Dzięki automatyzacji procesów zbijania można zwiększyć liczbę wyprodukowanych stelaży w krótszym czasie, co przekłada się na wyższą wydajność produkcji, a wszystkie czynności są w 100 proc. powtarzalne.
Automatyzacja powtarzalnych, pracochłonnych procesów produkcyjnych zwiększa wydajność, eliminuje ludzkie słabości oraz zwiększa jakość pracy. Wdrażanie tego rodzaju technologii daje przedsiębiorstwom konkurencyjną przewagę na rynku.
Przekonała się o tym niedawno firma Alpha Interior Sp. z o.o. z siedzibą w Żabnie (woj. małopolskie), specjalizująca się w produkcji i sprzedaży mebli i łóżek tapicerowanych, która zainwestowała w automatyczne stanowisko do zbijania stelaży łóżek. Instalacja uruchomiona została w czerwcu pod czujnym okiem specjalistów z firmy NC-R Advanced Robotics, która dostarcza roboty i maszyny. Jako niezawodny partner w robotyzacji dla branży meblarskiej, firma NC-R oferuje stanowiska m.in. do: zbijania stelaży, nakładania kleju, nabijania pasów, rozładunku/załadunku maszyn, linie specjalnego przeznaczenia, maszyny do wiercenia i nabijania nakrętek kłowych, linie do pakowania oraz rozwiązania z zakresu transportu międzyoperacyjnego.
Analiza, projekt, wykonanie
To trzy podstawowe filary działalności NC-R Advanced Robotics. Nie inaczej było w przypadku instalacji w Alpha Interior. Wdrożenie zostało poprzedzone wnikliwą analizą aktualnego stanu zaawansowania technicznego oraz audytem wykonalności wdrożenia, łącznie z opracowaniem spersonalizowanego rozwiązania gwarantującego optymalną automatyzację procesów wytwórczych w zakładzie w Żabnie.
W efekcie powstało optymalne, skrojone na miarę potrzeb, stanowisko do zbijania stelaży łóżek, którego bazą są dwa 6-osiowe roboty YASKAWA, wyposażone w zszywacze modułowe oraz ssawki próżniowe do przenoszenia gotowych elementów. Poza tym stanowisko składa się z 4 modularnych form montażowych z napędem, systemów bezpieczeństwa oraz pulpitu sterującego.
Wdrożenie zrobotyzowanego stanowiska pracy w firmie z Żabna skutkuje między innymi skróconym czasem produkcji. Robot pracuje ze stałą niezmienną wydajnością w ciągu dnia, co gwarantuje osiągnięcie wysokiej wydajności procesu. Co ważne, zrobotyzowane stanowisko jest wszechstronne, może obsługiwać meble różnych typów i wymiarów. System umożliwia bardzo szybkie przygotowanie nowego programu, dzięki czemu jest przeznaczony zarówno do produkcji seryjnej, jak i małych partii. Łatwa zmiana szablonów (form) na stanowisku zrobotyzowanym gwarantuje szybkie dopasowanie stanowiska do bieżących potrzeb produkcyjnych.
Szybkie efekty
Na pozytywne efekty wdrożenia właścicielom firmy Alpha Interior nie przyszło czekać długo.
– Inwestowanie w robota do zbijania stelaży ma wiele zalet, które przyniosły nam szereg korzyści. Po pierwsze, odnotowaliśmy zwiększenie wydajności i efektywności. Roboty mogą pracować szybciej i bardziej efektywnie niż pracownicy ręczni. Po drugie, poprawiła się jakość naszych produktów. Roboty wykonują operacje z dużą precyzją i powtarzalnością, co minimalizuje błędy i zapewnia spójność jakości – wymienia przedstawiciel firmy Alpha Interior.
Zwraca on również uwagę na to, że choć początkowa inwestycja w robota wydawała się być wysoka, to już teraz widać, że w dłuższej perspektywie przyniesie oszczędności.
– Automatyzacja pozwala na redukcję kosztów związanych z pracą ludzką, takich jak wynagrodzenia, szkolenia, oraz związanych z błędami produkcyjnymi – zapewnia przedstawiciel NC-R Advanced Robotics.
Roboty nie mają sobie równych również w kwestii bezpieczeństwa pracy. Mogą przejąć ciężkie i niebezpieczne zadania, zmniejszając ryzyko wypadków i urazów.
– Inwestycja w nowoczesne technologie, takie jak roboty, może zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku. Automatyzacja procesów produkcyjnych może prowadzić do szybszego wprowadzania produktów na rynek oraz lepszej jakości produktów, co jest kluczowe w rywalizacji z innymi firmami. Podsumowując, inwestycja w robota do zbijania stelaży przyniosła nam wiele korzyści, w tym zwiększenie wydajności, poprawę jakości, redukcję kosztów operacyjnych, poprawę bezpieczeństwa pracy, elastyczność produkcji oraz zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku – konkluduje Gracjan Pikul, właściciel Alpha Interior.
~Małgorzata Gackowska