Nieograniczona kreatywność z pięcioosiowym centrum

<strong>Nieograniczona kreatywność z pięcioosiowym centrum</strong>

Użebrowanie stalowe wewnątrz korpusu obrabiarki profit H500R zapewnia wysoką sztywność konstrukcji i eliminuje wibracje przy obróbce drewna litego z wysoką dokładnością.

Najnowocześniejsza technologia CNC gwarantująca nieograniczoną kreatywność i jednocześnie redukując do minimum koszty zakupu oraz eksploatacji specjalnych agregatów i narzędzi może także w usługowym zakładzie stolarskim efektywnie realizować indywidualną obróbkę różnorodnych elementów mebli.

Pięcioosiowe centrum obróbcze profit H500R marki Format4 firmy FELDER pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowej technologii i osiągać niezależnie od materiału i rodzaju obróbki dobre wyniki.

W pełni automatyczne konsole „s-motion” umożliwiają kompleksową obróbkę. Fot. Felder

Bez wibracji większa dokładność

Centrum posiada masywną konstrukcję, czego rezultatem jest waga obrabiarki, która wynosi ponad 5,5 tony, przez co jest bardzo stabilna. Korpus wykonany jest z grubościennych spawanych rur kształtowych. Użebrowanie stalowe wewnątrz korpusu obrabiarki zapewnia wysoką sztywność konstrukcji i eliminuje wibracje przy obróbce drewna litego z wysoką dokładnością.

W standardzie maszyna wyposażona jest w 6 konsoli, a dwustanowiskowe pole robocze ma długość 3740 mm, zaś opcjonalnie 5540 mm, dla stolarzy, obrabiających schody czy drzwi – mówi Piotr Kozielski, manager produktów Felder Polska. – Przy tej opcji stół można podzielić na dwa większe pola robocze o długości po 2150 mm i na przykład wahadłowo obrabiać powierzchnie frontów. Wówczas maszyna wyposażona jest w 8 lub 10 konsoli.

Szeroki zakres obróbki

Na centrum obróbczym można zamocować i obrobić materiały do wysokości 250 mm. W tej klasie maszyny jest to rewelacyjne osiągnięcie. Natomiast najważniejszy parametr w pięcioosiowej maszynie, czyli wysokość osi Z, w tym przypadku 350 mm od konsoli, pozwala na szeroki zakres obróbki. W osi Y z kolei możliwa jest obróbka do wysokości 1505 milimetrów. Poza tym obrabiarka może również posiadać system sterowania konsoli s-motion, polegający na automatycznym przestawianiu się konsoli, jak również przyssawek.

Mocowanie elementów odbywa się za pomocą pompy podciśnienia, której wydajność może osiągnąć nawet 250 m³/h – mówi Piotr Kozielski. – Dodatkowo system aktywacji próżni dla każdej konsoli zaopatrzony jest nie tylko w podciśnienie, ale również w ścisk za pomocą sprężonego powietrza. Dlatego każdą konsolę i zamocowane na niej przyssawki można aktywować dowolnie, co pozwala wygodnie obrabiać elementy łukowe. Maszyna zaopatrzona jest również w laserowy system pozycjonowania konsoli i przyssawek.

Żeby zapewnić możliwość pracy z narzędziami wieloprofilowymi, co jest ważne w pięcioosiowej maszynie, gdzie wrzeciono pracuje nie tylko w osiach X, Y i Z, ale również w osi C w zakresie 270º i osi A w zakresie 180º z możliwością ustawiania narzędzia pod kątem -10º od dolnej krawędzi materiału, Profit H500R standardowo wyposażony jest w przyssawki z dwuobwodowym systemem ssania, o wysokości 100 mm. Dzięki temu na tej maszynie praktycznie można wykonać prawie każdy element.

Profit H500R posiada taśmę transportującą wióry, umieszczoną w polu pracy. Fot. Felder

Innowacyjne rozwiązania

Z innowacyjnych rozwiązań, które zastosowano w tej maszynie warto wspomnieć o systemie chwytaków do ram. Została zwiększona średnica trzymania całego trzpienia, dzięki czemu podczas obróbki nie ma problemu z drganiem elementów. Dostępne są różne formy chwytaków do ram. Ich górna część dociskowa, w formie talerza, może być wymieniana lub zamieniana na inny typ.

