Sprawdź, co będzie modne w 2025 roku

Sprawdź, co będzie modne w 2025 roku

Świat architektury wnętrz żegna zarówno nietrwałe imitacje drewna, jak i wykończenia, przez które naturalny materiał trudno odróżnić od laminatu. A przy tym rezygnuje z aranżacji radykalnie opartych tylko na jednym gatunku, np. od podłogi po sufit pokryte jasnym dębem. To przecież nuda! Co jeszcze ważnego zapowiada się w designie na kolejny rok? Sprawdzamy wraz z ekspertami firmy DLH.

Naturalne drewno zostało odkryte na nowo. Owszem, zarówno w domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej jest stosowane od zarania dziejów bez przerwy aż do dziś. Ale dziś zarówno projektanci, jak i wszystkie osoby, które chcą mieszkać pięknie, sięgają po nie jeszcze częściej niż dotąd. Wyraźnie widać to także w trendach na 2025 rok.

To będzie hit! 7 sposobów wykorzystania drewna we wnętrzu

                1. Postarzane podłogi drewniane

Drewno na podłodze jest klasykiem, który wprowadza do wnętrz elegancję i trwałość. Jednak w 2025 roku zyskają na znaczeniu pęknięcia czy sęki. Tak samo jak zróżnicowane wzory słojów, staną się jednoznaczną ozdobą podłogi. Równocześnie deski będą na różne sposoby postarzane, np. fazowane, szczotkowane czy patynowane. Dzięki temu wyraźniej odczuwać się będzie ich szlachetny, naturalny charakter.

                2. Boazerie z naturalnego drewna

Kto zechce dodać swojej przestrzeni autentycznej klasy, w 2025 roku w przedpokoju, salonie czy sypialni (choćby na krótkim odcinku ściany) wprowadzi okładziny z naturalnego drewna. Styl – dowolny. Od bardzo dekoracyjnych płycinowanych boazerii jak w XIX wieku przez powściągliwsze boazerie angielskie aż po rozwiązania modernistyczne, z minimalistycznymi, płaskimi panelami. Tu podpowiedź: łatwo je wykonać z płyt oferowanych w sprzedaży jako blaty, w bogatym wyborze dostępne w DLH.

                3. Drewniane elementy trwałego wystroju

Boazerie to nie wszystko. Coraz częściej we wnętrzach obserwujemy drewniane elementy wystroju architektonicznego. Takie jak – w zależności od wybranej konwencji mieszkania – belki sufitowe, listwy przypodłogowe, obramowania drzwi i okien, portale kominkowe oraz oczywiście stylizowane zabudowy meblowe. Tego typu rozwiązania będą zyskiwać coraz większą popularność m.in. za sprawą inspiracji z seriali, Instagramu czy TikToka. Dodajmy: wiele z nich powstaje i powstawać będzie z połączenia drewna ze szkłem, betonem, metalem czy jutowymi sznurami.

Półki wykonane z drewna tekowego od DLH.

                4. Lamele drewniane w nowych kształtach

Rytmiczne okładziny z listew pokrytych laminatem na nikim już nie zrobią wrażenia. W cenie pozostają tylko te z naturalnego materiału! W stałej ofercie DLH do wyboru są lamele dębowe, jesionowe, klonowe oraz orzechowe na podkładzie tekstylnym. To świetna okazja, by sięgnąć po oryginalne, mniej oczywiste odcienie drewna. I co równie ważne, oprócz typowych prostopadłościennych listew znajdziemy tu lamele o kształcie półokrągłym oraz skośnie ściętym. Za ich sprawą można osiągać zupełnie nowe efekty wizualne, zwłaszcza że do wyboru są wersje lakierowane oraz olejowane.

Panele drewniane dekoracyjne są dostępne w DLH Polska w trzech różnych kształtach oraz w czterech gatunkach drewna.

                5. Meble drewniane jako akcenty w aranżacji

Niepowtarzalna uroda drewna jest wspaniałą ozdobą mebla. Często wręcz zupełnie wystarczająca, czego dowodzą projekty o minimalistycznych formach, które nieraz zachwycają. Warto się tym twórczo pobawić, poszukać najpiękniejszych układów słojów albo zastosować na blacie lub na frontach układ lustrzany. W 2025 roku modne będą meble z drewna o wyraźnej teksturze, zwłaszcza dębowe oraz orzechowe. Warto w to zainwestować. Wysokiej jakości drewniane meble są ponadczasowe, i to dosłownie. Znów – tak jak to się działo przez wieki – mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie, inaczej niż te z płyt pilśniowych.

                6. Blaty z oflisem

Drewno wprowadza naturalne ciepło do pomieszczenia, co sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne i harmonijne. Efekt ten można dodatkowo podkreślić, stosując (w zabudowach meblowych, a także w meblach wolnostojących, jak stół) blaty z oflisem. Mowa o zewnętrznej krawędzi, która ukazuje naturalny kształt deski – bez docinania do linii prostej. To świetne wykończenie blatu kuchennego lub łazienkowego zwłaszcza w mieszkaniu w stylu cottage core, który w 2025 roku będzie wciąż zyskiwał na popularności.

Blat z oflisem drewno tekowe dostępne w DLH.

                7. Prywatne sauny

Ten luksus jest coraz bardziej dostępny. Jedno- lub dwuosobowe prywatne sauny budowane są nawet w niewielkich mieszkaniach w blokach. W ciasnych przestrzeniach nie najlepiej spisuje się drewno ciemne, dlatego w 2025 roku w saunach coraz częściej stosować się będzie jaśniutkie drewno Hothro Hothro – dostępne w DLH. To drewno egzotyczne pochodzące z Afryki, które jest łatwe w obróbce, a dodatkowo cechuje je brak tendencji do paczenia się i pękania. To z kolei powoduje, że gatunek jest chętnie stosowany w przemyśle sklejarskim, a także jako element wyposażenia saun.

Listwa saunowa z drewna egzotycznego Hothro Hothro dostępna na www.dlh.pl

DLH to firma będąca jednym z największych polskich dostawców drewna i produktów drewnopochodnych. Swoją działalność w Polsce rozpoczęła w 1990 roku i nieustannie od 30 lat dostarcza swoim klientom najlepszej jakości produkty, którymi są m.in. drewniane podłogi, blaty, deski tarasowe i elewacyjne. Marka prowadzi również sprzedaż online na www.dlh.pl.

~materiały prasowe