Okleiniarka dla producentów mebli z płyty

Okleiniarka dla producentów mebli z płyty

Polscy odbiorcy będą mogli się zapoznać na targach DREMA w Poznaniu z kompaktową okleiniarką G 263 firmy FELDER.

Sprawdzone przez lata komponenty i zespoły okleiniarek Felder z serii G zostały harmonijnie zintegrowane z nową, atrakcyjną konstrukcją maszyny G 263. Do jej wyposażenia należy zarówno agregat frezowania wstępnego jak i zespół podgrzewania z lampą na podczerwień, agregat klejowy, zespół obcinający z nożycami udarowymi, wielofunkcyjny agregat do frezowania na równo z formatką, profilowego lub z fazą, agregat cykliny płaskiej i profilowej, jak również agregat polerki, co przekłada się na jakość oklejonych elementów, bez zauważalnych fug sklejenia.

Naprzeciw oczekiwaniom firm, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią w swoich zakładach, przeznaczona jest okleiniarka prostoliniowa G 263 firmy Felder – mówi Bożena Bizoń, kierownik marketingu w Felder Polska. – To propozycja dla zakładów mających w stosunku do okleiniarek wysokie wymagania w postaci prostych ustawień, bogatego wyposażenia, a jednoczenie małych gabarytów. Bo ta kompaktowa okleiniarka do ustawienia potrzebuje 2,7 m i przekonuje wydajnością, precyzją i bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Okleiniarka opracowana specjalnie dla takich zakładów po raz pierwszy została zaprezentowana w lipcu br. na targach w Norymberdze, a polscy odbiorcy będą mogli się z nią zapoznać na targach DREMA w Poznaniu.

Sterowanie z jednostki sterującej

Sterowanie okleiniarką G 263 odbywa się wygodnie z centralnej jednostki sterującej z panelem sterowniczym z wyświetlaczem LCD i klawiaturą. Pozwala ona na regulację temperatury kleju, włączanie i wyłączanie agregatów, automatyczną redukcję temperatury kleju, odczyt metrów bieżących na liczniku, kontrolowanie przedziałów czasowych konserwacji oraz sprawne reagowanie przy pomocy klarownych komunikatów o błędach.

Do ustawiania agregatów zastosowano wypróbowany system „Quick-Set“, który opiera się na wykorzystaniu próbki używanego obrzeża, dzięki czemu następuje to bardzo szybko i precyzyjnie.

Sterowanie okleiniarką G 263 odbywa się wygodnie z centralnej jednostki sterującej z panelem sterowniczym z wyświetlaczem LCD i klawiaturą. Fot. Felder

Płyty o grubości do 45 mm

Nowa okleiniarka została przygotowana do obróbki obrzeży w rolkach o grubości od 0,4 do 2 mm oraz płyt o grubości do 45 mm. Zsynchronizowany, mechaniczny posuw obrzeży zapewnia optymalne doprowadzenie materiałów. Opatentowana regulacja wysokości górnej belki dociskowej odbywa się za pomocą dźwigni. Ustawiony wymiar można wygodnie odczytać na dużej skali. Do zmiany wysokości w zakresie od 10 – 45 mm wykorzystuje się nowo opracowany system szybkiej regulacji.

Posuw formatek z prędkością 7 m/min realizowany jest przy pomocy gąsienicy łańcuchowej i ustawionych pod skosem, gładkich rolek, dzięki którym nie dochodzi do uszkodzenia nawet bardzo wrażliwych płyt.

Kwarcowa lampa podgrzewa krawędź

G 263 w wyposażeniu standardowym posiada wartościowy agregat frezowania wstępnego. Dwie przeciwbieżnie obracające się głowice ze sterowanym rozruchem, wstępnie frezujące płytę, wyposażone w spiralnie ułożone noże diamentowe, zapewniają perfekcyjnie obrobioną krawędź płyty przed przyklejeniem obrzeża, dzięki czemu osiąga się absolutnie czyste, bez wyrw krawędzie przy obróbce płytach laminowanych.

Wysokiej jakości, ze sterowanym rozruchem kwarcowa lampa na podczerwień podgrzewa krawędź płyty przed zespołem klejowym i zapewnia optymalne zespolenie obrzeży przydatna zwłaszcza przy zimnych płytach.

Dzięki agregatowi frezowania wstępnego,
przed przyklejeniem obrzeża, krawędź płyty
zostaje idealnie wyrównana. Fot. Felder

Lepsze dociśnięcie obrzeży do płyty

Rowkowana rolka do nanoszenia kleju gwarantuje równomierne podawanie kleju na krawędź elementu oklejanego. Zbiornik pokryty teflonem o pojemności 1 kg zapewnia odpowiedni zapas kleju i ciągłość pracy.

Zespół dociskowy zbudowany jest z dużego wałka oraz rolki wzmacniającej docisk. Te 2 rolki dociskowe powodują lepsze dociśnięcie obrzeży do płyty. Cały zespół jest mechanicznie naprężony, a ustawia się go szybko i dokładnie przy pomocy systemu Felder „Quick-Set“ i zapewnia uzyskanie perfekcyjnej fugi.

Do obcinania wstępnego i końcowego obrzeży służą masywne gilotyny udarowe w postaci dwóch niezależnych zespołów obcinających.

Zadanie sfrezowania nadmiaru obrzeża z góry i dołu formatek przejmuje wielofunkcyjny agregat frezujący. Dużą zaletą agregatu kombinowanego jest bardzo krótka długość obrabiarki. Komfortowo i szybko odbywa się przestawianie z frezowania na prosto lub z fazą przy cienkich obrzeżach na frezowanie zaokrąglające, standardowo na wyposażeniu znajdują się noże o promieniu 2 mm.

Rowkowana rolka do nanoszenia kleju gwarantuje równomierne podawanie kleju na krawędź elementu oklejanego. Fot. Felder

Trzy agregaty uszlachetniające

Optymalne wykończenie oklejonych krawędzi można uzyskać dzięki trzem agregatom uszlachetniającym: agregatowi cykliny profilowej, płaskiej oraz polerki. Cyklina profilowa usuwa wszelkie „ślady“ powstałe podczas frezowania krawędzi. Wchodząc lekko pod skosem w materiał zapewnia idealne, gładkie wykończenie. Nóż cykliny płaskiej likwiduje z kolei pozostałości kleju na fudze sklejenia – kolejny krok do idealnego produktu końcowego. Zespół polerki składa się z dwóch niezależnych silników elektrycznych wyposażonych w szczotki bawełniane. Zadaniem agregatu polerki jest oczyścić i wypolerować górną i dolną krawędź przyklejonego obrzeża. Perfekcyjne wykończenie dla obrzeży typu ABS i PVC.

~bej