Liczba narzędzi obróbczych, które można pomieścić w tym centrum, a może ich być ponad 60, powoduje, że producent mebli, schodów, okien czy drzwi może przy pomocy tego centrum zrealizować każdy projekt, nawet taki, który wymaga wykorzystania dużej ilości narzędzi dla wykonania różnorodnych profili. Natomiast pięcioosiowe wrzeciono, o mocy 12 lub 15 kW i 24 000 obr/min, które chłodzone jest cieczą, pozwala na pracę w materiale o dowolnej twardości i grubości.

Technologia pięcioosiowa eliminuje konieczność używania agregatów, ale producent centrum nie wyklucza takiej możliwości, ponieważ są prace, gdzie istnieje potrzeba użycia agregatu kątowego i w standardowym wyposażeniu taki agregat również możne się znajdować. Łoże agregatu z dwoma osiami Z umożliwia szybkie zastosowanie na przemian zespołu wiertarskiego i wrzeciona głównego, a poruszający się synchronicznie, zamontowany na wysięgniku talerzowy magazynek narzędziowy, znajduje się zawsze tam, gdzie jest potrzebny.

Praca „wahadłowa”

Maszyna pracuje z dwoma osiami Z. Pierwsza oś jest od elektrowrzeciona, a druga od głowicy wiertarskiej. Te dwa niezależne ruchy stwarzają możliwość pracy praktycznie jakby „wahadłowej”. Gdy głowica wiertarska pracuje, elektrowrzeciono może czekać na swoją kolej, bez konieczności odstawiania narzędzia do magazynka. Takie rozwiązanie skraca czas obróbki oraz pozwala na zwiększenie wysokości obrabianego elementu.

Podczas obróbki w pionie i w poziomie całe pole robocze znajduje się w obrębie głowicy wiertarskiej. Ograniczeniem jest tylko kreatywność projektanta i posiadane oprogramowanie.

Napęd w osi X wykonany jest bardzo precyzyjnie z wykorzystaniem listwy zębatej z ewolwentowymi zębami, co gwarantuje najwyższą precyzję przy maksymalnej prędkości przesuwu.

Profit H500R posiada taśmę transportującą wióry, umieszczoną w polu pracy. Fot. Felder

Intuicyjna i prosta obsługa

Panel sterowania składa się z czytelnego, 24-calowego monitora oraz oprogramowania F4®Integrate. Operator ma włączony panel techniczny maszyny, gdzie widoczne są ustawienia odpowiednie dla elektrowrzeciona i głowicy wiertarskiej. Natomiast w opcji maszyna posiada funkcję symulatora trójwymiarowego, gdzie operator w rzeczywistym czasie widzi położenie przyssawek i element obrabiany w podglądzie trójwymiarowym. Poza tym są widoczne wszystkie powierzchnie w rzucie bocznym, pionowym oraz operacje przelotowe. Nie trzeba uruchamiać zewnętrznego oprogramowania, nawet podczas pracy maszyny, która wykonuje dany element, bo można korzystać z tego symulatora 3D bez przerywania procesu obróbki.

Standardowo obrabiarka ma możliwość podłączenia poprzez łącze internetowe do zdalnego zarządzania czy ewentualnie szybkich kontroli lub sprawdzania stanu technicznego.

Maszyna pracuje standardowo z prędkością 80 m/min, we wszystkich osiach, ale gdy przy zastosowaniu listwy dotykowej maszyna według przepisów unijnych zwalnia do 25 m/min. Można również zamiast mat bądź listew bezpieczeństwa zastosować zaporę świetlną.

Odciąg wiórów został rozwiązany centralnie, a przełączany jest pneumatycznie, pozwalając na zoptymalizowanie siły ciągu w zależności od trybu pracy. Podczas odciągania wiórów znaczącą rolę odgrywa innowacyjnie rozwiązana pokrywa odciągowa, która elektromotorycznie potrafi dopasowywać się do długości narzędzia i położenia piątej osi względem obróbki, dzięki czemu możliwe jest osiągniecie maksymalnej wydajność odciągowej. O czystość przy maszynie dodatkowo dba taśma transportowa do trocin. Z kolei konserwację obrabiarki uproszczono do minimum za sprawą automatycznego smarowania centralnego.

Dostępne są liczne warianty wyposażenia, pozwalające użytkownikowi optymalnie dopasować profit H500R do swoich potrzeb – podsumowuje manager produktów Felder Polska.

~bej