PML12 – innowacyjna technologia w Schattdecor

PML12 – innowacyjna technologia w Schattdecor

Prace nad nową maszyną lakierniczą zostały zainspirowane przez firmę IKEA, a konkretnie przez standard „as natural wood”, który zakłada, że powierzchnie lakierowane (ani żadne surowce użyte przy ich produkcji) nie zawierają formaldehydu. Stąd decyzja o uruchomieniu PML12 w Tarnowie oraz o modernizacji maszyn PML7 i PML8 w Głuchołazach, co umożliwi produkcję folii bezformaldehydowych.

PML12 dedykowana jest przede wszystkim do produkcji folii białych, wolnych od emisji formaldehydu. Innowacyjność tej maszyny polega na  nakładaniu dwóch warstw lakieru, utwardzanych strumieniem elektoronów (EB – Electron beam). Proces produkcyjny jest realizowany przy użyciu lakierów EB pigmentowych oraz transparentnych. Jest to innowacja technologiczna na skalę światową. Ponadto maszyna jest wyposażona w zupełnie nowy system nawilżania papieru bazujący na dyszach wodnych (dotychczas wykorzystywana była do tego celu para wodna) oraz układ pomiaru naniesienia on-line poszczególnych warstw lakierów. Układy aplikacyjne zostały zmodyfikowane poprzez zmianę konfiguracji wałków zacierających oraz szereg mniejszych technologicznych usprawnień i nowości. Bardzo istotny jest przy tym aspekt ekologiczny – zminimalizowanie odpadów lakierniczych, znaczna redukcja emisji CO2, niekorzystanie bezpośrednio z paliw kopalnych, a w przyszłości szerokie zastosowanie dla tzw. zielonej energii elektrycznej, która jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr czy słońce.

Fot. Schattdecor

W projekt powstania PML12 zaangażowany był bardzo szeroki zespół specjalistów z Polski, Niemiec i innych krajów. Inwestycja w PML12 jest poparta wieloletnim doświadczeniem i zgromadzonym know how.

Podstawą do jej rozwoju była technologia EB. Testy technologiczne z lakierowaniem EB zostały rozpoczęte w Schattdecor w 2012 roku.

Utwardzanie w technologii EB

Utwardzanie strumieniem elektronów to proces, w którym wykorzystuje się wiązkę przyspieszonych elektronów, w celu zapoczątkowania reakcji chemicznych (polimeryzacji). W metodzie konwencjonalnej suszenie odbywa się przy użyciu gorącego powietrza.

Główne zalety nowej technologii to: bardzo krótki czas utwardzania, co daje wysoką wydajność, małe gabaryty urządzenia EB oraz polepszone własności powłoki: podwyższona odporność na zarysowania i  negatywny wpływ substancji chemicznych. Jest to technologia bezrozpuszczalnikowa.

Fot. Schattdecor

Urządzenie nie jest radioaktywne – nie emituje promieniowania bez przyłożonego do niego napięcia i jest bardzo dobrze zabezpieczone (osłonione).

Lakiery EB to 100% polimery – w procesie ich produkcji nie jest stosowana woda. 100% masy lakieru aplikowanego zostaje na powierzchni powlekanej.

Wyeliminowano odparowywanie rozpuszczalnika i stosowanie tradycyjnych utwardzaczy.

Utwardzając energią elektryczną, eliminujemy używanie paliw kopalnych w procesie technologicznym. Dotychczas bowiem, do suszenia lakieru wykorzystywaliśmy ciepło pozyskane ze spalania gazu ziemnego.

Eliminacja formaldehydu

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) to bezbarwny gaz o gryzącym zapachu. Formaldehyd to konserwant, substancja chemiczna o silnym, toksycznym działaniu na grzyby i bakterie. Jest on obecny w większości organizmów żywych, znajdziemy go w wielu przedmiotach domowych; ma zastosowanie w produkcji przedmiotów użytkowych: kosmetyków, tkanin, farb i lakierów, klejów, tworzyw sztucznych, papieru, płyt drewnopochodnych.

