Unikatowe stoły stworzone z drewna wiązu

Unikatowe stoły stworzone z drewna wiązu

Drewniane stoły z blatami, na których „falują” niebieskie wstawki z żywicy epoksydowej, są trendem od wielu lat. Jednak nie każdy producent – tak jak Handicraft – wykonuje je z drewna wiązu i w matowym wykończeniu.

Handicraft w języku angielskim oznacza rękodzieło, i trudno o lepsze określenie na meble powstające w polskiej rodzinnej firmie o nazwie… Handicraft. Przedsiębiorstwo zlokalizowane jest w wielkopolskim Bininie, a z jego ofertą można było zapoznać się na tegorocznych targach Warsaw Home & Contract, gdzie młody właściciel z pasją opowiadał o wyrobach powstających w tej manufakturze.

– Proces produkcji w naszej firmie w dużej mierze opiera się na ręcznym rzemiośle, co stanowi wartość dodaną dla naszych oryginalnych realizacji – mówi Patryk Kocimski.
Fot. K. Orlikowska

– Podstawowym surowcem do produkcji naszych mebli jest drewno oraz bardzo popularna żywica epoksydowa, którą wykańczane są powierzchnie blatów – mówi Patryk Kocimski, CEO w Handicraft. – Słyniemy z oferty stołów, i to właśnie na ich prezentacji skupiliśmy się na targach w Nadarzynie. Postawiliśmy na stoły wykonane z drewna… wiązu, który ma piękne usłojenie i bardzo dużo sęków, co daje mu niepowtarzalny oraz charakterystyczny wygląd. Jest to drewno zapomniane, dlatego poprzez nasze meble chcemy przywrócić je do łask i pokazać, jakim jest doskonałym surowcem do produkcji mebli klasy premium. Staramy się też zmienić perspektywę odbiorców i uświadamiać, że nie tylko dąb, ale właśnie wiąz może fajnie wyglądać. Oczywiście w ofercie mamy także stoły z drewna dębu, który jest surowcem najbardziej popularnym w naszym kraju, i o takie stoły najczęściej pytają klienci.

Innym wyróżnikiem oferty Handicraft jest wykończenie powierzchni blatów – nie w połysku, ale w macie.

W blatach o eleganckim matowym wykończeniu pięknie prezentuje się żywica epoksydowa oferowana w szerokiej gamie wybarwień. Fot. K. Orlikowska

– Stawiamy na bardziej eleganckie – matowe wykończenia, choć jeśli klient chce połysk, to możemy go zrobić, bo każdy aspekt projektu zawsze uzgadniamy z naszym odbiorcą – podkreśla właściciel.

Każdy kawałek drewna inny i wyjątkowy

Zakład stolarski, z którego wywodzi się manufaktura Handicraft, powstał w latach 80. i został założony przez ojca Patryka Kocimskiego. Obecnie razem z tatą młody biznesmen prowadzi tę rodzinną firmę, która specjalizuje się w produkcji oryginalnych i niepowtarzalnych wyrobów z litego drewna.

– Każdy powstający u nas mebel jest wyjątkowy, gdyż tworzony jest z unikatowego kawałka drewna – wyjaśnia Patryk Kocimski. – Ponadto proces produkcji w dużej mierze opiera się na ręcznym rzemiośle, co stanowi wartość dodaną dla naszych oryginalnych realizacji.

W czasie targów Warsaw Home & Contract producent zaprezentował stoły wykonane z drewna wiązu, który ma piękne usłojenie i bardzo dużo sęków, co daje mu niepowtarzalny oraz charakterystyczny wygląd. Fot. K. Orlikowska

Surowiec do produkcji pozyskiwany jest głównie z wiatrołomów albo drzew bardzo starych, a także coraz częściej z drzew z wycinek przy drogach. Handicraft wyspecjalizował się w zaopatrzeniu w taki wyjątkowy materiał, co wymaga nie tylko kosztownego transportu, ale także niezwykłej staranności jego przetarcia, aby uzyskać odpowiednie usłojenie i pożądany rysunek.

– Najczęściej szukamy nietypowych kłód, z których potem można wyczarować nietypowe meble – podkreśla właściciel. – Im więcej niedoskonałości w materiale, im więcej sęków, pęknięć czy narośli, tym materiał jest bardziej dla nas atrakcyjny i stanowi o wyjątkowości realizacji.

Intratny showroom w Dubaju

Cały proces produkcji – począwszy od pierwiastkowej obróbki kłód, aż po finalne wykończenie – prowadzony jest w zakładzie Bininie.

Producent stworzył na własne potrzeby specjalnej konstrukcji trak taśmowy, który wąską taśmą może przetrzeć kłodę o średnicy do 2 m. Następnie deski składowane są w sztaplach i suszą się najpierw na wolnym powietrzu, przynajmniej przez rok, aby zminimalizować naprężenia. W dalszej kolejności drewno trafia do suszarni, aby uzyskać wilgotność około 8 proc.

– Dzięki temu, że cały proces produkcji odbywa się u nas w zakładzie, jesteśmy niezależni od poddostawców, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy łańcuchy dostaw kuleją i są problemy z zaopatrzeniem – mówi Patryk Kocimski. – To pozwala nam realizować duże projekty i docierać do coraz większej grupy klientów już nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim za granicą, bo 80 proc. naszej sprzedaży trafia na eksport.

Dla przykładu obecnie Handicraft realizuje kilka projektów w Berlinie, gdzie wyposaża duże hotele, a ponadto rok temu firma otworzyła showroom w Dubaju, który bardzo prężnie działa, gdzie jest bardzo duże zainteresowanie tego typu meblami.

– To bogaty rynek, na którym nasze produkty traktowane są jako dobra luksusowe i gdzie są bardzo cenione – komentuje właściciel. – Nasza dbałość o każdy aspekt produkcji wpływa na wysoką jakość mebli Handicraft. A to przekłada się na ich trwałość, dla której najlepszym testem są kraje Zatoki Perskiej. Dzięki temu, że drewno jest dobrze wysezonowane i wysuszone, nie ulega ono żadnym deformacjom w czasie użytkowania w tak wymagającym klimacie, jaki panuje w Dubaju. To najlepsze świadectwo dla wyjątkowości i funkcjonalności naszych rozwiązań.

~Katarzyna Orlikowska