Szafki czy szuflady?

Szafki czy szuflady?

Remontując starą czy urządzając nową kuchnię, staje się przed dylematem – jakie rozwiązania wybrać, aby zachować maksimum pojemności i wygody. Häfele podpowiada, kiedy w kuchni bardziej sprawdzą się szuflady, a kiedy szafki.

Najczęściej remontowanym pomieszczeniem jest kuchnia. Jeśli wybierasz letni czas na remont kuchni, Häfele podpowiada, jak zaplanować funkcjonalną i ergonomiczną przestrzeń do gotowania.

Kuchenna matematyka

Mały metraż, aneks, z wyspą, połączona z jadalnią – wszystko to wpływa na rozmieszczenie stref w kuchni. Na początku planowania trzeba przemyśleć, co jest w niej niezbędne. – Wybór zabudowy w kuchni może być problematyczny – mówi Michał Kichler, product marketing manager Häfele. – Warto zacząć od sprawdzenia, ile miejsca jest potrzebne na podstawowe, wolnostojące sprzęty, jak lodówka czy kuchenka. Następnie trzeba zastanowić się, co jest konieczne w kuchni: czego używamy codziennie i chcemy by było pod ręką, a jakie sprzęty, naczynia czy produkty chcemy schować w zabudowie. Należy też policzyć, ile blatu roboczego to nasze minimum, bo to również determinuje liczbę szafek – podpowiada.

Fot. Häfele

Szuflada – wszystko pod ręką

Niewątpliwie do największych zalet szuflad należy łatwość organizacji. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które ułatwiają przechowywanie: wkłady na sztućce, bloki na noże czy przekładki na przyprawy. Kolejnym atutem jest doskonały widok na wszystkie przechowywane przedmioty. Dzięki możliwości pełnego wysunięcia szuflady mamy łatwy dostęp do całej jej zawartości. Koniec z przesuwaniem i wyciąganiem przedmiotów znajdujących się na końcu szafki.

Ponadto na rynku oferowane są szuflady o różnej wysokości i głębokości, dzięki czemu można idealnie dopasować je do swoich potrzeb. Producenci pomyśleli także o

przechowywaniu dużych przedmiotów, tworząc prowadnice o dużej nośności. Takie w swojej ofercie ma m.in. Häfele. – Nasze prowadnice mają udźwig nawet do 70 kg. Dzięki temu w szufladach bez problemu można schować duże i ciężkie przedmioty takie jak patelnie, garnki i akcesoria kuchenne typu toster, sokowirówka czy robot kuchenny – wyjaśnia Michał Kichler z Häfele. Wymienia również inne zalety – Współcześnie mamy wiele możliwości organizacji szuflad i doboru udogodnień. Jest wspomaganie otwierania i zamykania, pełny wysuw. Na szczególną uwagę zasługuje indywidualizacja wyglądu, np. szuflady Matrix mają różne warianty kolorystyczne boków, dzięki czemu może je dopasować ściśle do kuchennej aranżacji.

Czy szuflada to remedium na wszystkie kuchenne bolączki? W górnej strefie zabudowy lepiej sprawdzą się szafki – np. z podnoszonym frontem. Szuflada może być zastąpiona przez szafkę także tam, gdzie jest potrzeba zabudowy większych sprzętów AGD.

Szafka – królowa kuchni?

Chociaż szuflady cieszą się coraz większa popularnością, projektanci wciąż chętnie je wybierają. Cenią je za dużą ładowność, możliwość regulowania wysokości półek czy montowania frontów bez uchwytów. Są niezawodne np. w tworzeniu zabudowy na całą ścianę oraz projektowaniu spiżarni. Tym bardziej, że rynek oferuje wiele inteligentnych systemów, dzięki którym korzystanie z szafek jest wygodne i funkcjonalne. Takimi są np. kosze cargo, półki obrotowe czy tzw. nerki. – Mówienie, że w kuchni sprawdzają się jedynie szuflady, to częściowa prawda. Współczesne szafki można tak zagospodarować, że codzienne korzystanie z kuchni staje się przyjemnością – mówi Michał Kichler z Häfele.

Fot. Häfele

Czy należy zupełnie rezygnować z tradycyjnych szafek? Z pewnością oferują inny komfort dostępu do przechowywanych rzeczy, a efektywność wykorzystania kuchennej przestrzeni jest tutaj mniejsza niż w przypadku szuflad. Są jednak strefy, gdzie szafki sprawdzą się zdecydowanie najlepiej.

Co wybrać – szafki czy szuflady?

Bez wątpienia obie formy się uzupełniają. Warto rozplanować sobie organizację kuchni tak, by umieścić w niej zarówno szuflady, jak i szafki, pamiętając o ułatwiających użytkowanie rozwiązaniach, takich jak wysuwane półki, kosze cargo, różnego rodzaju przegrody czy akcesoria ułatwiające przechowywanie mniejszych elementów kuchennego wyposażenia.

Fot. Häfele

Bez względu na to, co wybierzesz, pamiętaj o ergonomii. Kuchnia jest sercem domu, spędza się w niej dużo czasu. Dobrze jest zadbać o to, aby korzystanie z niej było komfortowe i zdrowe dla Twojego kręgosłupa.

~kafal