. Szerokie okna o pełnej wysokości oraz rozległe tarasy otwierają wnętrza na przyrodę. Efekt ten podkreślony został ciągłością płaszczyzn, choćby płynnym przejściem sufitu w podbitkę dachu. Zewnętrzną i wewnętrzną sferę domu połączyła także gama materiałów, kolorów, wzorów.

Masyw skalny. Wyspa kuchenna

W podobny sposób przenikają się poszczególne strefy funkcjonalne rozległej części dziennej, która sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu przez domowników oraz ich przyjaciół. Salon poprzez jadalnię miękko przechodzi w kuchnię, którą cechuje szlachetna, ciemna kolorystyka.

Wykonany przez markę ZAJC model składa się z dwóch elementów. W pierwszej chwili uwagę zwraca masywny monolit wyspy, w całości (nawet w komorze zlewozmywaka) obłożonej kamieniem. Dla podkreślenia siły wyrazu naturalnego materiału wybór padł na płyty szczotkowane, o wyczuwalnej w dotyku strukturze.

Wyspa mieści w sobie płytę indukcyjną, zlewozmywak oraz pojemne szuflady i szafki. Jej spójną formę podkreślają frezowane uchwyty frontów, których linie nadają meblowi architektoniczny rytm podziałów.

Drugi plan. Zabudowa kuchenna

Tłem dla wyspy stała się wysoka zabudowa wzdłuż ściany, pokryta matowym lakierem w głębokim odcieniu szarości. Oprócz standardowych frontów pojawiły się tu drzwi kieszeniowe, czyli takie, które chowają się w grubości korpusu. Dzięki temu zapewniają bardzo wygodny dostęp do sekcji pełniącej funkcję domowego baru, a zarazem w razie potrzeby całkowicie ją zakrywają.

Otwarcie kuchni na salon skłoniło projektantów do zastosowania dyskretnych sprzętów do zabudowy. Na umiejscowienie chłodziarko-zamrażarki wskazują charakterystyczne dla marki ZAJC smukłe uchwyty Phantom. Wyraziściej rysują się jedynie urządzenia do zabudowy Gaggenau, ze szkłem podobnym do koloru lakieru.

Czysta biel. Umywalka ze spieku

Firma ZAJC miała udział także w realizacji łazienek. Zarówno w przestronnym pokoju kąpielowym, jak i w kameralnej toalecie gościnnej stanęły wykonane na zamówienie umywalki ze spieku kwarcowego. Podobnie jak w przypadku wyspy kuchennej, również tu wybór padł na efekt monolitu. Ten sam materiał ze wzorem białego marmuru pokrywa więc korpusy mebli, ich fronty, a także wszystkie płaszczyzny samych umywalek – łącznie z nieckami. Właśnie w takich detalach tkwi nowoczesny luksus.

~materiały prasowe