Fot. Schattdecor

Formaldehyd po dostaniu się w większej dawce do organizmu, może powodować problemy ze zdrowiem. Zagrożenie stanowi długa ekspozycja na działanie formaldehydu (inhalacja par w wysokim stężeniu), przyjęcie do przewodu pokarmowego, kontakt ze skórą. W wysokiej koncentracji działa drażniąco na spojówki oczu i błony śluzowe dróg oddechowych, powoduje zaburzenia czynności płuc.

Dlatego też wprowadzono określone normy emisyjne dla formaldehydu, również w materiałach drewnopochodnych.

W przypadku IKEA regulacje te na przestrzeni lat wyglądały następująco:

Oznacza to, że od 01.7.2022 roku, wszelkie folie, produkowane w Schattdecor Polska dla zastosowania w meblach oferowanych przez sieć IKEA, są bezformaldehydowe, zgodnie ze standardem „as natural wood”.

Rozwój folii w Schattdecor

Pierwszym produktem w portfolio Schattdecor, łączącym zadruk i lakierowanie w technologii EB był Smartfoil EVO. Folia ta stanowiła przełom w zakresie technologii produkcji, połączyła bowiem optykę forniru oraz naturalność, dzięki zastosowaniu efektów synchronicznych.

Fot. Schattdecor

Jako lider w produkcji folii Schattdecor zareagował w ten sposób na wymagania rynku w zakresie efektów synchronicznych oraz optyki mat-połysk.

Na przestrzeni kolejnych lat Schattdecor kontynuował swoją misję, produkując imitujące naturę powierzchnie dekoracyjne. Wdrażając nowe systemy lakierowania powstała folia Smartfoil MAT+ z efektem supermatu oraz Smartfoil Nature, gdzie poprzez odpowiednie zestawienie różnych poziomów zmatowienia powierzchni, uzyskana została struktura do złudzenia imitująca naturalne drewno.

Od lipca 2022 folie produkowane w technologii EB stanowią 70% całości produkcji folii w Schattdecor Polska.

Historia regału Billy

Jest on  jednym z najlepiej sprzedających się i najpopularniejszych produktów od ponad 40 lat. Od momentu wdrożenia sprzedało się ponad 120 mln sztuk i liczba ta ciągle rośnie. 

Rewolucyjna zmiana planowana przez IKEA to zastąpienie w regale Billy forniru przez folię papierową. Zmiana ta jest możliwa dzięki nowoczesnym technologiom zadruku     i lakierowania folii papierowej. W ofercie IKEA znajdą się przynajmniej 3 nowe wzory drewnopodobne z oferty Schattdecor, które trafią na słynny regał.

Głównym założeniem projektu jest ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych, umożliwienie bardziej wydajnego wykorzystania materiału i zmniejszenie ilości odpadów produkcyjnych oferując jednocześnie produkt, który mimo konkurencyjnej ceny będzie wyglądać równie dobrze, jeśli nie lepiej. Kolejne zmiany na poziomie konstrukcyjnym to redukcja ilości obrzeży z tworzywa sztucznego oraz zastąpienie gwoździ mocujących tylną ściankę specjalnymi okuciami, co pozwoli na łatwy demontaż i wydłużenie żywotności produktu.   

Podsumowanie

Zadaniem dla PML12 jest efektywna produkcja folii jednobarwnych w trzech  podstawowych stopniach połysku wykorzystywanych przez firmy produkujące na potrzeby IKEA.

Nowa maszyna jest więc odpowiedzią na wymogi IKEA związane z eliminacją formaldehydu z komponentów wykorzystywanych do produkcji folii oraz nawiązuje do nowych regulacji niemieckich z 2020 roku (EN 16516).

Inwestycje w nowe technologie prowadzone w Polsce zapewnią w przyszłości możliwość zadruku i lakierowania różnorodnych nośników termoplastycznych. W ten sposób poszerzymy dodatkowo nasze portfolio produktowe zgodne z mottem: ”One source. Unlimited solutions”.

~źródło: Schattdecor