Oświetlenie w aranżacji

Oświetlenie w aranżacji

Projektowanie wnętrz to sztuka wyboru. W aranżacji domów i mieszkań coraz większego znaczenia nabiera wykorzystanie światła. Jest ono nie tylko dodatkiem, ale też czynnikiem, który wpływa na komfort i zdrowie oraz kreuje nastrój domowników.

Architektura świetlna obecna jest już na najwcześniejszym etapie projektowania budynków jedno- oraz wielorodzinnych. Funkcjonalność i aspekt dekoracyjny to dwa elementy, którymi powinien cechować się odpowiedni projekt oświetlenia dla wnętrza. Dostępność na rynku nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie systemów do sterowania światłem stwarza szereg możliwości wykorzystania go w każdym pomieszczeniu.  

Od ogółu do szczegółu

W nowoczesnych projektach obowiązuje zasada, w myśl której w wydobyciu najważniejszych cech oświetlanych obiektów znaczenie ma jakość światła, a nie tylko jego ilość. Oświetlenie ogólne ułatwia orientację i aktywność. Stanowi bazę dla bardziej precyzyjnych, punktowych form wypełniania pomieszczeń i obiektów światłem. Światło punktowe skupia się na konkretnym elemencie i eksponuje jego walory zarówno estetyczne, jak i podkreśla te funkcjonalne. Dostarcza o nim informacji. Stosując odpowiedni rozkład jasności można uporządkować bogactwo informacji zawartych w danym pokoju. Odpowiednio rozmieszczone lampy są w stanie zmienić proporcje pomieszczenia – wydłużyć je albo sprawić, że wyda się wyższe czy bardziej zróżnicowane.

Gdy trzeba położyć nacisk na konkretny detal, warto zastosować oświetlenie akcentujące. Ze względu na swoją ergonomiczność można je wykorzystać w kuchennych szufladach, przy półkach w garderobie, czy przy doświetleniu schodów w korytarzu. Światło akcentujące w odpowiedniej temperaturze barwowej usprawni codzienne korzystanie z szafy, czy pozwoli z łatwością znaleźć poszukiwany przedmiot w szufladzie.

Do kreowania nastroju można połączyć światło akcentujące z dekoracyjnym. Dzięki temu salon lub sypialnia staną się pomieszczeniami, w których zdrowo wypoczniemy i zrelaksujemy się po całym dniu. Światło akcentujące można wykorzystać do uzyskania efektu zwierciadlanego, gdy użyjemy punktowego źródła światła na materiałach odbijających. – Ewolucja w projektowaniu oświetlenia jest widoczna na każdym kroku. W zależności czy sięgamy do szuflady czy wchodzimy po schodach na piętro, światło towarzyszy nam wszędzie. Możemy je wykorzystywać dowolnie w całym domu i różnie rozkładać jego akcenty. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii. To znak czasu – mówi  Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia w firmie Häfele.

Bogactwo możliwości

Rynek produktów oświetleniowych oferuje dzisiaj bardzo duże możliwości, których można użyć przy projektowaniu wnętrz pod kątem wykorzystania światła. Zwolennicy nawet najbardziej nowatorskich koncepcji będą w stanie dopasować odpowiednią instalację do swoich domów
i mieszkań. – Warto zwrócić uwagę na przykład na system LED Loox5. Taśmy LED do wykorzystania wewnątrz mebli lub wnęk, oprawy Multi-White zmieniające temperaturę barwową światła, czy oprawy sterowane sensorowo zainstalowane w szufladzie, to tylko część innowacyjnych rozwiązań w kwestii aranżacji wnętrz. Punktowe oświetlanie krawędzi w łazience oraz oprawy nawierzchniowe na schodach to idealne dopełnienie światła ogólnego w każdym domu. Poszczególne elementy instalacji oparte na nowoczesnym sterowaniu za pomocą aplikacji lub pilota stanowią dodatkowy atut funkcjonalny. To tylko niektóre możliwości jakie oferuje system – podsumowuje Wojciech Olchówka.

~materiały prasowe