Optymalizacja produkcji z uwzględnieniem specjalnych potrzeb

Optymalizacja produkcji z uwzględnieniem specjalnych potrzeb

W opisywanym poniżej przypadku hasło „optymalizacja” wchodzi na nowy poziom, podobnie jak pojęcie „elastyczności” producenta. Jak bowiem inaczej opisać standardową maszynę, która… wcale standardowa nie jest?

Optymalizacja produkcji niekoniecznie musi się opierać tylko na zakupie nowej maszyny, która to umożliwi. I choć często jest to wystarczające, są zakłady, które idą o krok dalej, wymagając więcej zarówno od samych siebie, jak i od dostawców maszyn czy urządzeń. Taką firmą, która pod pojęciem „optymalizacja” rozumie znacznie więcej, jest spółka STELLA, należąca od 2012 r. do Grupy POLDEM, zajmująca się produkcją mebli tapicerowanych. Produkcja odbywa się w wielkopowierzchniowym zakładzie z olbrzymią częścią produkcyjno-magazynową, usytuowanym w Skierniewicach. Zakład ten wyposażony został w najnowsze rozwiązania technologiczne i park maszynowy dostosowany do produkcji mebli tapicerowanych. Zatrudnienie wynosi kilkaset osób. Nic więc dziwnego, że specjaliści z firmy STELLA do optymalizacji procesu produkcji podeszli bardzo poważnie, szukając równie poważnego partnera. W skierniewickim zakładzie pojawiła się więc optymalizerka OWD-1600, wyprodukowana przez firmę METAL-TECHNIKA. Jednak to nie tylko maszyna była tym, co miało podnieść jakość i sprawność pracy na kolejny poziom.

Niby standardowa, ale jednak nie

Sama maszyna jest raczej „standardowym” produktem firmy Metal-Technika, służącym do optymalizacji 30 wymiarów drewna w dwóch klasach jakości, z zaimplikowanym systemem recept konfigurowalnych pod konkretnego klienta, co usprawnia proces produkcji, z możliwością cięcia w pakietach z dokładnością do +-0,3 mm, przy wydajności od 3200 do 8250 m.b./h, czyli niesłychanie szybko. Dodatkowo jednak wyposażona została ona w kilka elementów, które może zamówić sobie praktycznie każdy, jak choćby w stół sortujący z czterema wybijakami i dyszą powietrzną, komputer wraz z dotykowym monitorem, dodatkowy monitor nad stołem odbiorczym, drukarkę REA JET HR 2K 1/12,7 mm oraz w sterownik IQR wraz z modułem zwiększającym pamięć. Jest jednak coś, co ją na tle innych tego typu maszyn wyróżnia i co świadczy o tym, że pojęcie „optymalizacja” może przybrać różne oblicza.

Maszyna została bowiem wyposażona w dodatkowe oprogramowanie, którego zadaniem jest usprawnienie procesu produkcyjnego w zakładzie STELLA.

Oddajmy głos specjalistom z firmy:

W ramach ogólnego projektu, obejmującego swoim zakresem modernizację parku maszynowego oraz optymalizację procesu produkcji w zakładzie, przeprowadzono szczegółową analizę procesu produkcji w dziale stolarni. W wyniku tej analizy powstała kilkuetapowa koncepcja rozwoju procesu wytwarzania listew, będących podstawowym elementem budowy stelaża meblowego. Pierwszym etapem była wymiana dotychczas użytkowanej optymalizerki OWD-1500, którą także wyprodukowała i dostarczyła Metal-Technika. Cechą tej optymalizerki, która w znacznym stopniu ograniczała wydajność produkcji, była ograniczona pamięć oraz sposób tworzenia list cięcia. Ze względu na bogatą gamę mebli, jakie oferuje cała Grupa POLDEM, urządzenie to stanowiło wąskie gardło w procesie produkcji. W celu usprawnienia tego etapu powstał więc pomysł dostosowania tego urządzenia konkretnie pod nasze potrzeby. I tak powstała koncepcja nowoczesnego oprogramowania.

Na czym ona polega?

Zakład wyposażony jest w centralną, cyfrową bazę produkowanych mebli, która zawiera wykaz elementów, jakie wchodzą w skład danego mebla, w tym parametry listew, jak choćby przekrój i gatunek drewna. Operator, po otrzymaniu zlecenia produkcyjnego, tworzy tzw. recepturę, składającą się z kilkudziesięciu produktów. Stworzona receptura zapisywana jest na komputerze. Umożliwia to ich tworzenie z dużym wyprzedzeniem, a ich przygotowanie nie blokuje samego procesu cięcia, bowiem dzieje się to równolegle. Po wczytaniu receptury oprogramowanie automatycznie sortuje i grupuje listwy oraz zlicza ilości elementów do wycięcia. W tym momencie operator wybiera rodzaj drewna i jego przekrój, i rozpoczyna proces cięcia. Od tego momentu jest on de facto odpowiedzialny tylko za załadunek odpowiednich listew i oznaczanie na nich wad. Oprogramowanie na bieżąco informuje operatora, który element został wycięty i ile elementów pozostało do wycięcia. Informuje także o zakończeniu cięcia w danej grupie, a wtedy operator zmienia ją na kolejną i kontynuuje cięcie z danej listy. Istnieje także możliwość przerwania aktualnie realizowanej receptury, zapisania jej stanu, wczytania zlecenia dodatkowego, a po jego zakończeniu – powrotu do niezrealizowanej receptury.

