Integracja maszyn i systemów w duchu Przemysłu 4.0

Integracja maszyn i systemów w duchu Przemysłu 4.0

Firma SK GLOBAL z Tajwanu zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem, budową, montażem maszyn przemysłowych oraz łączeniem w funkcjonalną całość poszczególnych elementów systemów.

Tajwańska firma SK GLOBAL oferuje kompletne rozwiązania systemowe i linie produkcyjne drewna klejonego krzyżowo oraz glulam, oparte na nowoczesnych technologiach, realizując tym samym ideę Przemysłu 4.0.

Cliff Chang, dyrektor fabryki SK GLOBAL, o roli swojej firmy jako integratora, opowiedział podczas mojej czerwcowej wizyty na Tajwanie, który to odwiedziłam na zaproszenie TAITRY, największej na Tajwanie organizacji non profit, zajmującej się promocją tajwańskiego przemysłu i kojarzeniem tajwańskich producentów z odbiorcami na całym świecie. TAITRA jest też obecna w Polsce od 1998 r., a dzięki jej działaniom tajwańscy przedsiębiorcy poszerzają swój zasięg w naszym kraju. Z pewnością dotyczy to firmy SK GLOBAL, która ma ambitne plany dotyczące aktywności na polskim rynku. O planach tych również wspomniał Cliff Chang.

W obliczu zmian w procesach produkcyjnych w branży drzewnej integracja maszyn i automatyki przemysłowej staje się dziś koniecznością. Zaawansowane technologicznie systemy wykorzystywane są niemal na każdym etapie produkcji. Aby tworzyły one spójną całość, niezbędna jest integracja wszystkich elementów, która to jest naszą specjalnością – mówi Cliff Chang, dyrektor fabryki SK GLOBAL. Fot. SK GLOBAL

Zapraszam do lektury całego wywiadu.

Meblarstwo: Mówicie o sobie, że jesteście integratorem maszyn i systemów. Co to oznacza w praktyce?

Cliff Chang: Skupiamy się na automatyzacji w dziedzinie maszyn do obróbki drewna. Integrujemy i łączymy każdą pojedynczą maszynę do obróbki drewna z przenośnikami taśmowymi, skrzyniami rolkowymi, przenośnikami łańcuchowymi, z systemami sterowania PLC i PC. Naszym stałym celem jest oszczędzanie siły roboczej, poprawa wydajności maszyn i dostarczanie nowoczesnych rozwiązań, budowanie obopólnie korzystnych relacji biznesowych z naszymi klientami. Dzięki naszemu zgromadzonemu doświadczeniu wierzymy, że możemy sprostać przyszłym wymaganiom dotyczącym neutralności węglowej, ESG w przedsiębiorstwach, a także nowym drewnianym konstrukcjom z glulam/CLT. Tajwańska technologia urządzeń do produkcji drewna litego jest dojrzała, a producenci maszyn aktywnie rozwijają zautomatyzowane linie produkcyjne w celu przeprowadzenia transformacji przedsiębiorstw.

Meblarstwo: Wspomniał Pan o technologii CLT i glulam. Jest Pan jej wielkim zwolennikiem?

C.Ch.: Uważam, że budownictwo drewniane oparte na CLT i glulam to przyszłość. Inwestorzy na całym świecie coraz częściej kierują swoją uwagę w stronę tych innowacyjnych, drewnianych materiałów budowlanych. Popyt na nie rośnie od kilku lat, a wraz z nim coraz większe wymagania stawiane są liniom produkcyjnym do ich wytwarzania. Materiały te są wykorzystywane przy realizacji różnorodnych obiektów, zarówno indywidualnych domów jednorodzinnych, jak i przy wielkokubaturowych inwestycjach. Dzięki wielkoformatowym elementom monolitycznym glulam i CLT odpowiadają szczególnym wyzwaniom statycznym. Dodatkowo materiały te są stabilne w zakresie struktury i wymiarów, a niewielki ciężar właściwy i wyjątkowa charakterystyka odporności mechanicznej pozwalają na znaczne ograniczenie negatywnych skutków trzęsień ziemi.

Meblarstwo: Nie bez powodu firma SK Global wyspecjalizowała się w projektach linii produkcyjnych drewna klejonego warstwowo (glulam, GLT – z ang. Glued Laminated Timber) oraz drewna klejonego krzyżowo (CLT – z ang. Cross Laminated Timber). Jakie czynniki decydują o Waszym sukcesie w tym segmencie rynku?

