DREMA 2020 w centrum branży drzewnej i meblarskiej

DREMA 2020 w centrum branży drzewnej i meblarskiej

Funkcjonujące do tej pory samodzielnie Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA oraz Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB w 2020 r. stają się integralną częścią targów DREMA.

W dniach 15-18 września 2020 r. w Poznaniu pod jednym, globalnie rozpoznawalnym brandem z nową nazwą – DREMA Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego wraz z salonami FURNICA i SOFAB stworzą przestrzeń kompleksowego zaprezentowania rozwiązań technologicznych (od surowców, materiałów i komponentów do zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń do produkcji mebli). W ramach poznańskich targów pokazywane będą technologie jutra i rozwiązania dedykowane obróbce drewna, przemysłowi meblarskiemu i tartacznemu oraz energii z drewna. Ich uzupełnieniem będą maszyny do rozkroju i szycia tkanin, komponenty do produkcji mebli oraz akcesoria meblowe, jak również kleje i lakiery.

Kluczowe organizacje i stowarzyszenia branżowe, izby gospodarcze oraz wystawcy wspólnie z organizatorami targów DREMA stają na wysokości zadania, aby mimo wyjątkowej sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa, zadbać o wysoki poziom merytoryczny wydarzeń, przedstawić kompleksową ofertę dla przemysłu drzewnego i meblarskiego – od surowców, materiałów i komponentów do prekursorskich rozwiązań do produkcji mebli oraz zapewnić przestrzeń do owocnych spotkań biznesowych.

– Jesteśmy w centrum branżowych wydarzeń. Podobnie jak w ubiegłych latach, choć w nowych warunkach, wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi chcemy kreować przyszłość branży – mówi Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA. – Targi DREMA wraz z salonami Furnica i SoFab to najbardziej wyczekiwane spotkanie sektora przemysłu drzewno-meblarskiego w Polsce i jednocześnie najlepsze miejsce do zakontraktowania komponentów i materiałów oraz zakupu maszyn i narzędzi do prowadzonej produkcji mebli.

Bogaty program branżowych wydarzeń

Na bogaty program wydarzeń 36. edycji targów DREMA będzie składał się szereg prestiżowych spotkań z najważniejszymi przedstawicielami branży. Tradycyjnie już w przededniu targów DREMA (14.09.2020 r.) odbędzie się KOOPDREW – konferencja dedykowana przemysłowi drzewnemu, organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego we współpracy ze spółką Polskie Domy Drewniane SA. Podczas targów DREMA 2020 spółka Polskie Domy Drewniane zorganizuje także merytoryczną konferencję dla przedstawicieli branży. W jej trakcie zostanie poruszony problem mieszkalnictwa w Polsce w kontekście możliwości, jakie stwarza wykorzystanie drewna konstrukcyjnego. W konferencji, oprócz Polskich Domów Drewnianych, wezmą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także specjaliści ds. mieszkalnictwa.

Hasłem drugiego dnia targów będzie „Gospodarka post COVID – wyzwania dla polskiej branży meblarskiej” i V Ogólnopolski Kongres Meblarski „POLSKIE MEBLE – KONKURENCYJNA POLSKA”, organizowany przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli, we współpracy z firmą Promedia.

Cieszące się ogromnym zainteresowaniem, a zainaugurowane w 2019 r. z inicjatywy Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, spotkanie kobiet branży meblarskiej zaplanowano na trzeci dzień targów (17.09.2020 r.).

O obydwu tych wydarzeniach piszemy szerzej na kolejnych stronach magazynu.

Dla aktywnego wspierania rozwoju szeroko rozumianego polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego uruchomiona zostanie także specjalna przestrzeń DREMA PRO, poświęcona różnego rodzaju programom pomocowym i doradztwu w zakresie zwalczania skutków epidemii koronawirusa.

Nie zawiodą się wyczekujący z niecierpliwością wydarzeń organizowanych przez Wydawnictwo Inwestor. Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ, przyciągające wielu uczestników, to tradycja, która na stałe wpisana jest w kalendarz targów DREMA, i spektakularne finałowe widowisko, cieszące się ogromnym zainteresowaniem zarówno wystawców, jak i zwiedzających targi; podobnie jak imponująca wystawa konkursowa „Wyczarowane z drewna”, której poziom z roku na rok jest coraz wyższy.

Automatyzacja i mechanizacja

Aktualna sytuacja światowych gospodarek nie pozostawia złudzeń. Niezależnie od bieżącej kondycji, firmy muszą przyspieszyć automatyzację i mechanizację w swoich zakładach. Jak wynika z Global Capital Confidence Barometer – raportu EY, na skutek pandemii intensywna automatyzacja stała się priorytetem dla 36 proc. menadżerów z 45 krajów. Aby zachować stabilność w łańcuchu dostaw, obniżać koszty, a także kompensować braki kadrowe, także firmy z sektora drzewnego i meblarskiego jeszcze bardziej otwierają się na digitalizację, automatyzację i mechanizację produkcji. Tematy związane z automatyzacją i mechanizacją procesów to ważny punkt na tematycznej mapie targów DREMA.  Dzięki Dremie zwiedzający będą mieli szansę przekonać się, że robotyzacja to przyszłość niemal każdego obszaru funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych, od systemów pomiarowych i sterujących po bezpieczeństwo pracy. DREMA stwarza przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń z obszaru technicyzacji, tak bardzo potrzebnych przy podejmowaniu strategicznych dla organizacji decyzji.

Sytuacja wywołana przez wirus SARS-CoV-2, nie pomijając oczywiście wszystkich jej negatywnych skutków, okazuje się także katalizatorem zmian, o których w biznesie mówiło się od dawna – podkreśla dyrektor targów DREMA. Śmiałe kroki w kierunku robotyzacji wydają się być niezbędne do zoptymalizowania polityki kosztowej i realizacji zleceń przy spadku zatrudnienia.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Na wrześniowe spotkanie branży Międzynarodowe Targi Poznańskie przygotowane są pod względem sanitarnym i organizacyjnym. Potwierdziła to organizacja takich wydarzeń, jak Budma czy Meble Polska, które odbyły się w lutym. Potwierdza to także imponująca frekwencja ponad 10 tysięcy gości na wydarzeniach dla szerokiej publiczności, które odbywają się na targach od połowy czerwca. Na wszystkich imprezach obowiązują aktualne wytyczne i zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz władz państwowych. Grupa MTP stosuje się również do rekomendacji Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa wystawców i zwiedzających, teren targów będzie na bieżąco dezynfekowany do należytego poziomu. Zakup biletów możliwy jest tylko za pośrednictwem platformy www.tobilet.pl. Wejście na wydarzenie wiąże się m.in. z bezdotykowym pomiarem temperatury z użyciem kamer termowizyjnych, wypełnieniem ankiety epidemiologicznej, dezynfekcją dłoni czy koniecznością zasłaniania ust i nosa. Osoby, u których zaobserwowane zostaną jakiekolwiek oznaki zakażenia, nie będą miały wstępu na teren targów. Układ stoisk przestrzeni wystawienniczych uwzględnia poszerzenie ciągów komunikacyjnych pomiędzy stoiskami wystawienniczymi do szerokości minimum 3 m. Bieżące informacje dotyczące bezpieczeństwa wystawców i zwiedzających publikowane są na stronie www.drema.pl.

~kafal