Wnętrzarskie trendy 2020

Wnętrzarskie trendy 2020

Wraz z początkiem roku pojawiają się prognozy tego, co będzie modne we wnętrzach w tym sezonie. Można spodziewać się większej kreatywności, zarówno w aranżacjach przestrzeni, jak i w samych projektach mebli.

Każdego roku w branży wnętrzarskiej pojawiają się nowe materiały, desenie i kolory. Również style w meblarstwie się zmieniają, choć nie tak dynamicznie jak w przypadku branży modowej czy innych elementów wyposażenia wnętrz. Z całą pewnością jednak są wyraźnym ich odzwierciedleniem.

Więcej kreatywności
W minionych latach dominował minimalizm, który powoli ustępuje na rzecz odważniejszego podejścia do kreowania wnętrz. Specjaliści od designu przewidują więcej żywych kolorów, wzbogaconych o akcenty ciekawych wzorów i nietypowych kształtów. Propozycje, które zaprezentują największe firmy i projektanci w tym roku, mają wspólne cele: nadać domowi komfortowy wygląd i inspirować naturą.
Powrót do natury to kierunek, który już od kilku sezonów jest widoczny w branży meblowej. Jest on w zgodzie z globalnymi trendami i potrzebami konsumentów. Przestrzenie z elementami natury są harmonijne, a to właśnie harmonia we współczesnym świecie jest bardzo pożądana.
Eksperci od aranżacji wnętrz uważają, że w 2020 roku będzie jeszcze większy nacisk na ten motyw. Wykorzystane zostaną do tego materiały, takie jak kamień, drewno lub dekory drewnopodobne. W parze z naturą idą jasne kolory, czyli odcienie bieli i beżu. Jednak projektanci zachęcają, by nie pozostawać zachowawczym. Stawiają na różne odcienie zieleni, w tym najpopularniejszą butelkową zieleń, miętową szarość czy odcienie niebieskiego. To właśnie kolor Classic Blue, czyli ciemny, ciepły niebieski, został przez Instytut Pantone wskazany jako kolor roku 2020. Jest on ponadczasowy, elegancki, prosty, ale przyciąga intensywnością. Według Instytutu Pantone w 2020 roku konsumenci będą poszukiwać spokoju i ukojenia, a kolor Classic Blue właśnie to oferuje.

Bezpieczne klasyki
Bez względu na zmieniające się trendy, istnieją kolory i wzory, które mają ponadczasowy, uniwersalny charakter. Do takich należy z pewnością szary, który występuje również w meblach.
– Szary kolor jest bezpiecznym odcieniem, ale jego popularność wynika z tego, że można go zestawiać z szeroką gamą styli i deseni, które w przyszłym roku będą odważniejsze – mówi Ewelina Wójcik, dyrektor marketingu Meble Wójcik.
We wnętrzach nadal aktualne będą odcienie bieli i czerni, które wprowadzają harmonię, rozumianą jako porządek. Te kolory goszczą w domach już od wielu lat i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić.
– Meble w białym dekorze to bardzo wdzięczne elementy wyposażenia – mówi Ewelina Wójcik. – Można je zestawiać z różnymi kolorami ścian i stylami. Najczęściej jednak łączone są z wnętrzem utrzymanym w eleganckiej estetyce. Wtedy idealnie pasuje do nich materiał taki jak szkło. Może zostać wykorzystany np. w witrynach i razem z oświetleniem nadać całemu pomieszczeniu wyjątkowego uroku. Biel również dodaje pomieszczeniu lekkości i je optycznie powiększa. To szczególnie służy mieszkaniom, w których metraż jest dość ograniczony.
Równie popularna jest czerń, jej popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła. Czerń, która występuje już nie tylko na frontach, blatach, ale również w akcesoriach, była z pewnością ubiegłorocznym hitem.

Dynamiczna geometria
Jeśli chodzi o wzornictwo, to w 2020 można się spodziewać więcej geometrycznych form. Kwadraty, koła, trójkąty, pasy i inne linearne wzory na dobre zagoszczą we wnętrzach w wielu konfiguracjach, wprowadzając tym samym do aranżacji dynamikę.
W przypadku mebli stylistyka geometryczna oparta jest na prostych formach. Dominują w nich równe linie, gładkie powierzchnie i minimalistyczne uchwyty. Bardzo często geometryczne wzory zaznaczone są również na frontach szafek lub szuflad, w postaci wyraźnie zarysowanych, frezowanych linii, tworzących rozmaite kształty – kwadraty, trójkąty czy prostokąty. Dodatkowo, meble często osadzone są na metalowych stelażach lub nóżkach. Dzięki temu cała aranżacja zyskuje na lekkości, a wnętrze sprawia wrażenie bardziej przestronnego.
– Podsumowując, 2020 rok będzie należeć do odważnych aranżacji – mówi Ewelina Wójcik. – Na ścianach pojawią się zielenie i odcienie niebieskiego, a cała stylistyka wnętrz nawiąże do natury. Pojawią się geometryczne kształty, które na pewno uatrakcyjnią wizualnie domowe pomieszczenia. Dla tych, którzy wolą klasykę, pozostaną odcienie szarości na ścianach i elegancka biel w meblach.

~ Małgorzata Gackowska