C.Ch.: Nasza firma wyróżnia się na światowym rynku dzięki skoncentrowaniu na automatyzacji. Aby zapewnić jakość i niezawodność produktów, stosujemy rygorystyczne procedury kontroli jakości na każdym etapie procesu produkcyjnego. Obejmuje to pozyskiwanie wysokiej jakości materiałów, przestrzeganie surowych standardów produkcyjnych, przeprowadzanie dokładnych testów oraz oferowanie kompleksowego szkolenia, wsparcia technicznego i obsługi posprzedażowej.

Oferujemy rozwiązania i know-how zarówno dla pojedynczych maszyn, jak i projektów typu „pod klucz” dla efektywnej obróbki drewna. Posiadamy szeroką gamę maszyn do obróbki litego drewna, takich jak traki taśmowe, piły tarczowe, piły taśmowe, piły optymalizujące, strugarki i frezarki, urządzenia do łączenia na wpusty, prasy, piły panelowe, okleiniarki, wiertarki i centra obróbcze CNC.

Meblarstwo: Kto jest Waszym głównym odbiorcą?

C.Ch.: Nasze kompletne linie w większości znajdują swoich odbiorców poza granicami kraju, ale nie ustajemy w poszukiwaniu coraz to nowszych rynków zbytu. Obecnie skupiamy się na Europie, w tym również na Polsce. Naszym celem jest zwiększenie obecności na tych rynkach. Aby to zrealizować, zakładamy szczegółowe badania rynku, współpracę z lokalnymi dystrybutorami, oferowanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów, działania marketingowe i promocyjne, zapewnienie doskonałej obsługi posprzedażowej oraz spełnienie wymogów dotyczących certyfikacji. Aby rezonować z europejskimi i polskimi konsumentami, planujemy dostosować nasze strategie marketingowe i sprzedażowe również poprzez uczestnictwo w branżowych targach i wydarzeniach oraz poszukiwanie partnerstw.

Meblarstwo: Jakie są główne mocne strony Waszej firmy, a nad czym jeszcze musicie popracować, aby zdobyć klientów z Europy i z Polski?

C.Ch.: Naszym atutem jest przede wszystkim oferta, która obejmuje technologie najnowszej generacji i innowacyjne rozwiązania dostosowane do potrzeb branży drzewnej. To również zdolność do dostarczania rozwiązań „szytych na miarę”, co pozwala sprostać zróżnicowanym wymaganiom klientów na rynkach europejskim i polskim. Po trzecie, jesteśmy wiarygodnym i solidnym partnerem dla klientów z całego świata, a nasze produkty są znane z niezawodności i wydajności. Wreszcie zapewniamy kompleksowe usługi wsparcia, w tym szkolenia, pomoc techniczną i wsparcie posprzedażowe. Jesteśmy też gotowi na poradzenie sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami, które obejmują przede wszystkim przestrzeganie przepisów, różnice kulturowe, konkurencję, kanały dystrybucji oraz bariery językowe.

Firma SK GLOBAL projektuje linie o różnych rozmiarach, dostosowane do potrzeb zakładu. Pozwalają one zaspokoić popyt na certyfikowane drewno konstrukcyjne na całym świecie. Fot. SK GLOBAL
Jako integrator firma SK GLOBAL zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem, budową, montażem maszyn przemysłowych oraz łączeniem w funkcjonalną całość poszczególnych elementów systemów. Fot. Małgorzata Gackowska

Meblarstwo: Na czym polega innowacyjność Waszej oferty?

C.Ch.: Nasze najnowsze innowacje produktowe obejmują usprawnioną automatyzację, integrację z Przemysłem 4.0, zrównoważone rozwiązania, opcje dostosowywania oraz wszechstronne usługi wsparcia. To wszystko ma na celu zaspokojenie różnorodnych potrzeb klientów z Europy i Polski, poprawiając wydajność i redukując koszty produkcji.

Meblarstwo: Jak docelowo wyobrażacie sobie Waszą rolę na europejskim i polskim rynku?

C.Ch.: Naszym długoterminowym celem w Europie, w tym w Polsce, jest stać się wiodącym dostawcą maszyn dla branży drzewnej, znanych z innowacyjności i jakości. Zamierzamy poszerzyć naszą obecność na rynku, ciągle inwestować w innowacje, promować zrównoważony rozwój i odgrywać istotną rolę w kształtowaniu przyszłości branży. W nadchodzących latach wyobrażamy sobie, że będziemy kluczowym graczem w europejskim przemyśle maszyn stolarskich, dostarczającym wartość i osiągającym trwały wzrost i sukces.

Meblarstwo: Dziękuję za rozmowę.

*W przypadku zainteresowania współpracą z tajwańskimi producentami zachęcam do kontaktu:

Taiwan Trade Center Warsaw

https://warsaw.taiwantrade.com

warsaw@taitra.org.tw

tel. 22-370 52 10.

~Małgorzata Gackowska