Na pierwszy rzut oka widać, że na bazie „standardowej” propozycji optymalizerki OWD-1600 od firmy Metal-Technika powstało urządzenie nietuzinkowe. Fot. Stella

W jaki sposób cały ten proces odbywa się w zakładzie STELLA w Skierniewicach?

Wycięte elementy zostają przetransportowane na stół odbiorczy. Przed stołem odbiorczym zainstalowana została dysza powietrzna, której zadaniem jest segregacja (zdmuchnięcie) klocków o zadanej długości. Tam też jest ulokowana drukarka firmy REA JET, która oznacza każdy wycięty klocek indywidualnym kodem, po którym można zidentyfikować dany element. Ponadto ten kod określa, jakim kolejnym procesom będzie poddawana dana listwa, np. wiercenie, frezowanie, klejenie itp.

Sam proces konstrukcji całego tego systemu wymagał pewnych przygotowań.

Po określeniu naszych wymagań dotyczących sposobu cięcia listew, zwróciliśmy się do Metal-Techniki z propozycją budowy takiej maszyny. Firma, po zapoznaniu się ze wstępnymi założeniami urządzenia, stwierdziła, że jest w stanie wybudować urządzenie, które zrealizuje nasz cel.

Jak widać – z powodzeniem.

Dodatkowym wyposażeniem optymalizerki w tym wypadku jest m.in. komputer wraz z dotykowym monitorem, dodatkowy monitor nad stołem odbiorczym czy drukarka REA JET. Fot. Stella

Minus nie przysłania plusów

Oczywiście każda maszyna ma swoje plusy i minusy. Tych pierwszych jest sporo – każdy z wytworzonych elementów jest oznaczony; proces produkcji listew stał się bardziej przejrzysty; bardzo szybko można wprowadzić korekty do programów, zdalnie, bez wiedzy operatora; proces wdrożenia operatora jest stosunkowo łatwy; zmniejszeniu uległa ilość odpadów poprzez optymalizację prowadzoną w szerokim zakresie wymiarowym. Minusy? System taki był czasochłonny na etapie tworzenia i wdrożenia.

Co jednak skłoniło firmę do szukania takich rozwiązań, skoro wiadomo było, że coś, co nie jest standardowe, może nie tylko trwać, ale też wymagać początkowego przezwyciężenia „problemów wieku dziecięcego”?

Ograniczony dostęp do pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami oraz szeroka gama produktowa. To zmusiło nas do zwiększenia przejrzystości procesu produkcji widzianej od strony operatora, tak aby proces szkolenia i wdrożenia był jak najkrótszy i jak najbardziej efektywny.

Idealna komunikacja pomiędzy specjalistami

Aby jednak wdrożyć takie rozwiązania, trzeba było nawiązać nić porozumienia z producentem, przedstawić mu własną wizję i uzyskać produkt, który byłby tym, czego po nim oczekiwano.

Kontakt z przedstawicielami Metal-Techniki od chwili zrodzenia się pomysłu do momentu uruchomienia urządzenia był bardzo profesjonalny i rzeczowy. Inżynierowie Metal-Techniki z ogromnym zaangażowaniem podeszli do tworzenia nowego urządzenia, sugerując rozwiązania, które znacząco usprawniły finalny produkt. Należy zauważyć, że mimo że bazą zainstalowanego urządzenia jest standardowa maszyna OWD-1600, to została ona znacząco zmodyfikowana programowo oraz technicznie. Solidna i sprawdzona konstrukcja zaowocowała bezproblemowym uruchomieniem i szybkim wdrożeniem do produkcji.

Optymalizacja w wykonaniu Metal-Techniki, jaka została zaproponowana firmie STELLA, to nietuzinkowy produkt bazujący na jak najbardziej standardowym modelu. Oznacza to, że poziom elastyczności i wiedza producentów pozwalają na stworzenie czegoś, co będzie nie tylko dostosowanym do potrzeb urządzeniem, ale też jego całkiem nową odsłoną.

*Grupa POLDEM to polska firma założona w 1998 r., która łączy w sobie doświadczenie oraz ogromną pasję do tworzenia mebli tapicerowanych. To łódzka marka, która zaliczana jest do liderów na polskim rynku. Projektuje oraz produkuje ciekawe meble o unikalnych rozwiązaniach wzorniczych. Dodatkowo firma chętnie podąża za obowiązującymi trendami, tworząc designerskie produkty dopasowane do potrzeb swoich klientów. Jej wyroby znane są zarówno na rynku polskim, jak i na terenie niemal całej Europy oraz w licznych krajach na kontynencie azjatyckim, afrykańskim oraz w Ameryce Północnej. Jest też ceniona za jakość, oryginalność i różnorodność. W skład Grupy POLDEM wchodzi nowoczesny Zakład Produkcyjny STELLA Sp. z o.o., zlokalizowany w Skierniewicach.

~Bartosz Szpojda