Wielki powrót targów LIGNA

<strong>Wielki powrót targów LIGNA</strong>

Globalni gracze branży technologii dla przemysłu drzewnego są na liście wystawców targów LIGNA 2023, które wracają po czteroletniej przerwie. Nie zabraknie także firm z Polski – do udziału zgłosiło się już przeszło 20 producentów z naszego kraju.

15-19 maja – to data zbliżających się targów LIGNA w Hanowerze. Poprzednia edycja tego wydarzenia odbyła się w 2019 roku gdyż organizację Ligny w 2021 roku uniemożliwiła pandemia COVID-19. Nie dziwi więc fakt, że w tym roku wszyscy najważniejsi globalni gracze i renomowane firmy z całego świata zapowiedzieli swój udział w imprezie, aby zaprezentować narzędzia, maszyny i urządzenia, a także inteligentne rozwiązania i nowe technologie. Swoją ofertę pokażą w piętnastu halach i na terenie otwartym Deutsche Messe. Obecnie już przeszło 105 000 m2 powierzchni wystawienniczej jest zarezerwowanej przez blisko 1 200 wystawców z całego świata.

Oprócz firm z Niemiec, największy udział wystawców pod względem powierzchni wystawienniczej mają firmy z Włoch, Austrii, Turcji, Hiszpanii, Chin, Szwecji, Słowenii, Danii i Holandii. I co ciekawe, w tym roku ponad 180 wystawców po raz pierwszy weźmie udział w targach LIGNA.

Z Polski na liście wystawców są już m.in. AIRFIX, ASPI, BizeA, Bryk, Deeplai, FABA, Filtrowent, GOPOL, ITA TOOLS, LAKFAM, Nawara Serwis, N-POL, Polska Grupa CNC, PolishStyl, PRETA, QSGS Technology, REMA, Rojek, Salvamac, SKYWOOD, W-IREX, WOODINSPECTOR.

Woodworking Transformation”

Najważniejszym tematem przewodnim wydarzenia będzie „Woodworking Transformation”, odnosząca się przede wszystkim do cyfryzacji, która kształtuje rozwój technologii dla przemysłu drzewnego i meblarskiego.

Wiodący producenci maszyn jak Homag, SCM Group, Bacci, Biesse czy Weinig na stoiskach o powierzchni kilku tysięcy mkw będą prezentować kompletne linie tworzące swoiste „miasta technologii”. Promować będą przede wszystkim automatyzację, robotyzację i cyfryzację procesów wytwórczych w myśl idei Przemysłu 4.0 oznaczającej integrację inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzanie zmian w procesach produkcyjnych mających na celu zwiększanie wydajności wytwarzania oraz wprowadzenie możliwości elastycznych zmian asortymentu.

Automatyzacja produkcji to dziś jeden z najważniejszych kierunków rozwoju przemysłu – mówi Markus Hüllmann, prezydent stowarzyszenia VDMA, które reprezentuje około 3 500 niemieckich i europejskich firm z branży budowy maszyn. – Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych pozwala poprawić wydajność i jakość produkcji, co bezpośrednio wpływa na konkurencyjność, ale również w dużym stopniu zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Automatyzacja produkcji, choć jest dość sporą inwestycją pozwala szybko zwiększyć zyski przedsiębiorstwa. To już norma w dużych przedsiębiorstwach różnych branż, które stawiają na jakość i efektywność pracy oraz stałe podnoszenie standardów świadczonych usług. Wdrażanie najnowszych technologii, które pozwalają na pełną automatyzację produkcji to szansa także dla małych przedsiębiorców, którzy dotychczas pozostawali w cieniu stale rozwijającej się konkurencji.

LIGNA.Campus i inne wydarzenia dodatkowe

LIGNA to międzynarodowa scena prezentacji innowacji i światowych nowości – zaznacza dr Jochen Köckler, CEO Deutsche Messe. – Od początku planowania tegorocznej edycji towarzyszy nam fala euforii ze strony społeczności woodworking, która z niecierpliwością czeka na spotkanie w Hanowerze. Na targach LIGNA 2023 zwiedzający spotkają się z wystawcami z 44 krajów.

Fot. Automatyzacja produkcji to obecnie jeden z najważniejszych kierunków rozwoju przemysłu.

To tutaj ustalane i dyskutowane są trendy, które kształtują branżę i wyznaczają drogę na przyszłość choć oczywiście wyzwań na rynku maszyn nie brakuje. Są to rosnące koszty produkcji przy malejących marżach i mniejszej konsumpcji oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw. Ale targi są po to aby pokazywać szanse i perspektywy. Gdyż niesłychany rozwój technologiczny branży, jak i innowacje zmuszają liderów produkcji mebli, okien czy drzwi do inwestycji, aby nadążyć za rozwijającą się automatyzacją, robotyzacją i cyfryzacją fabryk, i nie pozostać w tyle.

Fot. Wystawcy pokażą innowacyjne rozwiązania w myśl idei Przemysłu 4.0

Jesteśmy przekonani, że w ścisłej współpracy z naszymi wystawcami zbliżające się wydarzenie będzie nadal wiodącą międzynarodową wizytówką dostawców technologii dla przemysłu drzewnego i meblarskiego – zaczynając od pierwiastkowego przerobu drewna, a na uszlachetnianiu procesów kończąc – informuje Stephanie Wagner, dyrektor LIGNA.

Dyskusji na aktualne tematy nie zabraknie w czasie wielu wydarzeń towarzyszących imprezie. Będą to LIGNA.Stage, LIGNA.Campus czy LIGNA.Future Square powered by VDMA. Format LIGNA.Campus zapewni renomowanym uczelniom technicznym idealną platformę dla prezentacji ich różnorodnej oferty edukacyjnej i przełomowych wyników badań.

~Katarzyna Orlikowska